Кримська криза

Росія брязкає зброєю в Криму. Український парламент звернувся до Ради безпеки ООН

фото: Getty Images
Ситуація в Криму стає напруженішою. У ніч на четвер озброєні люди без розпізнавальних знаків захопили будівлі тамтешнього парламенту та Ради міністрів. Над ними підняли російські прапори. За словами очевидців, бойовики, які захоплювали органи влади, мали автомати Калашникова, снайперські гвинтівки і навіть гранатомети. 
Вже після захоплення спікер ВР Криму Володимир Константінов провів позачергову сесію, на якій було ухвалене рішення про проведення на півострові 25 травня референдуму з питань удосконалення статусу і повноважень в Автономної Республіки Крим. Відоме і питання, яке мають поставити кримчанам: “Автономна Республіка Крим володіє державною самостійністю і входить до складу України на основі договорів і угод” (так чи ні). При цьому потрібно зауважити що сесія відбувалась разом із озброєними бойовиками у залі, українських журналістів, зокрема і кримських, до парламенту не пустили, а лише російських.
Та, якщо повернутись до теми кримського референдуму, то насправді для його проведення нині навіть немає законних підстав, бо у 2012-му році закон, який регулював проведення місцевих референдумів втратив чинність. Тоді замість нього Верховна Рада України ухвалила закон про “Всеукраїнський референдум”.
Загалом помітно, що кримські депутати, які прийшли голосувати, задоволенні захопленням парламенту. Зокрема, Сергій Цеков член президії ВР АРК, голова “Русской общины” Криму, учора під будівлею парламенту розповів журналістам, що озброєних людей запросили самі депутати. “Озброєні люди, які прийшли у Верховну Раду Криму і знаходяться в будівлі, – це кримські структури, скривджені українською владою. Вони прийшли на запрошення кримських депутатів і знаходитимуться тут стільки, скільки ми попросимо”, – заявив Цеков.
Нагадаємо, що нардеп від “Батьківщини” Генадій Москаль також розповідав, що будівлі парламенту та Ради міністрів Криму захопили співробітники «Беркуту» зі Севастополя, які раніше відмовилися виконувати накази по розформуванню цього спецпідрозділу. Потрібно також зауважити, що іншим рішенням кримські депутати у четвер відправили у відставку Раду міністрів Криву на чолі із Анатолієм Могильовим. Новим прем’єром Криму тамтешні депутати обрали Сергія Аксьонова, голову партії “Русское единство”. 
На півострові місцеві проросійські політики вирішили переділити владу. Не потрібно забувати, що Могильов є керівником кримської організації Партії регіонів, а ця політсила, щоб втриматись на плаву, нині публічно відхрещується від колишнього диктатора Януковича. І найпоказовішим в цій ситуації є те, що кримський спікер Константінов називає Януковича чинним президентом. Константінов навіть заявив журналістам, що кандидатура нового прем’єра  Криму Аксьонова була погоджена із Януковичем.
Також показово, що Рустам Теміргалієв, який був заступником Могильова,  у соцмережі Faccebook, радіючи із призначення референдуму у Криму та формування там нового уряду, висловив сподівання, що Росія надасть їм значну фінансову допомогу. І для повноти картини вчора вже в Росії публіці об’явився й сам Віктор Янукович. У Ростові-на-Дону він дав прес-конференцію із очевидно заготовленими питаннями та відповідями. 
Зрозуміло, що не обійшлося і без теми Криму. Хоч Янукович і заявив про те, що Крим має залишатись у складі України, зберігаючи широку автономію, але не забув він і підлити “масла у вогонь” назвавши події на півострові небажанням кримчан підкорятись “націоналістам” і “бандерівцям”.

Військовий тиск


фото: ВВС
Очевидно, що Росія ще не раз спробує використати Януковича для нагнітання ситуації в Україні, і зокрема у Криму. При цьому вже нині ми бачимо, як наш північний сусід грюкає зброєю на українському півострові. Поруч із загонами озброєних до зубів людей у формі без розпізнавальних знаків, які називають себе “народною самообороною Криму”, на півострові, за повідомленням різних джерел на повну діють російські військові.
Так, у ніч на п’ятницю були заблоковані аеропорти у Севастополі та Сімферополі. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який вирушив у Крим із головою СБУ Валентином Наливайченком, учора зранку повідомив, що це зробили військові підрозділи флоту РФ. Аваков оцінив, те, що відбувається в Криму як “збройне вторгнення й окупацію, у порушення всіх міжнародних угод і норм”. “Це пряма провокація збройного кровопролиття на території суверенної держави. Це вже не компетенція МВС. Це компетенція РНБО. Поки ще немає прямого збройного зіткнення, повинні говорити дипломатии”, – написав Аваков у Facebook.
Тут потрібно зазначити, що учора секретар РНБО Андрій Парубій заявив, що  вдень порти й аеропорти в Криму уже контролювали українські  правоохоронці. «Була спроба захоплення аеропортів в Криму. Ця спроба була локалізована. Люди, які туди прийшли, зараз стоять блок-постами навколо аеропортів. Але фактично аеропорти контролюються правоохоронними органами України. Військові об’єкти не є захопленими, наші військові та прикордонники їх утримують. Всі стратегічні об’єкти в Криму знаходяться під захистом. Задіяні в охороні війська внутрішніх військ та інші спецпідрозділи. Кримчани не мають стосунку до тих подій, які сталися в Криму. Там діють або невеличкі сепаратистські групи, або переодягнені російські військовики. У заходах РНБО ми розробили заходи для нейтралізації цього сценарію. Оголосити всі ці заходи не можу, щоб вони пройшли дієво. Ми ухвалили ряд рішень, зокрема, з приводу ноти України до Росії, і запрошення спостерігачів ОБСЄ, які можуть поїхати в Крим і на власні очі побачити, що там діється”, – наголосив Парубій учора від час брифінгу у Верховній Раді.
Він також не виключив введення надзвичайного стану в Криму. А ситуація справді може розгортатись у будь-якому руслі. Учора увечері з’явилась інформація про те, що колона російської бронетехніки уже на території Сімферополя, а “Укртелеком” втратив зв’язок із кримським відділенням. Також ввечері стало відомо, що повітряний простір Криму був закритий і аеропорт “Сімферополь” не приймав літаки з Києва.Також стало відомо про щонайменше п’ять літаків ИЛ-76, які приземлилися в районі військового аеродрому в Гвардійському.  Також ще раніше були повідомлення про те, що 10 російських військових вертольотів прилетіли в Крим. 
У свою чергу Меджліс вимагає від військових піти з Криму. “Наша позиція – всі військові повинні піти з вулиць, з об’єктів, які блокують і повернутися у свої гарнізони. Всі дискусії щодо відносин між Україною і Росією повинні перейти на дипломатичну ниву, замість офіцерів і солдатів повинні говорити дипломати. Ми маємо шанс уникнути ескалації”, – заявив Рефат Чубаров, голови Меджлісу кримськотатарського народу. До речі, потрібно відмітити, що Меджліс не визнає незаконно сформованого уряду Криму.

Протистояння дипломатів і депутатів

Зауважимо, що російське МЗС  ще учора вдень підтвердило, що по Криму рухається бронетехніка їхнього Чорноморського флоту. І пояснили це необхідністю забезпечення охорони місць дислокації Чорноморського флоту на території України. 
Також у РФ заявили, що такі дії відбувається в повній відповідності з базовими російсько-українськими угодами по Чорноморському флоту. Звичайно, подібні відповіді РФ викликають сумніви, але саме таку ноту МЗС Росії  учора передало українській стороні. А ще важливо, що Росія  відмовилась від двосторонніх консультацій з Києвом щодо ситуації в Криму. В російському МЗС назвали події на півострові “наслідком внутрішньополітичних процесів останнього часу в Україні”. 
Нагадаємо, що у четвер українське МЗС вручило тимчасово повіреному РФ в Україні Андрію Воробйову ноту щодо невідкладного проведення двосторонніх консультацій відповідно до ст. 7 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 31 травня 1997 року, а також ноту з проханням утриматися від пересування поза дислокацією військових підрозділів Чорноморського флоту РФ, тимчасово розташованих на території України.
А поки МЗС двох країн закидують одне одного нотами, учора український парламент ухвалив постанову щодо подій у Криму. “Верховна Рада вимагає від Російської Федерації припинити кроки, які мають ознаки зазіхань на державний суверенітет і територіальну цілісність України, у тому числі відмовитися від підтримки сепаратизму в Україні у будь-якій формі, -- зазначено у документі. ВР також вимагає від усіх держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму практичними діями підтвердити закріплені в меморандумі принципи: поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України.
Укарїнський парламент також звернувся до Ради безпеки ООН з пропозицією скликати засідання для  розгляду ситуації у Криму. Нардеп від “Батьківщини” Андрій Пишний повідомив, що воно пройде сьогодні. А якщо повернутись до голосування в українському парламенті, то показово, що за постанову по Криму не голосував жоден із депутатів, які обирались від півострова. Усі вони або були, або ще залишаються у фракції Партії регіонів. Учора також стало відомо, що “регіонал” Юрій Мірошніченко відправився  у Крим, щоб допомогти стабілізовувати там ситуацію. А ще туди вилетів позафракційний Петро Порошенко. Щодо останнього то увечері стало відомо, що проросійські мітингувальники не пустили його до кримського парламенту.
І насамкінець не можна забувати, що у Крим прилітають депутати російської Держдуми. Зокрема, учора це зробив лідер ЛДПР Володимир Жириновський. Нагадаємо, що ще раніше у Крим завітала група депутатів від його партії. Також ЗМІ повідомляли, що у Севастополь прилетіли мер Москви Сергій Собянін і депутат Держдуми, екс-боксер Микола Валуєв.

 Цитати                                 
Ірина Геращенко, парламентар: 
– Сьогодні, коли всі демократичні країни світу з тривогою спостерігають за ситуацією в Криму, сподіваюся, в деяких європейських столицях згадають Бухарестський саміт НАТО -2008, на якому дехто не підтримав підписання ПДЧ з Україною. Ми кричали тоді, як могли, що це величезна історична і геополітична помилка. За цим стояла Росія і її вірна п’ята колона ПР, яка 2 місяці влаштовувала цирк у ВР, блокувала трибуну. Ці ж люди не підтримали постанову ВР про звернення до ООН склитати Раду Безпеки. Тим часом наш “стратегічний партнер і вічний сусід” демонстративно видає паспорти “Беркуту”, проводить маневри своїх БТР-ів, відмовляється сідати за дипломатичний стіл переговорів і використовує в своїх брудних іграх використаний папір, який 4 роки тому присягав на вірність народу України.

Віктор Балога, політик: 
– Очевидно, що цими вихідними Кремль буде намагатися розхитати ситуацію і у східних областях. Методи уже відомі усім. Тому зараз головне, щоб влада була до цього готовою. А це означає, що на тих мітингах, які анонсують у Донецьку, Дніпропетровську та інших областях, повинні бути представники влади. Але не для того, щоб у стилі Януковича придушити протест, а для того, аби почути людей, піти їм назустріч і не дати провокаторам скористатися ситуацією, як це було в Криму.
І нам потрібно їхати. Думаю, буде правильно, щоб наші колеги з Донбасу запросили нас на різного рівня мітинги. Саме запросили, бо такий підхід зніме можливості для будь-яких маніпуляцій про “засланих бандерівців”. І я впевнений, що всі народні обранці будуть відстоювати український інтерес.

Павел Коваль, депутат Європейського парламенту:
– Країни ООН та СНД у 1994 році у Будапешті надали Україні міжнародні гарантії безпеки. Та якщо Росія не поважає цих гарантій, то НАТО слід офіційно визнати дії Росії проти суверенної держави такими, які унеможливлюють співпрацю з Росією. Ситуація в Україні є ключовою для безпеки держав НАТО у Центральній Європі і усьому ЄС! Необхідна невідкладна дипломатична допомога для України: тиск на сторони, які гарантували її безпеку у 1994 році, розслідування в ОБСЄ, зібрання Ради Безпеки ООН і місія Ради Європи.

Лінас Лінкявічус, міністр закордонних справ Литви:
– Піддаю осуду ескалацію збройного сценарію у Криму. Це порушує двосторонні домовленості та міжнародне законодавство. Закликаю Росію до діалогу. Литва, яка зараз головує у Раді Безпеки ООН, додасть ситуацію у Криму до порядку денного Ради.

Олексій Антипович, керівник соціологічної групи “Рейтинг”:
– Втрата Криму буде нашою ціною за Євроінтеграцію. Схоже, що наша влада з цим змирилася. Прикро, але факт. Щоправда, в Криму далеко не всі у захваті від цієї ситуації… Кримчанам треба всього-навсього нагади про курортний сезон, який скоро почнеться. А якщо там будуть заворушення, то з фінансами у кримчан (саме живими грішми) будуть проблеми. А якщо відпочивальники знайдуть собі альтернативу Криму, то проблеми з фінансами стануть постійними. І цю інформаційну кампанію нова влада тихенько, але мусила б робити вже.

Віталій Ярема, перший віце-прем’єр-міністр України:
– Діяльність МВС щодо затримання осіб, причетних до “справи Майдану”, незадовільна. Зараз ведеться ґрунтовне розслідування, розшукуються 30 осіб, але визнав, що міліція мала не дати підозрюваним зникнути. Нам би в перші дні треба було затримати і Януковича, і Клюєва, й Захарченка. Зараз це буде зробити набагато складніше. Але я впевнений, що ми їх познаходимо… Україна буде вимагати видачі Януковича. Будемо включати всі міжнародні важелі, щоб його повернути в Україну і притягнути до суду.

Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі:
– Згідно з тією інформацією, яку я отримую, Віктор Янукович сам винен, адже угодою було передбачено, що впродовж 48 годин буде повернута стара конституція. Повинно було відбутися голосування, що відбулося, і підписання, чого не сталося. Тому Віктор Янукович порушив цю угоду… На його місці я б турбувався, що він тепер скаже прокурору і перед судом.

Андрій Дещиця, в. о. міністра закордонних справ України:
– Уряд України станом на сьогодні готовий до підписання угоди. Якщо європейська сторона готова до підписання цієї угоди й також це підтвердить, то ми розпочнемо ці переговори і консультації стосовно підписання негайно.

Деніел Б. Баєр, посол США у ОБСЄ:
– Призначений в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця добре відомий спільноті ОБСЄ і його поважають, і ми сподіваємося знову працювати з ним на цій його новій посаді, так само як продовжувати роботу з делегацією тут. Ми продовжуємо підтримувати український народ і допомагати йому в розбудові міцної, суверенної й демократичної країни, на яку він заслуговує і яку, безперечно, хоче мати.
Сполучені Штати ще раз підтверджують наші зобов’язання перед народом України. Ми рішуче підтримуємо єдність і територіальну цілісність України – і тут я відзначаю нагадування посла Прокопчука щодо Будапештського меморандуму – і здорові відносини з усіма її сусідами, включно з Росією.

Джордж Сорос, мільярдер:
– Україна потребує термінового сучасного аналогу “плану Маршалла”, із яким США допомогли відбудувати Європу після Другої світової війни. Німеччина повинна сьогодні мати таку ж роль, яку тоді – США. Саме Німеччина повинна керувати підготовкою та впровадженням цього плану. Серед запропонованих дій –  кредити європейських  банків українським компаніям, а також тренінги та консультації для управлінського персоналу в обмін на частки у самих компаніях або участь у їх прибутку. Україна має диверсифіковану економіку і високу якість людського капіталу і тому є потенційно цікавою як об’єкт для інвестицій. 

Віталій Кличко, лідер УДАРу:
– Я ще багато місяців тому заявив із трибуни Верховної Ради, що я буду балотуватися… Ми не очікували, що ця кампанія буде достроковою, але на сьогоднішній день мої плани не змінилися, і я буду брати участь у президентській кампанії. Позавчора я зв’язався з Юлією Тимошенко. Вона також висловила свою думку, що вона хоче балотуватися й брати участь у президентській кампанії 25 травня… Дуже дивно буде виглядати, якщо опозиційні сили будуть конкурувати. І я сподіваюся, що якщо ця конкуренція буде, то вона буде чесною, прозорою й за європейськими сучасними принципами… Якщо братимуть участь у президентських виборах представники опозиційних сил, я впевнений, що найголовніше – щоб була чесна конкуренція й чесний підрахунок голосів.

Олег Тягнибок, лідер ВО “Свобода”:
– Можу сказати, що ми стовідсотково будемо брати участь у президентських виборах, оскільки партія прийняла раніше рішення, що у всіх виборах, які проходитимуть в Україні (будь-то президентські, парламентські чи місцеві) ми будемо брати участь. Формат участі у виборах визначатимуть на з’їзді. Чи будемо ми висувати свою кандидатуру або будемо когось підтримувати, або буде варіант висунення кандидатури і зняття, наприклад, її, або буде варіант висунення голови партії або не голови партії. 

За матеріалами “Української правди”, ipress.ua, 5 каналу, Радіо Свобода, Facebook. 
Фото: ipress.ua, fakt.pl, Facebook, ru.delfi.lt, forbes.ru, lenta-ua.net, visnik-press.com.ua, bestin.ua, visti.ks.ua

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4932 / 1.74MB / SQL:{query_count}