Микола Горинь, колишній заступник голови Львівської обласної ради, про своє звільнення, кулуарні домовленості та бізнес-інтереси депутатів
Як і передбачалося, Микола Горинь пішов з посади заступника голови ЛОР. У голосуванні, що відбулося у таємному режимі, взяли участь 109 депутатів. Зокрема, за результатами голосування, за звільнення Миколи Гориня проголосували 74 депутати, проти - 24, утрималось - 4, недійсні бюлетені - 7. Разом із Горинем 71 голосом "за" звільнили також Левка Захарчишина. А от Людмилу Козак, яка обіймала посаду заступника голови ЛОР за квотою БЮТ, звільнити забракло голосів - за її звільнення проголосували 36 депутатів, проти - 52, утримались - 15, не дійсні - 5.
Причин - кілька. До фінансової кризи, яка вплинула на бюджет ради, доклалася "криза моралі" (вислів екс-заступника - "Пошта"). Бізнес-інтереси, партійно-комерційне лобі, вважає пан Горинь, штовхають депутатів на сумнівний шлях.
- Пояснюючи свою заяву про звільнення, Ви сказали, що мотивацією була "втрата моральності" у сесійній залі Львівської облради. Після того як Ви підете, ситуація не поглибиться?
- Треба було привернути увагу громадськості передусім до тієї ситуації, яка складається в обласній раді. На жаль, зробити це політичними методами у сесійній залі, через комісії, через фракції фактично було безрезультатно. Ба більше, ця гангрена поширюється. Тому вирішив зробити свій крок, щоб, по-перше, і увагу привернути, і, по-друге, я все-таки сподівався на здоровий глузд, на те, що депутати зрозуміють: якщо прийти до нового політичного переговорного процесу стосовно одного заступника, то можна певним чином очиститися і спробувати виробити нову політичну угоду, яка б хоч трохи унеможливила ті факти, які є в обласній раді.
- Як Ви прогнозуєте подальший розвиток подій в обласній раді?
- Проблема полягає у тому, що коли питання заступника вирішать кулуарно, то люди, які керують процесом, так само керуватимуть і заступником. Тому нічого доброго у сесійній залі я не очікую. Але головне, мені здається, що є намагання взяти повністю під контроль Львівську обласну раду. Для цього створено комісію з перевірки голови обласної ради. Ця комісія працює поза межами чинного законодавства, передбаченого законом про місцеве самоврядування та регламентом ЛОР, а починає звертатися до широкого загалу, населення: "чим вам не подобається Сеник?", "які є зауваження до нього?"... Що це означає? А це означає або намагання тиснути на голову і зробити його слухняним, або постаратися знайти необхідну кількість голосів, усунути чинного голову і поставити свого ставленика.
- А коли може відбутися відставка Мирослава Сеника?
- Я думаю, що вона може статися, але ці спроби почнуться після того, як комісія закінчить роботу. Звіт комісії слухатимуть на сесії облради. От тоді й спробують поставити це питання на порядок денний.
- Ви, як і Мирослав Сеник, неодноразово говорили про бізнес-інтереси, які є в обласній раді. А чому ніхто відкрито не скаже, чиї це інтереси і хто зацікавлений у тому, що відбувається?
- В обласній раді, як і у Верховній, є група серйозних бізнесменів. Більше того, не думаю, що вони вболівають за свій бізнес. Використовуючи певним чином деякі рішення, намагаються заробити гроші, які вкладені у попередню виборчу кампанію, заробити на наступну, а також утримувати свої політичні структури. Це є партійно-комерційний бізнес.
- А конкретніше Ви не хочете розповісти про це?
- Якщо ви цікавитеся життям у сесійній залі, то самі можете все побачити. Я говорив, якщо у Верховній Раді колись був один директор - Волков (Олександр Волков - народний депутат України у 1998 -
2002 рр. - "Пошта"), то у нас таких є троє, які при тому чи іншому питанні, що їх цікавить, моментально консультуються, відкрито, не приховуючи, і ухвалюють рішення, а значна частина депутатів слухняно підкоряється цим рішенням. Учора на одному із засідань фракцій один з лідерів дозволив сказати собі таку фразу: "Якщо не будете слухатися і хочете демократії, йдіть у "Нашу Україну".
- Як до Вашого вчинку поставилися Мирослав Сеник та його заступники?
- Не знаю. Думаю, вони не зовсім сприйняли мою позицію. Можу їх зрозуміти... У ситуації, яка склалася, додатковим чинником є й фінансова криза, яка змушує серйозно обрізати видатки бюджету ЛОР. На мій погляд, найкращим виходом для облради було б те, що я і Людмила Козак пішли б у відставку, а залишився Левко Захарчишин.
- Що робитимете на пенсії?
- У мене є багато зацікавленостей. Я вже у тому віці, що можу собі дозволити зайнятися тим, що мені до вподоби. І, думаю, набагато більше користі буде, коли я віддаватиму більше часу своїм внукам.