Криза пустих розмов

Майдан вирішив, що опозиція має припинити перемовини з владою. На вулицях Києва з’явилися нові барикади, а парламент готується до позачергової сесії 28 січня

фото: president.gov.ua
Нещодавні перемовини влади з опозицією виявились абсурдними. Влада, яка оголосила всіх свідомих українців поза законом і фактично розпочала війну з громадянами, домовлялася про припинення політичної кризи з опозиційною трійкою, яка насправді не котролює мітингувальників на вулицях.
Навіть поведінка опозиціонерів після виходу з Адміністрації Президента показала, що влада задля врегулювання ситуації повинна йти на поступки мітингувальникам, а не Кличку – Яценюку – Тягнибоку.
У ніч на п’ятницю, одразу після завершення перемовин з Януковичем, Кличко з Тягнибоком без Яценюка пішли до демонстрантів на Грушевського. Однак там опозиціонерів зустріли не надто привітно. Усе тому, що вони запропонували людям перемир’я з владою на три дні та пристати на умови влади щодо очищення вулиці Грушевського в обмін на начебто звільнення затриманих активістів і відмову “Беркуту” від використання вогнепальної зброї. 
“Якщо ми погогоджуємося на їхній план – одразу ж з’являються на сайті ГПУ і МВC заяви Пшонки та Захарченка, і з завтрашнього дня вони починають юридичний процес звільнення затриманих активістів”, – сказав Олег Тягнибок. Спочатку демонстранти вимагали від Кличка оголосити, що робити далі, але потім освистали його разом із Тягнибоком. Мітингувальники вигукували, що вони вже ситі перемовинами. “Воля або смерть!” – відповідь людей опозиціонерам.
Зазначимо, що міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко пообіцяв не зачищати Майдану, якщо люди звільнять вулицю Грушевського. “До громадян звернулася Генеральна прокуратура України. Якщо присутні на вулиці Грушевського приймуть цю пропозицію і покинуть небезпечну територію, органи внутрішніх справ не здійснюватимуть жодних заходів щодо переслідування цих людей. Крім того, гарантую, що міліція не вживатиме силових дій задля звільнення майдану Незалежності”, – зазначено у зверненні Захарченка, розповсюдженому прес-службою його відомства.

Майдан розширюється

“Ані президент, ані уряд у відставку “не хочуть”, а питання з Віталієм Захарченком “зависло в повітрі”. Єдиний результат – якщо протистояння на Грушевського припиниться, затриманих активістів випустять і припинять силовий тиск”, – це вже розповідь Кличка на сцені Майдану про результати перемовин із Януковичем.
Люди знову невдоволено кричали. Після цього Олег Тягнибок поставив на голосування всіх, хто зібрався на Майдані, питання про те, чи вести далі перемовини з владою, чи ні. І люди вирішили, що опозиція повинна вийти з переговорного процесу. Після цього Арсенію Яценюку, який нарешті вийшов на сцену, не залишалося нічого іншого, як оголосити вулицю Грушевського також територією Майдану. 
Він додав: “Ніхто не робить ніяких кроків, крім тих, які погоджено. Ми ведемо далі переговори, щоби добитися реального результату, а не тому, щоби нам пообіцяли і не виконали”.

Сесія – у вівторок

Вочевидь, опозиціонери поки самі не розуміють, ведуть вони далі перемовини з владою чи ні. А тим часом Олена Лукаш, міністр юстиції, заявила, що влада і надалі домовлятиметься з опозиціонерами. 
“На жаль, удруге лідери опозиції відмовилися від оголошення заяви про засудження екстремістських дій. Також вони не засудили фактів захоплення будівель місцевих органів влади. Не було знайдено відповіді на питання, чи збираються лідери опозиції в подальшому контролювати перебіг радикальних подій на вулицях Києва. Обговорювалися питання невідкладного звільнення незаконно захоплених приміщень, можливої амністії та інші, які може бути розглянуто на позачерговій сесії, факт проведення якої учасники переговорів оцінили схвально”, – розповіла Лукаш.
Зазначимо, що в четвер сайт парламенту повідомив: позачергова сесія відбудеться у вівторок, 28 січня. От тільки щодо цього виникає багато питань, адже всі розуміють: якщо президент вирішить вводити надзвичайний стан у країні, то таке рішення має ще затвердити ВРУ, і позачергову сесію, скликану начебто для врегулювання ситуації, може бути використано владою для таких цілей. Своєю чергою спікер Рибак учора відхрещувався від такої можливості. 
“На позачерговій сесії розглядатимуть одне питання: ситуацію, яка склалася на сьогоднішній день... І розглядатимуть шляхи вирішення політичної кризи в Україні мирним шляхом”, – заявив Рибак в інтерв’ю телеканалу “Рада”. Та ще станом на вчорашній день на сайті ВРУ не було інформації про чіткий порядок денний позачергової сесії. “Якщо йдеться про скасування безумних законів, то чому у вівторок? Щоби встигли повернутися з європейських країн, куди їх поки пускають?” – написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook Ірина Геращенко.
“Те, що опубліковано, не є порядком денним. Під це питання не можна приймати жодного рішення, окрім політичних декларацій. Не можна приймати законів (бо їх немає в порядку денному), відповідно не можна вносити змін, доповнень тощо до за­конів. Не можна приймати постанови про недовіру уряду, бо її немає в порядку денному. Не можна приймати будь-якої  іншої постанови (окрім політичної постанови з оцінкою ситуації).
Дії ВР по прийняттю вищеза­значених рішень будуть, вочевидь, неконституційними… За моєю інформа­цією (вона не є достеменною, але джерелу я довіряю), на засіданні ВР у вівторок можуть розглянути питання зняття депутатської недоторканності з деяких депутатів від опозиціі. Це розглядається  як один із варіантів розвитку подій”, – також написав у соцмережі Сергій Власенко, захисник Юлії Тимошенко, екс-нардеп.

Нові барикади

На тлі підготовки до позачергової сесії ВРУ та одразу після заяви опозиції про розширення Майдану в столиці у ніч на п’ятницю з’явилися нові укріплення мітингувальників. 
“…Ми збудували нову барикаду на Інститутській, щоби захистити Жовтневий палац. На Грушевського – сьома барикада, на Інститутській – восьма. Самооборона Майдану взяла під контроль восьму барикаду. До речі, в Самообороні Майдану вже майже 5 тисяч добровольців”, – написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook Андрій Парубій, комендант Майдану.
Зазначимо, що барикада з’явилася на вулиці Інститутській біля верхнього виходу зі станції метро “Хрещатик”, що неподалік Банкової. Її мета – захист від імовірної атаки силовиків Жовтневого палацу. Підступи до барикади мітингувальники залили водою, влаштувавши справжню ковзанку, яка також має стати перешкодою для силовиків.
Мітингувальники зайняли приміщення Міністерства аграрної політики на Хрещатику, 24. Тут уже влаштували штаб самооборони та ще один пункт обігріву людей. Потрібно зауважити, що ніч на п’ятницю та вчорашній день у столиці минули відносно спокійно, зокрема і на Грушевського.
 До теми                     
До речі, учора ввечері, 24 січня, в Адміністрації Президента відбулася зустріч Віктора Януковича з керівництвом фракції “регіоналів”. Про що говорили – достеменно невідомо, однак можна припустити, що йшлося і про майбутнє позачергове засідання ВР.
Більше інформації було про зустріч Віктора Федоровича з представниками Все­української ради церков і релігійних організацій. Президент запевнив, що до законів, прийнятих 16 січня, депутати внесуть зміни. “Наші експерти опрацюють ці питання, і разом з опозицією ми підготуємо компромісні рішення… Ми проголосуємо за зміни до цих законів і знімемо ці питання”, – сказав він.
Також Янукович пообіцяв церковникам, що усіх затриманих учасників акцій протесту в Києві амністують: “Ми вчора домовилися, що після ухвалення Верховною Радою закону про амністію усіх людей, яких було затримано, але які не чинили тяжких злочинів, буде амністовано”.
Поміж тим, він і далі впевнений, що силовики цими днями діяли цілком законно. “Усі ці дії змушують владу сьогодні діяти відповідним чином, аби зупинити цей процес. Сьогодні правоохоронні органи працюють у рамках своїх повноважень, у рамках законів, які зобов’язують їх”, – переконаний Янукович. Щоправда, він пообіцяв, що невдовзі в уряді відбудуться певні ротації: “Ми на цій сесії приймемо рішення. Президент підпише указ, і ми переформатуємо уряд, аби знайти оптимальний варіант його професійного складу, який би працював на українську державу”.
Янукович заявив, що і далі переконуватиме опозиціонерів звільнити захоплені адміністративні будівлі, однак нічого не сказав ані про викрадення людей на вулицях Києва, ані про напад “Беркуту” на автомайданівців і їх викрадення, ані про смерть після катувань активіста Юрія Вербицького.
Фото: АР, Reuters, Andrii Bashtovyi, Igor Gaidai, Igor Stokoz
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1965 / 1.66MB / SQL:{query_count}