Тиждень, що минає, мав би стати уроком для усіх. І якщо Путіна і тих росіян, котрі сприйняли приєднання Криму як подарунок (забувши, що за нього треба буде платити), можливо, і охопила ейфорія, то цивілізований світ на цьому тлі мав би зрозуміти, як небезпечно надто довго бути просто “глибоко стурбованим”.
Путін тим часом вирішив діяти якнайшвидше. Після незаконного кримського референдуму Росія дуже швидко провела процедуру приєднання до свого складу самопроголошеної республіки. Два останні кроки зробив російський парламент. У четвер Держдума (нижня палата) ратифікувала договір про прийняття до складу Російської Федерації “республіки Крим та міста федерального підпорядкування Севастополя” 443 голосами із 450 та проголосувала за федеральний конституційний закон про утворення нових суб’єктів у складі РФ 445 голосами.
Показово, що лише один російський депутат голосував проти. Ним виявився Ілля Пономарьов і фракція ЛДПР на чолі з одіозним Жириновським уже вимагає забрати в цього депутата мандат. А учора, 21 березня, і Рада Федерації (верхня палата) 155 голосами із 166 “приєднала” Крим. Проти уже ніхто не голосував. І також одразу ж учора господар Кремля Путін підписав усі закони і утворив Кримський федеральний округ. Так він завершив аншлюс Криму. Путін призначив повноважним представником Кремля у Криму Олег Белавенцева, який до цього очолював військовий холдинг “Слов’янка”, і з яким у Росії пов’язаний не один скандал.
А ще, що цікаво, після захоплення Криму тепер уже Росія вирішила денонсовувати “Харківські угоди”. І як 21 березня заявив прем’єр РФ Медведєв, Росія вимагатиме від України виплатити загалом 16 млрд доларів боргу – 11 млрд компенсації за розрив “Харківських угод” (начебто, стільки наша держава після їх підписання зекономила на знижці на газ), ще 3 млрд позики, яку РФ надала Януковичу, і ще 2 млрд боргу за газ.
Санкції проти “друзів Путіна”
Захід цього тижня реагував на дії Росії по-своєму. Так, у четвер США розширили свої санкції проти російських політиків і бізнесменів, включивши до “чорного списку” людей із найближчого оточення Путіна, а також Обама повідомив, що підписав розпорядження, яке, дозволяє ввести санкції щодо ключових секторів російської економіки.
До розширеного “чорного списку” США потрапили 20 осіб, серед яких, зокрема, Андрій Фурсенко, помічник Путіна, Олексій Громов, перший заступник керівника АП Путіна, Сергій Іванов, глава АП Путіна, Сергій Наришкін, голова Державної думи, Сергій Железняк, віце-спікер Держдуми РФ, Владимир Кожин, керуючий справами президента РФ з 2000 року, Ігор Сергун, заступник начальника Генштабу збройних сил РФ, Юрій Ковальчук, основний акціонер банку “Росія”, який обслуговує “Газпром”, Володимир Якунін, президент РЖД.
А ще важливо, що санкції введенні проти олігархів братів Аркадія і Бориса Ротенбергів, яких вважають друзями Путіна, і які отримали держзамовлення на 7 мільядів євро в зв’язку з Олімпійськими іграми у Сочі; проти Геннадія Тимченка, статки якого “Форбс” оцінює у 15 мільярдів євро; Юрія Ковальчука, основного акціонера банку “Росія”, який обслуговує “Газпром”. До речі, цей банк і окремо потрапив під американські санкції. Міжнародні платіжні системи Visa та MasterCard припинили надання послуг клієнтам банку “Росія” та банків, які входять до його групи – “Собінбанк” та “ІнвестКапіталБанк”. Також такі санкції відчув на собі СПБ Банк, що належить уже згаданим братам Ротенбергам.
Держдума ратифікувала договір про прийняття до складу Російської Федерації “республіки Крим та міста федерального підпорядкування Севастополя”. Показово, що лише один російський депутат голосував проти. Ним виявився Ілля Пономарьов
Загалом, як повідомляють “Ведомости”, станом на 21 березня через дії Visa та MasterCard постраждали сім російських банків, які пов’язані між собою. Тож росіяни уже змогли відчути на собі американські санкції. І хоч самі фігуранти “чорного списку” намагаються іронічно це сприймати, але невідомо, що буде далі. Учора новини про санкції обвалили російський фондовий ринок.
Також додамо, що за день до оголошення санкцій, російський мільярдер Геннадій Тимченко був змушений продати свою частку в компанії Gunvor, що є одним із найбільших нафтотрейдерів у світі. У Мінфіні США вважали, що Путін має доступ до грошей компанії Gunvor.
ЄС також розширив свій список персональних санкцій проти громадян РФ, але водночас вирішив ще почекати з економічними санкціями проти Росії. Як повідомляє BBC-Україна, канцлер Німеччини Анґела Меркель заявила, що Єврокомісія підготує санкції “третього рівня” – торгові та економічні заходи щодо Росії, а приймуть їх, якщо конфлікт вийде за межі Криму. Ось так…
Звичайно, не можна було навіть сподіватися, що Захід “махатиме шашкою” в Криму, як це робить Росія, та все ж реагувати на агресію РФ західні країни-гаранти безпеки України за Будапештським меморандумом мали б швидше і адекватніше. Зрештою, аншлюс Криму Путіним підриває нинішній світопорядок: і справа навіть не у поверненні “холодної війни”, відтепер, за логікою, ядерних країн у світі мало б стати більше.
“Недоугода” ЄС з Україною

|
фото: AP Photo (Olivier Hoslet) |
Україна має засвоїти урок. Добровільно йти на те, щоб бути лише об’єктом міжнародної політики до добра довести не може. А що ж нині? Нова українська влада хвалиться тим, що підписала політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС. Тієї самої Угоди, з якої формально розпочинався Майдан рівно чотири місяці тому. І яка тепер підписана в приєдання Криму до Росії. І нині вона сприймається як “недоугода”.
Без економічного блоку, без утворення зони вільної торгівлі з ЄС підписання Угоди нині має лише суто символічне значення. Можна лише зауважити, що ЄС вирішив скасувати мита на експорт товарів із України. Це рішення повинно діяти з травня по листопад цього року.
Зазначимо, що економічна частина Угоди з ЄС може бути підписана після президентських виборів в Україні. Принаймні на це сподівається нинішній прем’єр Арсеній Яценюк, який і підписав від нашої держави політичну частину асоціації.
Водночас цього тижня, ще до підписання частини Угоди президент Європарламенту Мартін Шульц чітко дав зрозуміти, щоб Україна найближчим часом не надіялась на членство в ЄС. “Я не думаю, що це реально, я не вірю, що Україна скоро приєднається до ЄС, я не думаю, що ми повинні обіцяти з цього приводу, ми говоримо про довгострокову перспективу, і я не думаю, що це те, що Україні потрібно в цей момент. Що Україні потрібно, так це допомога в короткостроковій перспективі”, – заявив він.
Потрібні накази
За чотири місяці українці уже вивчили багато уроків, а от нова влада, виявилось, що ні. Ті самі люди, які боялись брати на себе відповідальність під час протестів, водночас виступаючи зі сцени Майдану із пафосними заявами, нині, уже опинившись у владних кріслах, так само зволікають із прийняттям насправді необхідних рішень. І знову ж таки гострих заяв і від в.о. президента Турчинова, і від прем’єра Яценюка не бракує. А тепер повернулась леді Ю.
Але от з рішеннями ця влада запізнюється. І особливо це стосується рішень, які стосується війська. Поки наші військові в Криму продовжують говорити про те, що вони не мають чіткого наказу як діяти і самі починають вести перемовини із росіянами про евакуацію на територію материкової України, у Мінобороні переводять стрілки на політичне керівництво країни і знову ж таки закликають солдатів триматись доти, доки вони зможуть.
“Просимо Вас ухвалити конкретне рішення щодо наших подальших дій у зв’язку з тим, що більшість особового складу не знає, чого їм та їхнім сім’ям чекати в найближчий час, та вжити рішучих дій щодо розв’язання ситуації, що склалася. Просимо дати роз’яснення щодо дій військовослужбовців, у яких батьки перебувають на території України, а дружини з дітьми – в АР Крим та навпаки, а також роз’яснення щодо долі військовослужбовців та їх сімей, що проживають на території АР Крим. Просимо Вас затвердити найближчим часом план евакуації сімей військовослужбовців, що проходять службу у військових частинах, дислокованих на території АР Крим та окупованих російськими військами, і надати нам цю інформацію усіма можливими засобами”, – так учора, 21 березня, звернулись до в.о. президента, прем’єр-міністра, міністра оборони, начальника Генерального штабу ЗС України моряки тральщика “Черкаси”, який перебував на окупованій території в озері Донузлав.
Натомість в. о. президента, головнокомандувач ЗСУ Олександр Турчинов та в. о. міністра оборони Ігор Тенюх учора майже одночасно заявили, що військові у Криму вчасно отримують накази. “Українські військові повинні триматися в Криму доти, поки політичне керівництво не вичерпало всі дипломатичні засоби і мирні засоби для вирішення конфлікту”, – а це вже слова заступника міністра оборони Леоніда Полякова. І водночас він учора заявив, Міністерство оборони розробляє план евакуації українських військових із Криму і що Росія в будь-який момент може вторгнутись на територію материкової України.
Нагадаємо, що раніше в українському уряді уже заявили, що в них затверджений план для евакуації цивільних громадян України з Криму.