Уже досить довгий час європейські політики провадять дискусію щодо необхідності введення адресних санкцій проти українських чиновників, винних у насиллі в нашій країні. Було багато розмов, і увесь цей час ми чули, що Європа глибоко стурбована ситуацією в Україні.
Вочевидь, дискусія у політичних колах ЄС про методи впливу на українську владу триває, але цього тижня, у четвер, Європарламент ухвалив незвично жорстку резолюцію, в якій уперше чітко говориться про санкції проти українських чиновників.
Європарламент говорить
“Європарламент закликає інституції ЄС, країни-члени вжити негайні заходи, включно з дипломатичним тиском і підготовкою персонально спрямованих заходів і санкцій на поїздки, активи, нерухомість тих українських чиновників, законодавців та їхніх бізнес-спонсорів (олігархів), які відповідальні за застосування суворих заходів і смерті протестувальників, і активізувати зусилля для зупинення відмивання грошей і ухилення від сплати податків українськими компаніями та бізнесменами в європейських банках”, – зазначено у самому тексті резолюції.
Також європарламентарі закликали президента Януковича “припинити використовувати “Беркут” та інші спеціальні підрозділи у провокаціях, викраденні людей, тортурах та побиттях. А ще звільнити усіх демонстрантів і політв’язнів, зокрема і Юлію Тимошенко.
А от в ролі “пряника” європарламентарі у тексті резолюції згадали про можливість фінансової допомоги Україні. Водночас потрібно зазначити, що резолюція ЄП ще не означає введення санкцій. Для цього кроку необхідна політична воля керівництва країн-членів Євросоюзу. І нагадаємо, що у понеділок, 10 лютого, відбудеться засідання Ради Євросоюзу з питань закордонних справ. Тоді очільники європейських зовнішньополітичних відомств обговорюватимуть питання санкцій проти українських чиновників.
Геополітична гра
Європарламентарі у новій резолюції також звернулись до Росії. “ЄП закликає Росію застосувати конструктивний підхід і зупинити каральні заходи і надмірний тиск, спрямований на підрив суверенного права своїх сусідів вільно визначати своє майбутнє; наполегливо закликає ЄС та його держави-члени говорити з Росією в один голос на підтримку європейського устремління країн Східного партнерства, які вільно обирають поглиблення своїх відносини з ЄС”, – зазначено у резолюції.
З огляду на це потрібно загадати, що саме цього четверга розгорівся міжнародний дипломатичний скандал. Так, в інтернеті було оприлюднено підслухану телефонну розмову між помічником держсекретаря США Вікторією Нуланд і послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, під час якої Нуланд зневажливо відгукується про спроби ЄС врегулювати кризу в Україні і вживає ненормативну лексику. При цьому до оприлюдненої розмови додаються російські субтитри, і вперше вона з’явилась на сторінці у соцмережі Twitter Дмитрія Лоскутова, який є помічником російського віце-прем’єра Дмитрія Рогозіна.
Пізніше речниця Держдепу США Дженніфер Псакі повідомила, що Нуланд вибачилася перед своїм партнером у ЄС у зв’язку з появою в інтернеті запису її розмови з Джеффрі Пайєттом, чим і підтвердила достовірність самої розмови. Але водночас Псакі зазначила: “Я не збираюся підтверджувати або надавати гласності деталям приватних розмов дипломатів. Між ними й офіційною позицією, про яку ми говоримо публічно, існує різниця”.
США запідозрили росіян у підслуховування приватних розмов своїх дипломатів, і тепер цей скандал повинен мати продовження. А от чіткий російський слід у цій історії наштовхує на думку, що наші північні сусіди вирішили пересварити США і ЄС в українському питанні. Німецький канцлер Ангела Меркель через свого прес-секретаря уже заявила про неприйнятність зневажливих висловлювань американських дипломатів щодо ролі ЄС в урегулюванні політичної кризи в Україні.
Тим часом не забуваймо, що Кремль, на відміну від західних політиків, нині активно просуває силовий сценарій в Україні. Так, Сергій Глазьєв, радник Путіна, цього тижня в інтерв’ю виданню “Комерсант-Україна” звинуватив США у втручанні у внутрішні справи України. При цьому, власне Росія давно втручається у наші справи і навіть не приховує цього. Той самий Глазьєв у вже згаданому інтерв’ю закликав Януковича застосувати силу до мітингувальників в Україні. А як відомо, що у Путіна в голові, то у Глазьєва на язиці.
Тож нині можна здогадуватись, про що Янукович розмовлятиме із Путіним у Сочі. А також не потрібно забувати, що низка експертів та опозиційних депутатів уже зазначали, що після повернення президента в Україну він може взятись за втілення силового сценарію.