Тимчасове затишшя

“Регіонали” наполягають на тому, що поки Янукович не поїде до Путіна на Олімпіаду, важливі питання в нашій країні вирішуватись не будуть

фото: klichko.org
Цього тижня розвіялись сподівання опозиції на переформатування парламентської більшості. За два дні чергової сесії ВРУ депутати не змогли ухвалити жодного рішення і навіть затвердити календарний план своєї роботи. 
Але в цій ситуації є й інший бік. Усі ми стали свідками того, що провладній частині парламентської сесійної зали вчора забракло голосів для затвердження свого розкладу роботи Ради, за яким депутати наступного тижня не збирались би на засідання. 
Зауважимо, що 51 депутат-”регіонал” не проголосував за календарний план, який просував спікер Володимир Рибак. Зазначимо, що опозиція хотіла працювати весь лютий у пленарному режимі, але таке рішення також не було ухвалене. Тож у Раді склалась патова ситуація. А тим часом депутати змагались у красномовстві під час виступів. 
Та, якщо говорити про можливість вирішення в парламенті справді актуальних нині політичних питань, то “регіонали” вже дали зрозуміти, що до того часу, поки Віктор Янукович поїде і повернеться  із Сочі,  за конституційне питання чи питання нового уряду (яке в публічних дискусіях чомусь відійшло на задній план) вони не братимуться. Янукович і Ко нині знову зволікають. Нагадаємо, що завтра, 7 лютого, в Сочі стартує Зимова Олімпіада, а Віктор Янукович під час запланованої поїздки, очевидно, говоритиме із господарем Кремля Путіним не про спорт. 
А вже сьогодні парламентарі знову мають зібратись у ВРУ, і як самі вони кажуть, спробувати знайти вихід із політичної кризи. Провладні депутати разом із спікером Рибаком відстоюють ідею створення робочої групи для підготовки узгодженого проекту змін до Конституції. Розуміємо, що це також сценарій для затягування часу. Рибак уже заявляв, що основний закон України може бути змінений не раніше осені.
Очевидно, що запропонований опозицією варіант із конституційним актом і одним голосуванням простою більшістю за повернення конституційної реформи-2004 у ВРУ, незважаючи на заяви деяких депутатів, не назбирає 226 голосів. Та й серед експертів нині йде дискусія щодо легітимності такого сценарію.

Гучні заяви

Тож ситуація залишається напруженою. Майдан далі стоїть, політики не можуть домовитись, президент не хоче йти на поступки. Учора Віталій Кличко запропонував Януковичу обирати між терміновим поверненням до Конституції-2004 і достроковими президентськими виборами. 
“У нас часу немає. Рахунок іде на дні чи навіть на години. Ми не повинні допустити нового витка конфлікту. Парламент зараз не повинен розглядати якісь другорядні питання, а зосередитися на ухваленні рішень  для розв’язання кризи. Але я пропонував і інший шлях. Короткий шлях, який вирішить усі проблеми – дострокові президентські вибори. Нехай призначають вибори на осінь і люди в конституційний спосіб змінять владу. Тоді напруга спаде. Люди будуть готуватися до виборів”, – сказав учора Кличко журналістам у кулуарах ВРУ, повідомляє прес-служба УДАРу.
Хоч невідомо, як ці слова Кличка, як і багато інших своїх заяв, нинішні лідери опозиції збираються втілювати у життя. Вже дуже багато гучних заяв було зроблено… А тим часом провладні депутати лякають опозиціонерів достроковими парламентськими виборами. “Або ми працюємо в законодавчому полі, або та вакханалія, яка триває у Верховній Раді, закінчиться новими виборами парламенту”, – сказав учора під час брифінгу Олександр Єфремов, інформує “Українська правда”.

Світ і гроші

Також зазначимо, що у середу Джеффрі Пайєт, посол США в Україні, в ефірі “Громадського телебачення” заявив, що Україна може отримати серйозну міжнародну підтримку, якщо діалог між політичними гравцями буде продовжено, але у випадку силового сценарію Америка введе дуже серйозні економічні та візові санкції. І зрозуміло, що вся відповідальність за можливі сценарії розвитку подій лежить на президентові Януковичу. Тим часом європейська преса пише про те, що в ЄС тривають дискусії щодо запровадження санкцій.
Також не потрібно забувати, що учора зустріч із владою та опозицією в Україні провела  Кетрін Ештон, верховний представник ЄС із закордонних справ. Раніше західні ЗМІ повідомляли, що вона може запропонувати грошову допомогу Україні в обмін на поступки Януковича опозиції та мирне політичне вирішення кризи. 
Та й сама Ештон в інтерв’ю виданню Wall Street Journal розповіла, що ЄС і США працюють над великим планом фінансової допомоги Україні в перехідний період, коли тимчасовий уряд може розпочати політичні та економічні реформи перед президентськими виборами-2015. От тільки залишається питання, чи цей план уже розроблений, і чи справді Захід запропонує фіндопомогу Україні. 
Не потрібно забувати, що наприкінці минулого року Янукович домовився про 15 млрд доларів кредиту від Росії, наприкінці 2013-го український уряд отримав 3 млрд доларів, а тепер надання кредиту припинилось. Північний сусід чекає на новий уряд у Києві. Тож Янукович знову опиняється у ситуації, коли йому терміново потрібно шукати гроші. Можливо, у Сочі він і говоритиме з Путіним про кредит, але зрозуміло, що при цьому буде і обговорення із президентом РФ складу нового українського уряду…
“Президент тягне час, бо не готовий нині до поступок”
Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента”, – про те, у якому випадку можливий компроміс між владою і опозицією, а також, про що Янукович імовірно говоритиме з Путіним у Сочі
Про затягування часу Януковичем
Президент зволікає. Із різних міркувань, можливо, і тактичних. Думаю, він психологічно не готовий зараз піти на значні поступки опозиції в питанні уряду. Але ситуацію з урядом дійсно потрібно вирішувати. Формально його влаштовує Арбузов, як в. о., але проблема в тому, що легітимного прем’єра вимагає Росія. Вона хоче розуміти, з ким матиме справу. Тому я не виключаю, що це питання Янукович обговорюватиме із Путіним. 
Це не узгодження кандидатури прем’єра, це не означає, що там Путін скаже, кого призначити. Найімовірніше, це будуть консультації щодо того, хто із потенційних кандидатів не дратуватиме Росію. Адже може бути така кандидатура, яка стане неприйнятною для Путіна. До того ж можливе виконання деяких порад по складу уряду. 
Щодо ситуації в парламенті, то трохи були завищеними очікування опозиціонерів. Вони завжди трохи завищують свої очікування щодо ситуації в парламенті. Це такий психологічний феномен – бажане видається за дійсне. Проте ситуація в парламенті дуже непроста: у середу не вдалось проголосувати графік роботи Верховної Ради. І коли голосували офіційний текст постанови, на який сподівався Рибак, виявилось, що більше 50 “регіоналів” за це не голосували. Тобто, ситуація така, що немає уже старої більшості, можливо тимчасово, не знаємо, але певні розмежування у Партії регіонів проявились. Але немає і нової більшості. Пауза.
Нинішня криза розвивається саме таким шляхом: пауза – потім сплеск. Або сплеск політичних дій, або силових дій, або емоцій, і якісь рішення після цього. Думаю, що після нинішньої паузи,  можливо, після повернення Януковича із Сочі з’явиться кандидатура прем’єр-міністра. Дуже схоже, що це може бути Клюєв, хоча може бути і Арбузов. Просто Арбузов менш прохідна кандидатура, складніше буде провести таке голосування через Верховну Раду. 
Про кандидатуру Клюєва на посаду прем’єра
Думаю, що кандидатура Клюєва з’явилась тому, що сам Клюєв хоче в уряд, він там почувається більш органічно, аніж в Адміністрації Президента. Я колись сам чув від Клюєва, що він в уряді знає кожну гайку. До того ж, це прохідна кандидатура. Це мабуть одна із небагатьох кандидатур із стану “регіоналів”, яка може пройти і набрати більшість голосів.
Можуть бути й інші варіанти: Бойко, Вілкул, Тігіпко, навіть Кінах теоретично може розглядатись. Але Клюєв і для Росії прийнятний, і для частини західних політиків теж. Він може бути ефективним, сильним прем’єр-міністром, бо знає цю роботу. Хоча він достатньо консервативний у контексті економічної політики. Але найбільша перевага цієї кандидатури з для Януковича це те, що Клюєв має довіру від президента. Навряд чи Янукович довірятиме тим же Тігіпку чи Кінаху. 
Але в чому проблема кандидатури Клюєва – він може викликати роздратування Майдану. І це головна проблема. Можливо, далі Янукович реагуватиме на те, пройде чи ні кандидатура Клюєва, як на неї відреагують на Заході, як відреагує Майдан. Якщо все буде більш-менш спокійно, то працюватиме Клюєв. Якщо реакція буде кризовою, може бути новий спалах емоцій, новий спалах бійок, тоді шукатимуть компромісний варіант.  А за таких умов непогані шанси стати прем’єром можуть бути у Петра Порошенка. За чутками, його кандидатура влаштовує і Захід, і Росію, може бути прийнятною для влади і для Майдану. Але це компромісний варіант, а Янукович хоче поки провести свій власний. 
Тож думаю, після повернення президента із Сочі буде висування кандидатури прем’єра президентом. (Хоч вона і завтра може з’явитись). Після цього, якщо буде емоційна, жорстка, тоді можливий розгляд компромісної кандидатури. Якщо владі вдасться реалізувати сценарій із кандидатурою від Януковича, тоді він отримає тактичну перемогу.
Про роботу парламенту
Парламент до повернення Януковича із Сочі працюватиме приблизно так, як він працював учора. Все зведеться до пропагандистських заяв, але поки не повернеться президент, не буде рішення по конституційній реформі. В парламенті є спроби знайти вихід у цьому питанні, але ця спроба із конституційним актом є варіантом сумнівним. Оскільки конституційне рішення треба голосувати конституційною більшістю. Конституція ухвалюється за особливою процедурою. 
Поки Янукович не готовий до компромісу по конституційній реформі, можливо, це питання також обговорюватиметься в Сочі. Цього не можна виключати. А коли Янукович повернеться, а тут ще західні гості, тоді можливо буде новий раунд реальних перемовин і по прем’єру, і по долі конституційної реформи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4468 / 1.64MB / SQL:{query_count}