Українське питання вже довго не сходить із перших шпальт газет у різних країнах світу. І не треба забувати, що західні політичні кола весь цей час висловлювали підтримку українським мітингувальникам, чого не скажеш про представників Кремля.
Зауважимо, що цього тижня у Брюсселі проходив саміт Росія – ЄС, на якому сторони багато уваги приділили Україні. Представники ЄС уже не через заяви та резолюції, а особисто мали змогу висловити Володимиру Путіну свою позицію щодо ситуації навколо України. Закінчилось усе тим, що Путін пообіцяв не втручатись у внутрішні українські справи та сказав, що в цьому питанні не потрібні будь-які зовнішні посередники.
Однак не можна забувати, що насправді Росія ніколи не переставала втручатись у внутрішні справи України. І навіть обіцянка господаря Кремля співпрацювати навіть з опозиційним урядом в Києві й далі надавати кредит і постачати газ за зниженою ціною потребує перевірки. До того ж, Путін не забув нагадати про український борг за газ. А учора російський прем’єр Дмитро Медведєв заявив, що РФ відновить фінансову допомогу Україні тільки після формування нового уряду в Києві. Путін це підтримав.
Нагадаємо, що Європейський Союз ще раніше запропонував посередництво у врегулюванні політичної кризи в Україні. Жозе Мануель Баррозу, президент Європейської комісії, привітав скасування українським парламентом більшості законів від 16 січня, які обмежували громадянські права. Також потрібно зауважити, що 28 – 30 січня в Україні перебувала та проводила зустрічі з владою та опозицією делегація Європарламенту на чолі з Ельмаром Броком, главою комітету в закордонних справах ЄП. Учора він навіть висловив здивування стосовно того, як довго українські політики домовлялись про амністію мітигувальників.
“Ми не розуміємо, які можна вести переговори про амністію. Людей потрібно просто звільнити! Компроміс необхідно знайти, але в домовленостях не може бути обставин, при яких відбувається порушення прав людини”, – сказав Брок, передає “Дзеркало тижня”. Для пошуку виходу з політичної кризи до України вкотре завітали Штефан Фюле, комісар ЄС з розширення та європейської політики сусідства, і Кетрін Ештон, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки.
Не потрібно забувати про те, що і США неодноразово заявляли про необхідність розв’язання політичної кризи в Україні за допомогою діалогу між сторонами протистояння. Як повідомляє сайт Білого дому, у понеділок після скасування українським парламентом законів від 16 січня Віктор Янукович сам подзвонив у Вашингтон, аби розповісти про ситуацію в Україні. Джо Байден, віце-президент США, закликав українського гаранта негайно підписати ухвалені ВРУ зміни і далі шукати компроміс.
Сенатор-республіканець Джон МакКейн, який нещодавно відвідував Майдан, на своїй сторінці у соцмережі Twitter назвав обнадійливим скасування законів від 16 січня і зазначив, що для пошуку політичного виходу з кризової ситуації в Україні має бути зроблено більше.
Також потрібно зауважити, що цього тижня президент США Барак Обама вперше прокоментував ситуацію в Україні та підтримав наших громадян. “Ми відстоюємо принцип, за яким кожен народ має право висловлюватися вільно й мирним шляхом”, – сказав він у щорічній промові “Про стан держави” в конгресі”, – повідомляє BBC-Україна.
Нагадаємо, що раніше США через події в Україні заборонили в’їзд на свою території деяким українських посадовцям. А цього тижня й Міністерство закордонних справ і Міністерство імміграції Канади поширило заяву, в якій підтвердило введення візових санкцій до українських чиновників і зі свого боку.