Майдан еволюціонує. Тим, хто був там, скажімо, і у грудні, і в останні тижні, одразу помітна радикалізація людей. Та й недавні сутички на вулиці Грушевського це довели. Разом із цим соціологи провели нове дослідження, результати допомагають скласти узагальнюючий образ нового, радикальнішого Майдану.
За півтора місяця зросла кількість учасників Майдану, які ладні вдатися до радикальних методів протесту: бойкотів, відмов виконувати рішення органів влади (з 31% до 40%), до несанкціонованих мітингів та демонстрацій (з 28% до 45%), страйків (з 32% до 47%), пікетувань державних установ (з 38% до 56%), захоплень будівель (з 19% до 41%), створення незалежних від владних структур збройних формувань (з 31% до 50%).
Такими є результати опитування, проведеного цього тижня Фондом “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва” разом із Київським міжнародним Інститутом соціології. Це дослідження проводилось в усіх стаціонарних точках Майдану (намети, Будинок профспілок, будівля КМДА, Жовтневий палац, Український дім ін.) за вибіркою, яка забезпечувала пропорційне охоплення учасників Майдану. Усього було опитано 502 особи.
Проти пустої балаканини!
Також нині 63% людей на Майдані налаштовані проти будь-яких перемовин із владою і у два рази менше протесувальників думають, що перемовини потрібні. А ще півтора місяці тому настрої протестувальників щодо цього питання ділились практично порівну: 45% підтримували необхідність переговорів, 47% – ні. І як бачимо, поведінка влади, а також, імовірно, провали опозиції із того часу сильно вплинули на позицію людей.
“Майдан дуже змінився зовні – вишкірився барикадами, напружився у постійному очікуванні нападу, став більш закритим. Майдан-табір перетворився на Майдан-січ… Рішучість учасників Майдану, більшість з яких витримала іспит морозами, “стояти до кінця” (а більшість із них перебуває на Майдані ще з минулого року), не дає підстав сподіватися, що Майдан якось сам собою “розтане, наче сніг по весні”. А спроби розігнати Майдан силою, очевидно, наразяться на таку саму силову відсіч”, – зазначено у повідомленні Фонду “Демократичні ініціативи”.
Майдан не сприйняв ухвалений закон про амністію. Лише 4% готові заради скорішого звільнення заарештованих піти з будівлі державної адміністрації та розблокувати вул. Грушевського, а 83% вважають, що влада повинна звільнити заарештованих без усяких додаткових умов та вимагати негайного звільнення учасників протестів.
А от щодо можливості опозиції увійти до нового уряду, то 62% категорично відкидають такий крок, якщо Віктор Янукович залишається президентом. Лише 1% протестувальників позитивно оцінюють пропозицію лідерам опозиції очолити уряд, а 6% вважають, що можна погодитися лише на формування уряду повністю опозицією, ще 22% – у разі повернення до Конституції 2004 року і посилення ролі прем’єр-міністра та уряду. При цьому лише 17% респондентів вважають, що Януковичу варто надати гарантії особистої безпеки та збереження майна, якщо він погодиться на дострокові президентські вибори, а от 78% відповідають: “Ніяких гарантій!”
І що найважливіше – нині, які і раніше, абсолютна більшість учасників Майдану (86%) готові бути на Майдані “стільки, скільки буде треба”. Серед них 73% прибули на Майдан ще минулого року, а 24% на Майдані з самого початку, 21-30 листопада. Понад 80% опитаних заявили, що підуть з Майдану тільки тоді, коли будуть виконані усі їхні вимоги.
Якщо ж говорити про те, чого хочуть люди на Майдані, то основними вимогами є: відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (85%, зростання на 20%) та звільнення заарештованих учасників Майдану, припинення репресій (82%, зростання на 20%). Але не забувають протестувальники й про інші вимоги, серед яких: відставка уряду (68%), порушення кримінальних справ на винних у побитті учасників протестів (64%), розпуск ВРУ і призначення дострокових парламентських виборів (59%), зміна Конституції, повернення до конституційної реформи 2004 року (62,5%), заведення кримінальних справ на усіх, хто був задіяний у корупції (62%), підписання Угоди про асоціацію з ЄС (49%), звільнення Юлії Тимошенко (30%).
Хто стоїть на Майдані?
Склали соціологи і узагальнюючий портрет нинішнього майданівця. Так, на Майдані переважають чоловіки (88%). Середній вік протестувальника – 37 років. При цьому 43% людей, котрі стоять на Майдані, отримали вищу освіту.
За останній час збільшився відсоток приїжджих мітингувальників із інших областей. Нині таких 88% (було 81%). А от серед приїжджих найбільше жителів Західної України (55%,), решта – з Центральної України (24%) та зі сходу й півдня (21%). Але зауважимо, що на Майдані стає все менше тих, кого організовано привезли політичні партії. Нині таких лише 3%. Водночас громадські організації та рухи привезли 13% протестувальників. Абсолютна більшість людей (83,5%) приїхали на Майдан самостійно.
Також цікаво, що за мовною ознакою дещо зросла кількість україномовних – з 52% до 59%, водночас зменшився відсоток російськомовних (з 20% до 16%) та тих, хто звик спілкуватися обома мовами (з 28% до 24%).
А ще зазначимо, що за родом занять протестувальників на Майдані найбільше присутні спеціалісти з вищою освітою – 27% (було 22%), істотно додалося підприємців (17%, а було 12%), як і раніше, представлені робітники (15%), дещо менше стало студентів (з 10% до 6%) та пенсіонерів (з 11% до 7%). На Майдані є керівники (4%), працівники правоохоронних органів, військові (3%), службовці (4%), сільськогосподарські робітники, фермери (3%). А ще 13 % тих, хто не має постійного місця роботи.