Боротьба за Крим

Завтрашній незаконний референдум на Кримському півострові може вже у понеділок призвести до повномасштабних санкцій США та ЄС проти Росії

Уже завтра у Криму має відбутись незаконний референдум, який не визнає жодна країна світу, окрім, звичайно ж, Росії, але який може вплинути не лише на майбутнє півострова, але й, очевидно, на політичні, економічні і дипломатичні відносини у світі. 
Останні кілька тижнів уже продемонстрували поступове повернення часів “холодної війни”, а це так зване волевиявлення кримчан, організоване кримськими маріонетками Путіна, до того ж під дулом російських військових, може стати лише точкою відліку для насправді жорстких санкцій Заходу проти Росії. У США та ЄС вже неодноразово заявляли про ізоляцію нашого північного сусіда. 
Учора Конституційний Суд України визнав постанову Верховної Ради Автономної республіки Крим “Про проведення загальнокримського референдуму” неконституційною. Відповідно до цього рішення, до українського законодавства, до міжнародних норм завтрашній референдум мав би не відбутись. Та ми розуміємо, що ситуація з референдумом розвиватиметься в залежності від думок в голові Путіна і того, як у Криму їх втілюватимуть його маріонетки Аксьонов і Константинов.
Тим часом українська влада продовжує просити держави-гаранти та міжнародні інстанції про допомогу. Верховна Рада звернулась до ООН із проханням про військову допомогу, а уряд подав позов проти Росії до Європейського суду з прав людини. ЄСПЛ схвалив “тимчасові заходи”, заборонивши Росії застосування військової сили в Україні. Надалі Європейський суд, на переконання наших високопосадовців, може розглянути заяву від України впродовж місяця, однак і проміжне рішення уже є обов'язковим до виконання. На цьому наголошує, зокрема, міністр юстиції України Павло Петренко.

“Чорний список”


фото: Reuters
Для тиску на Росію ЄС вирішив ввести візові санкції та заморозити активи осіб, відповідальних за порушення територіальної цілісності України. Зокрема, бельгійське видання EU Observer повідомляє, що ЄС готує так званий чорний список російських політиків, силовиків та бізнесменів, яких торкнуться санкції у випадку визнання Росією результатів кримського референдуму. 
За інформацією європейських журналістів, санкції проти президента РФ Владіміра Путіна чи глави МЗС Росії Сергія Лаврова поки не розглядаються. Натомість до “чорного списку” уже найближчим часом можуть потрапити голова Ради федерацій Валентина Матвієнко, голова комітету по закордонних справах Держдуми Олексій Пушков, віце-прем'єр Дмитро Рогозін та глава ЛДПР Володимир Жириновський. Щодо силовиків, то санкції можуть торкнутись голови ФСБ Олександра Бортнікова, міністр оборони Сергія Шойгу,  секретаря Ради безпеки Миколи Петрушева, командуючого ЧФ Олександра Вітка, помічника Путіна Владислава Суркова та радника Путіна Сергія Глазьєва. 
А от серед представників російського бізнесу Європа може вдарити санкціями по голові “Газпрому” Олексію Міллеру, голові “Роснефти” Ігорю Сечину та голові РЖД Володимирові Якуніну. Інформацію про “чорний список” від Європейського Союзу підтверджують й інші західні видання, але вказують, що конкретних прізвищ у ньому ще немає. Агентство Reuters повідомляє, що до нього можуть увійти 130 високопоставлених російських чиновників із оточення Путіна. “Чорний список” міністри закордонних справ європейських країн обговорюватимуть вже у понеділок під час засідання Ради ЄС.
А цього тижня європарламентарі ухвалили резолюцію, в якій закликали президента ЄП Мартіна Шульца припинити відносини з Держдумою і Радою федерації Росії до виведення її військ з України. У цьому документі європарламентарі наголосили, що рішення Ради ЄС призупинити двосторонні переговори з РФ з візових питань і підписання нового базового договору є недостатніми заходами.

Путін поговорив із олігархами


фото: Олександр Аронець
Зазначимо, що цього тижня держсекретар США Джон Керрі заявив, що Америка також уже в понеділок зробить серйозні кроки проти Росії, якщо референдум у Криму відбудеться. Щодо результатів такого референдуму у Керрі сумнівів немає. Відомо, що учора американський держсекретар у Лондоні зустрічався із міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим, а ця зустріч розглядалась як остання спроба вирішити ситуацію у Криму перед референдумом. Та ще у четвер міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявляв, що насправді немає особливих надій на зустріч Керрі і Лаврова, і що шансів на дипломатичне вирішення кризи в Криму майже не залишилось. Зазначимо, що зустріч Керрі із Лавровим учора тривала не одну годину, але після неї російський дипломат на прес-конференції заявив, що сторони не змогли домовитись щодо врегулювання ситуації в Україні.
Водночас варто нагадати, що за повідомленнями кореспондента агентства Bloomberg в Москві Джейсона Коркорана, цього тижня Владімір Путін провів закриту зустріч із олігархами та вищими посадовими особами, “щоб обговорити, які будуть потенційні наслідки від санкцій, і хто постраждає”. Після цього Путін одразу ж провів оперативну нараду з постійними членами Ради безпеки Росії, під час якої зробив цікаву заяву: “Зрозуміло, ми не можемо обійти увагою всі події, які складаються навколо України, Криму, ну і всього, що стосується цієї непростої проблеми, яка виникла. Хочу це підкреслити, не з нашої вини виникла ця криза, але ми залучені так чи інакше в неї. Хочу зазначити, що це насамперед внутрішньо-українська криза. На жаль, ми всі розуміємо, що ми так чи інакше виявилися залученими в ці події. Давайте подумаємо разом на тему про те, як нам будувати відносини з нашими партнерами і друзями в Україні і з іншими нашими партнерами в Європі, США”. 
Це навіть дало підстави розмов про те, що російський президент начебто обдумує план відступу, принаймні Путін змінив тон щодо України. У четвер і член президії Економічної ради при президенті РФ Олексій Кудрін дав зрозуміти, що у Росії усвідомлюють масштаб економічного удару, який може завдати Захід. Зокрема, Кудрін заявив, що через конфлікт із Заходом “зростання економіки Росії в 2014 році може не подолати 1% ВВП або навіть бути нульовим”. 

Російські провокації


фото: Reuters
Та для деескалації ситуації в Криму Росія не робила ніяких кроків. Учора МЗС Росії оприлюднило свій коментар щодо згаданої резолюції Європарламенту, назвавши її антиросійською, а її формулювання неприйнятною та несправедливою. Також російському МЗС дуже не сподобалось, що США внесли до Ради безпеки ООН проект резолюції, в якому йдеться про невизнання результатів кримського референдуму. Тут тільки потрібно зауважити, що навряд чи Радбез ООН зможе ухвалити таку резолюцію, бо Росія має у ньому право вето.
Зрештою зауважимо, що до цього часу Путін, попри усі погрози Заходу, попри те, що російська економіка через військову анексію Криму тріщить по швах, продовжував брязкати зброєю не лише на території українського півострова, але й на кордонах із материковою Україною. Щодо півострова, то учора Владислав Селезньов, керівник прес-служби Міноборони у Криму, повідомив, що у глиб Криму проїхав ешелон із російською військовою технікою. Також він розповів, що на північ півострову російські військові почали переміщувати гармати та системами залпового вогню.
Не відмовилась РФ і від практики засилання у східні області України своїй провокаторів. Так, у четвер у Донецьку відбулась кривава бійка між учасниками проросійського мітингу та прихильниками соборності України, в результатів якої, за повідомленнями ЗМІ, загинуло троє людей, а учора у Донецькій облдержадміністрації підтвердили лише одну смерть (представника місцевого осередку ВО “Свобода” Дмитра Чернявського). 
Як повідомили ЗМІ, бійку спровокували проросійські активісти, а частина з них були громадянами Росії, спеціально завезеними у Донецьк. До речі, після донецьких подій російське МЗС зробило дуже дивну заяву, перекрутивши усі факти і навіть пригрозивши вторгненням і у цей регіон. 
“13 березня в Донецьку відбулися трагічні події, пролилася кров. На мирних демонстрантів, які прийшли на вулиці міста, щоб висловити своє ставлення до деструктивної позиції людей, що називають себе українською владою, напали праворадикальні угруповання, озброєні травматичною зброєю й бітами, які напередодні почали з'їжджатися в місто з інших регіонів країни… Ми неодноразово заявляли, що влада, яка прийшла у Київ, має роззброїти бойовиків, забезпечити безпеку населення й законне право людей на проведення мітингів. На жаль, як показують події в Україні, цього не відбувається, київська влада не контролює ситуацію в країні. Росія усвідомлює свою відповідальність за життя співвітчизників і співгромадян в Україні й залишає право взяти людей під захист”, – зазначено у заяві МЗС Росії.

Сигнал Путіну

Захід цього тижня зробив ще один важливий сигнал Путіну. Принаймні експерти називають таким арешт у Відні за запитом ФБР українського олігарха Дмитра Фірташа, який відомий своїми зв'язками у Кремлі. Фірташа арештували за підозрою в причетності до створення організованого злочинного угруповання і тепер на нього чекає екстрадиція у США, а там він може багато чого цікавого розповісти слідству. 
“Цей арешт – прямий чорний шар у лузу Владіміра Путіна. Компанія “РосУкрЕнерго” існувала і вела бізнес з прямої подачі Путіна, саме тому Фірташа чи не єдиного не чіпала тодішня “Сім'я”. Крім цього, це сигнал українським олігархам, Ахметову і компанії, які сумніваються: підтримайте новий уряд або на вас чекає Алькатрас. Американців цікавлять знання українського олігарха про бізнес Путіна, підтвердження того, хто є кремлівськими агентами серед української еліти й інформація про рахунки Януковича. Так що транші американських кредитів в найближчий час формуватимуться із коштів, конфіскованих рахунків Фірташа і “Сім'ї”, – написав у соцмережі Facebook політтехнолог Тарас Березовець. 
Також про те, що арешт Фірташа є сигналом для Путіна заявив і Юрій Луценко у своєму блозі на “Українській правді”. “Арешт Фірташа – це початок зачистки найкорумпованішого сектору економіки Східної Європи. Глобальна мета: Фірташ – Могилевич – Путін – рахунки Газпрому…” – зазначив Луценко.

Референдум як рубікон


фото: Reuters
А тим часом, нагадаємо, що цього тижня, ще до референдуму, Верховна Рада АРК та Севастопольська міськрад на закритому засіданні ухвалили так звану Декларацію про незалежність Криму та Севастополя. Цим маріонетки Константинов і Аксьонов не лише продемонстрували, що в них вже все вирішено і власне завтрашнє голосування кримчан має стати лише фіктивним актом “народовладдя по-русски”, але й, до речі, полегшили Росії приєднання півострову до себе після референдуму. 
Адже російське законодавство передбачає прийняття до складу РФ нового суб'єкта тільки в тому випадку, якщо є відповідна міжнародна угода, але тепер нашим північним сусідам навіть не потрібно буде міняти своє законодавче поле, не потрібно буде жодної угоди із Києвом, а приєднання півострову вирішуватиметься напряму із самопроголошеним керівництвом Криму. Звичайно, законність у цьому бачить лише Путін, та як повідомляла цього тижня “Газета.Ru” із посиланням на свої джерела, негласне рішення про приєднання Криму до Росії уже було прийнято на найвищому рівні в Кремлі.
Відтак для втілення цього російського сценарію залишилось лише завтра більшості населення Криму проголосувати за приєднання до Росії. І навіть тут поняття більшості насправді є фіктивним, адже відповідно до ухваленого кримським парламентом тимчасове положення про республіканський (місцевий) референдум, “питання, винесене на референдум, вважається схваленим (затвердженим), якщо в підтримку питання проголосувало більше половини голосів учасників референдуму, які взяли участь у голосуванні”. Тобто, насправді навіть явка виборців тут не має значення, хоча путінські маріонетки її найімовірніше таки штучно намалюють. 
Відомо, що кримські татари налаштовані бойкотувати референдум, однак українські експерти спрогнозували, що явку на дільницях намалюють до 60%, а той і більше. І, мабуть, можна вже і не нагадувати, що в Україні нині взагалі немає закону, який би регулював проведення місцевих референдумів, що питання територіальної цілісності може вирішуватись виключно на загальнонаціональному рівні, що так званий “референдум” у Криму готувався за десять днів, без бази даних державного реєстру виборців у Криму, без незалежних міжнародних спостерігачів (росіяни організували своїх спостерігачів) і так далі…
Натомість із Криму постійно надходила інформація про збільшення Росією своєї військової присутності на півострові, викрадення українських активістів та журналістів, напади на іноземних журналістів… Також зауважимо, що вже вчора із фасаду кримського парламенту знали український герб і залишили тільки герб АРК, перед яким повісили великий російський прапор. А ще учора самопроголошений прем'єр Криму Аксьонов розповів, що у випадку входження півострова до складу Росії кримські призовники служитимуть у всіх регіонах РФ, розуміємо, що і Чечні теж. Тож таке майбутнє кримським сім'ям вже зараз готує маріонетка Путіна.
Зазначимо, що Меджліс кримськотатарського народу проводить акцію за єдність України і проти “референдуму”. Учора учасники цієї акції утворили живий ланцюг вздовж головних автошляхів півострова. Як передає “Радіо Свобода” люди вийшли із плакатами “Ні – референдуму!”, “Крим – Україна!”, “Ні війні!”, “Ми – за мир!”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6094 / 1.7MB / SQL:{query_count}