Так уже повелось, що тема єдиного узгодженого кандидата в президенти від опозиції на виборах-2015 є актуальною вже не один місяць. І час від часу вона лише “підігрівається”.
От і нещодавно Громадська рада Майдану поставила опозиційним політикам ультиматум: до вчора вони мали би визначитись із узгодженим кандидатом, розпочати блокування Верховної Ради з першого дня зимової сесії і домогтися розпуску парламенту (в іншому випадку від опозиціонерів вимагали скласти 151 мандат нардепів).
Точніше, такий ультиматум озвучили лише деякі, не надто відомі члени ГРМ, бо одразу після цього з цієї ради почали виходити її відоміші представники. А опозиція заявила про провокацію Банкової.
Чи була провокація?
Зазначимо, що найактивніше ультиматум опозиції озвучував політолог Павло Жовніренко, керівник ГО “Центр стратегічних досліджень”. “Для чого потрібен єдиний кандидат? Для того, щоби громадськість перед тим зробила аудит того кандидата, аби його підтримати. Виборча кампанія на президентських виборах починається на наступний день після них. Уже й так часу згаяно дуже багато”, – заявив він.
І тут потрібно зауважити, що у ЗМІ одразу ж з’явилась інформація про те, що Жовніренко начебто тривалий час співпрацював із “сімейним” олігархом Сергієм Курченком. Також не обійшлося в цій історії і без участі Львівщини. Разом із Жовніренком про ультиматум активно говорив Ігор Курус, координатор громадської кампанії “За відповідальну владу”. У 2012-му він як самовисуванець балотувався до парламенту у Дрогобицькому мажоритарному окрузі №121 (посів третє місце). А раніше він працював на Владислава Каськіва у Державному агентстві з інвестицій та управління національними проектами України.
“Громадська рада Майдану не має ніякого відношення до Євромайдану. Відповідальність за події на Євромайдані несе ВО “Майдан”, очолюване співачкою Русланою Лижичко, Юрієм Луценком та іншими, а не Громадська рада Майдану. Рада Майдану не робила жодних заяв і не висувала опозиції ультиматумів”, – заявив нардеп від “Батьківщини” Олександр Бригинець.
“Я абсолютно переконаний у тому, що там Громадській раді Майдану “вуха ростуть” із Банкової. Це така спроба розкласти Майдан зсередини. У такий спосіб було розкладено Податковий майдан… Усякі люди є. Когось образили, комусь на ногу наступили, когось на сцену не пустили. Таких ображених зараз підбирають і формують із них якусь квазіструктуру”, – своєю чергою наголосив ще один представник цієї фракції Олег Медуниця.
Як повідомляє “Українська правда”, із Громадської ради Майдану почали виходити відомі активісти. Зокрема, про це заявив Єгор Соболєв, учасник ініціативи “Воля”. “Громадські організації добре об’єднались під час Євромайдану, до 30 листопада. Після 1 грудня ми розділились і зараз не можемо створити спільного простору… Своїм ультиматумом владі, мені здається, ГРМ грає на користь Януковича, а не Майдану”, – заявив він.
Співпрацю з Громадською радою Майдану припинила і Наталія Соколенко, керівник ГО “Український республіканський союз”. Розкритикував ультиматум ГРМ і Юрій Луценко. А політолог Олександр Палій назвав цей ультиматум “юнацьким максималізмом”.
“Громадська рада Майдану створювалася виключно для координації зусиль різних громадських ініціатив. Від самого початку чітко було обумовлено, що ГРМ не проводитиме власної діяльності і не виступатиме з якимись політичними заявами. Тому подібного роду крикливі ультиматуми лише компрометують громадськість і нівелюють ідею єднання”, – написав у соцмережі Facebook історик Володимир В’ятрович.
Чи все так просто?
Потрібно зауважити, що не всі експерти та громадські активісти так однозначно негативно сприйняли вимоги, озвучені деякими представниками ГРМ. Та й сама тема єдиного опозиційного кандидата вже неодноразово підіймалась на Майдані, і значна частина суспільства підтримує таку ідею.
“Скінчився термін висунення єдиного кандидата, як того вимагали люди, а також місцеві Євромайдани, Громадська рада й інші групи Майдану… Отже, єдиного кандидата наразі не буде. Добре це чи погано? Це означає, що в найближчий час революції не буде, попри те, що ситуація революційна. Станом на початок 2014 року є 4 офіційні кандидати – Кличко, Порошенко, Тягнибок, Яценюк, а також 3 потенційні – Тимошенко, Луценко, Руслана. Усі вони входять в об’єднання Майдан, яке в народі прозвали ГНОМом, але демонструють нездатність домовлятися…” – написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти. Він також прогнозує, що наступний вибух масової суспільної активності може бути не раніше кінця січня – початку лютого.
Нині ж відомо, що опозиція планує завтра ще одне масштабне віче та концерт на Майдані у Києві. Вже відомо, що опозиція планує оголосити всеукраїнський страйк 24 січня. Водночас Громадська рада Майдану сьогодні та завтра організовує у Харкові Перший форум Євромайданів, куди мають з’їхатись представники громадських організацій з різних областей України. І організовують цей захід активісти, які були координаторами Майданів у своїх містах. Зокрема, йдеться і про харківського активіста Дмитра Пилипця, на якого кілька тижнів тому було вчинено напад.
Нині все це більше нагадує, що різні діячі просто хочуть поділити і монополізувати під себе саме поняття “Майдан”. Звичайно, що б у ці дні не відбувалось у Києві та Харкові, цей розкол зіграє на руку лише владі, навіть незалежно від того, чи власне влада організувала провокацію.
Кандидатський розклад
Якщо ж говорити про те, як власне основні потенційні кандидати в президенти зацікавлені у визначенні серед себе єдиного вже нині, то усім зрозуміло, що тут вирізняється Віталій Кличко. Він неодноразово наголошував на цій необхідності. А користуючись тим, що нині в нього найвищі рейтинги серед опозиціонерів, він вже заявив, що безперечно балотуватиметься у 2015-му.
Своєю чергою два інші нинішні лідери, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок, увесь час наголошують на тому, що в першому турі президентських виборів мають брати участь усі опозиційні кандидати, а в другому вже сильніший серед них змагатиметься за найвищий пост. Таким чином начебто вдасться захистити найсильнішого кандидата від основного удару влади.
Нещодавно Арсеній Яценюк заявив, що одного кандидата не буде, але опозиція організує єдину команду для перемоги. Своєю чергою Віталій Кличко у відповідь одразу ж заявив, що без єдиного кандидата не вийде і єдиної команди.
І навряд чи збігом можна назвати те, що сьогодні лідер УДАРу планував приїхати на харківський Євромайдан. Тож, як бачимо, питання узгодженого кандидата від опозиції залишається основним у політичному порядку денному. І чим ближче до виборів, тим воно ставатиме “гарячішим”, а також тим сильніше перевірятиме єдність опозиційного тріо. До того ж, не забуваймо, що за останній рік і Петро Порошенко збільшив свої шанси втрутитись у боротьбу за президентське крісло.