Сепаратистське похмілля

Влада після свят відновила антитерористичну операцію на сході України. А в Женеві може пройти ще одна чотиристороння зустріч

фото: Reuters
Як такого затишшя у східних областях під час великодніх свят ми так і не дочекались. Російські диверсанти продовжили діяти на сході України і РФ так й не забрала свої війська від наших кордонів. 
Ба більше, учора міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Росія направила на російсько-український кордон додаткові війська і знову назвав це навчаннями. Незважаючи на досягнуті минулого тижня у Женеві домовленості між Україною, Росією, ЄС та США щодо деескалації ситуації, учора українська влада змушена була поновити антитерористичну операцію у Донецькій області. 
Щоправда, на превеликий жаль, знову ж таки виникають сумніви щодо того, чи на цей раз вона буде ефективнішою.

Геополітична гра


фото: korrespondent.net
Нагадаємо, що минулого тижня в Женеві перемовини провели в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця, держсекретар США Джон Керрі, глава європейської дипломатії Кетрін Ештон, глава МЗС Росії Сергій Лавров. 
У результаті сторони домовились про роззброєння всіх незаконних збройних формувань, звільнення захоплених адмінбудівель, амністію сепаратистам, які складуть зброю, за винятком тих, кого буде визнано винним у скоєнні тяжких злочинів, конституційну реформу в Україні, яка приведе до децентралізації влади і збільшення повноважень регіонів. На сході України уже розпочала роботу моніторингова місія ОБСЄ.
Звичайно, дивно, що Захід замість реальної допомоги Україні пішов на поводу у РФ і фактично підтримав втручання у наші внутрішньополітичні справи. З іншого боку, від західних партнерів насправді і очікувати нічого іншого не можна було. І ЄС, і США ще напередодні чотиристоронньої зустрічі у Женеві заявляли, що від її результатів залежатиме доля ймовірних додаткових санкцій проти Росії. Додаткових санкцій проти РФ поки що вводити не стали, і тому низка західних експертів у ЗМІ та соцмережах назвали ці домовленості своєрідною перемогою Росії, бо та виграла час для себе. Про це свідчило навіть те, що кримське питання під час цих перемовин взагалі не піднімалось.
Водночас із самого початку було зрозуміло, що Женевські домовленості виконуватись не будуть. Проросійські терористи і власне російські “зелені чоловічки” продовжували утримувати захопленими адмінбудівлі у низці східноукраїнських міст. Вони одразу заявили, що нікуди не підуть, поки не розійдеться Майдан у Києві… Чесно кажучи, абсурдна вимога, спрямована виключно на продовження конфлікту. “Якщо ви уважно почитаєте ці домовленості, то мова йде про звільнення вулиць, доріг і площ, які нелегально зайняті протестуючими. Наскільки мені відомо, активісти на Майдані знаходяться легально”, – так коментував ситуацію Андрій Дещиця.
Святкові дні пройшли, а Росія так і не зробила реальних кроків для деескалації ситуації на сході України. Навпаки, Росія уже неодноразово звинуватила Україну у порушенні женевських домовленостей. А у вже згаданій учорашній заяві Лаврова, яку той зробив під час інтерв’ю каналу RT, він дав зрозуміти, що Росія готова до масштабних військових дій. “Якщо інтереси російських громадян буде прямо порушено, я не бачу іншого виходу, окрім як відповісти відповідно до норм міжнародного законодавства”, – заявив Лавров. 
Насправді ми уже добре знаємо, як наші північно-східні сусіди уявляють собі норми міжнародного права. Тут потрібно зауважити, що український уряд у середу поширив заяву, в якій звинуватив Росію у порушенні Женевських угод. 
“Українська влада готова вислухати всі законні політичні вимоги українців на Сході й на Заході. І не лише вислухати, але й піти назустріч. І ми закликаємо виконати Женевські домовленості, які укладені між Україною, Росією, США і ЄС… На жаль, саме мирні жителі стають жертвами приїжджих кримінальних гастролерів і терористів, які прикриваються політичними гаслами… уряд схвалив і вніс до Верховної Ради законопроект про звільнення від відповідальності учасників масових заворушень, які здадуть зброю та звільнять захоплені адміністративні будівлі…
Ми пропонуємо мирний і легітимний шлях до цього: подавайте власні пропозиції змін до Конституції. Уряд їх почує. Але ще до впровадження конституційних змін ми готові почути думку мешканців регіонів про те, кого вони вважають достойним ці регіони очолювати… Територіальні громади самі визначатимуть обсяг прав, який вони будуть надавати російській чи будь-якій іншій мові… Звертаємося до Росії закликати своїх прибічників, які чинять протизаконні дії на території України, припинити насильство і звільнити заручників і захоплені будівлі. Хочемо вірити, що домовленості з Росією варті витраченого на них паперу”, – зазначено у заяві Кабміну.
Захід також уже звинуватив Росію у порушенні Женевських домовленостей. Тим часом у ЄС та США, як повідомляє Guardian із посиланням на свої дипломатичні джерела, не виключають ще одного раунду чотиристоронніх перемовин, які начебто знову мають відбутись у Женеві. Що ж, якщо Захід не поспішить із жорсткішими санкціями, то за допомогою ще одних перемовин РФ знову зможе виграти час для себе.

Продовження АТО

 
фото: Reuters
От тільки в цій ситуації українській владі уже давно потрібно було зрозуміти, що діяти треба миттєво. Учора Віталій Ярема, перший віце-прем’єр-міністр, заявив, що силовики поновили антитерористичну операцію в Донецькій області. Водночас він розповів, що ще невідомо, коли можна буде побачити реальні дії українських силовиків, а отже, розуміємо, що і результати операції.
“Думаю, не відкрию великої таємниці. Ні армія, ні СБУ не зможуть виконати наказу в.о. президента. Бо в України нині немає достатньої кількості боєздатних підрозділів.  Не думали ми останні 23 роки, що нам коли-небудь прийдеться вести війну на своїй території. Тому вирішенням проблеми на сході можуть зайнятись: 1) найняті державою чи олігархами найманці із третіх країн (неофіційно); 2) колишні бійці українських спецпідрозділів (це близько 80 тисяч підготовлених військових); 3) колишні і чинні миротворці (одна тисяча чинних і більш ніж 40 тисяч колишніх). Залишилось вибрати варіант, який підходить найкраще”, – написав напередодні політтехнолог Тарас Березовець на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

Внутрішні перипетії


фото: AP
Тим часом вже у вівторок, 29 квітня, Конституційна комісія має відзвітувати у парламенті про свої напрацювання. Про це учора повідомив в.о. голови фракції “Батьківщина” у парламенті Сергій Соболєв.
“Наступного вівторка ми домовилися провести обговорення тих ключових моментів, які вже напрацювала Конституційна комісія. Фактично це буде звіт як проміжний варіант рішень, які вносяться згідно з постановою ВР на червень місяць для голосування за основу змін до Конституції і спрямування їх до Конституційного Суду. 
Йдеться насамперед про децентралізацію влади на користь областей, а саме про ліквідацію районних та обласних адміністрацій і закріплення нової системи виконкомів, які виконуватимуть їхні повноваження на конкретній території”, а також про перерозподіл бюджетних потоків. Це дасть нам можливість не лише вирішити питання, відокремити тих людей, яких не цікавить децентралізація, а цікавить лише дестабілізація. І ці люди отримають іншу відповідь згідно з законами України”, – розповів нардеп, повідомляє “Українська правда”.
Зауважимо, що на такі зміни Конституції насправді чекають мешканці не лише східних областей. Водночас на хвилі сепаратистських шабашів влада також пообіцяла ухвалити закон про місцевий референдум. Зауважимо, що у чинному законодавстві проведення таких референдумів не передбачено. Тут тільки потрібно пам’ятати, що на місцеві референдуми не можуть виноситись загальнонаціональні питання, такі, як до прикладу, питання федералізації. 
Водночас не забуваймо, що в.о. президента Олександр Турчинов нещодавно запропонував 25 травня водночас із позачерговими президентськими виборами може провести і загальноукраїнський референдум щодо державного устрою України. Щоправда, з нову ж таки чинне законодавство передбачає 50 днів на підготовку до загальноукраїнського референдуму, тому, щоб провести його 25 травня, потрібно міняти закон. От тільки нинішній владі не варто забувати, що ігри з подібними референдумами можуть бути дуже небезпечними.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4350 / 1.63MB / SQL:{query_count}