Вирішальний день?

Поки опозиціонери продовжують домовлятись із владою, мітингувальники у столиці рішуче заявляють, що не підуть на поступки і вимагають відставки Януковича. Тим часом на сьогодні запланована позачергова сесія парламенту

фото: Роман Шарій
Сьогоднішній день може стати знаковим. При цьому він може бути як зі знаком плюс, так і мінус. Парламентарі мають зібратись на позачергову сесію, щоб шукати шляхи виходу з політичної кризи, але водночас такий крок приховує у собі безліч загроз. Люди на вулицях остерігаються, що влада може піти на запровадження в Україні надзвичайного стану. В уряді уже відверто говорять про можливість такого сценарію розвитку подій.
Водночас опозиціонери сподіваються, що в парламенті вдасться скасувати диктаторські закони від 16 січня і навіть відправити у відставку уряд. От тільки зазначимо, що після того, як Арсеній Яценюк зі сцени Майдану натякнув на те, що опозиція начебто готова з подачі Януковича заходити в уряд (стало відомо, що Янукович запропонував Яценюкові посаду прем’єра, а Кличкові – віце-прем’єра із гуманітарних питань), то її і без того слабкий вплив на мітингувальників на вулицях зазнав ще одного удару. Тож демонстранти сьогодні дуже пильно стежитимуть за поведінкою парламентських опозиціонерів. 

Опозиція має зібратись


фото: AFP
Віче на майдані Незалежності у суботу після перемовин Кличка-Яценюка-Тягнибока  з Януковичем продемонструвало, що опозиціонери пробують “гратись” із людьми на вулицях. Насамперед опозиціонери, яким Майдан фактично заборонив продовжувати перемовини з владою, пояснили свій черговий  похід в Адміністрацію президента зверненням до них українського духовенства та західних дипломатів. На майданівській сцені кожен із опозиційних лідерів (до приєднався ще й Петро Порошенко) говорили щось своє, без конкретики,  щоб сподобатись людям, котрі зібрались під сценою.
“На багато наших вимог Янукович погодився. Він вже готовий на звільнення всіх затриманих та амністію, роботу над поверненням до Конституції 2004 року і відставку уряду, але на певних умовах. Янукович поки не погоджується на скасування диктаторських законів, ухвалених 16 січня, а пропонує тільки зміни до них. Наша позиція – скасувати закони 16 січня і крапка. І проведення президентських виборів уже цього року”, – заявив Віталій Кличко.
Своєю чергою Арсеній Яценюк сказав те, що викликало вигуки “Ганьба!” серед людей. “Президент запропонував опозиції сформувати уряд. Чи боїмося ми відповідальності? Ми приймаємо відповідальність і готові вести країну в ЄС”, – заявив він. Уже на брифінгу після виступу на сцені Майдану Яценюк пояснив: “Ми готові брати на себе відповідальність за долю країни, але на тих умовах, які виставляємо ми… Ми не відкидаємо пропозицію, але ми її і не приймаємо. Ми проводимо серйозні консультації на рівні трьох опозиційних сил. Це наше спільне рішення. Ми приймемо це рішення”.
У цій ситуації експерти вже заявили, що такі начебто щедрі пропозиції від Януковича є нічим іншим, як пасткою. Посада прем’єра без більшості у парламенті нині не має великого значення, а погодившись на це, опозиціонери фактично візьмуть на себе відповідальність за усі промахи уряду останніх кількох років. 
Надто багато повноважень нині зосередив у своїх руках президент Янукович, а його начебто готовність до повернення Конституції 2004-го також виглядає не надто щирою. У владі заговорили про можливість проведення референдуму для цього, але спочатку ще й потрібно змінити сам закон про референдум, бо за чинним законом чесне всенародне голосування провести неможливо. 
Важливо розуміти, що усі поступки Янукович запропонував взамін на  звільнення вулиці Грушевського від демонстрантів та розпуск Майдану. А це просто невиконувані вимоги. Мітингувальники не підуть на це, вони заявляють лише одне: “Воля або смерть!”. Люди вимагають насамперед відставки Януковича, уряду та покарання міністра Захарченка. Та й опозиціонери нині не наважаться навіть попросити людей розійтись, бо це означатиме для трійки лідерів політичне самогубство.
Учора Юлія Тимошенко закликала опозицію не приймати умови Януковича. “Я звертаюсь до лідерів опозиції з проханням категорично не приймати ті принизливі умови, які запропоновані владою. Народ України вийшов на Майдани не за посади для лідерів опозиції і навіть не за скасування диктаторських  законів. Люди прагнуть докорінно змінити своє життя. Виходом з кризи може бути тільки “повне виконання всіма політиками вимог народу”, – зазначено у зверненні леді Ю.  
Зазначимо, що вчора ввечері опозиційна трійка знову пішла до Януковича в  АП на перемовини. У цій зустрічі також взяли участь перший заступник АП Андрій Портнов, міністр юстиції Олена Лукаш. Не було нового голови АП Андрія Клюєва. На момент здачі номера в друк ще не були відомі подробиці чергового, четвертого,  раунду перемовин. Однак насправді найважливіші результати ми побачимо лише сьогодні у ВРУ.

Небезпека надзвичайного стану


фото: rada.gov.ua
В уряді знайшли формальну підставу для введення надзвичайного стану – захоплення активістами ГО “Спільна справа” Міністерства юстиції в ніч на понеділок. “Я, учасник робочої групи по врегулюванню ситуації, що склалася в Україні, буду змушена звернутися до президента із проханням вийти з переговорного процесу, у випадку якщо будинок Мін’юсту не буде звільнено негайно. Також я буду змушена звернутися в Раду національної безпеки й оборони обговорити можливість надзвичайного стану”, – заявила після цього Олена Лукаш.
Своєю чергою вчора опозиція назвала тих, хто захопив Міністерство, провокаторами і відхрестилася від таких дій. Підвечір понеділка очільник “Спільної справи” Олександр Данилюк повідомив, що його люди звільнили приміщення Мін’юсту, але продовжуватимуть блокувати його і тому звели перед ним барикади. “Нам не потрібні ні паніка, ні істерика. За останні три дні ми продемонстрували, що можемо взяти в будь-який момент будь-яке Міністерство. Якщо опозиція домовилася про якесь 30-годинне перемир’я, про яке ми, до речі, нічого не знаємо, ми готові дати нашим слугам і обранцям можливість провести так звані переговори, і подивимося, чим вони закінчаться. Ми звільнимо Мін’юст і просто будемо його блокувати, але якщо завтра замість відновлення конституційного ладу триватиме терор, ми заблокуємо всі, без винятку, адмінбудівлі центральних органів влади”, – написав Данилюк на своїй сторінці у соцмережі Facebook.
І як ми вже знаємо, перемовини влади і опозиці ї учора продовжились. А от Олександр Данилюк повідомив, що його вагітній дружині, яка була з  півторарічним сином. митники в аеропорті Бориспіль підкинули наркотики… Та якщо повернутись до імовірності введення надзвичайного стану, то учора видання “Дзеркало тижня” із посиланням на власні джерела в уряді повідомило, що там і справді готуються до такого кроку. 
Учора стало відомо, що Кабмін пропонує парламенту начебто  для забезпечення оборони України відносити автошляхи, незалежно від форми власності та значення, до автодоріг оборонного значення та обмежувати на них рух в “особливий період” (зокрема, йдеться про можливе обмеження пересування 30 вулицями Києва). Учора ЗМІ інформували і  про проект постанови уряду, що може дозволити закривати сайти в інтернеті за заявою будь-якої людини. Також на закритому засіданні Кабміну було прийняте протокольне рішення збільшити чисельність “Грифону” і “Беркуту” в шість разів (!) і розширити повноваження силовиків.
Тож навіть у випадку, якщо надзвичайний стан формально і не буде введено, то всерівно влада може його вставити кількома різними рішеннями. Але в нинішній ситуації владі не потрібно забувати про те, що в разі ведення НС Євросоюз одразу ж може ввести жорсткі санкції проти українських посадовців, та й українців не залякати. 
Ба більше, вчора екс-президент Леонід Кучма заявив: “Душею відчуваю, що президент не піде на такі заходи, це останній крок... Надзвичайний стан до чого може призвести? Відповідь – до крові. Ми ж знаємо настрій у деяких регіонах”. Це він сказав після чергового круглого столу, організованого Леонідом Кравчука, на який також завітав ще один  екс-президент Віктор Ющенко. До речі, усі вони сьогодні пообіцяли мають бути присутніми у парламенті. 
Нині також потрібно брати до уваги, що Партія регіонів уже не виглядає такою монолітною як колись. Із різних джерел надходять повідомлення про те, що після 16 січня багато депутатів-”регіоналів” відчувають себе обманутими. Із фракції ПР продовжують виходити нардепи. А в суботу, коли Янукович одночасно зустрічався з опозицією і фракцією партії влади, на цю зустріч не прийшло аж 78 “регіоналів”. 
Тож сьогоднішній день покаже, скільки насправді голосів залишилось у фракції ПР. Для введення НС їх може бути замало…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5147 / 1.67MB / SQL:{query_count}