Уже понад місяць в Україні триває Євромайдан. На цих вихідних опозиційні лідери обіцяли оприлюднити подальший план дій, який анонсували “планом наступу”. Та він виявився доволі неоднозначним.
В Україні з’являється нова громадська організація – “Народне об’єднання “Майдан”. Ця організація позапартійна, до неї входять політики, громадські діячі, журналісти, письменники, музиканти…
До Ради НОМу поки увійшли Тарас Бойків, Олексій Гарань, Василь Гацько, Ігор Жданов, Андрій Іллєнко, Ірена Карпа, Сергій Квіт, В’ячеслав Кириленко, Ігор Коліушко, Віталій Кличко, Руслан Кошулинський, Іван Крулько, Руслана Лижичко, Ігор Луценко, Юрій Луценко, Марія Матіос, Андрій Мохник, Валерій Пацкан, Олег Осуховський, Андрій Парубій, Сашко Положинський, Петро Порошенко, Віталій Портников, Сергій Рахманін, Єгор Соболєв, Сергій Соболєв, Олександр Сушко, Вікторія Сюмар, Борис Тарасюк, Юлія Тимошенко, Олександр Турчинов, Олег Тягнибок, Валерій Чалий, Віктор Чумак, Тетяна Чорновіл, Зорян Шкіряк, Єлизавета Щепетильникова, Арсеній Яценюк. (Список уточнювався, тому щодо нього виникали суперечки навіть серед громадських активістів).
Також одразу було оголошено і про те, що співголовами Ради НОМу стали Сергій Квіт, Руслана Лижичко, Віталій Кличко, Юрій Луценко, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок та Арсеній Яценюк. “Сьогодні влада в державі протистоїть українському народові, тому вся Україна має стати єдиним Майданом, що очистить від Януковича нашу країну”, – зазначено у резолюції, ухваленій на недільному вічi, що по суті стало установчими зборами НОМу.
Текст цієї резолюції разом із списком Ради НОМу зі сцени на голосування поставив Олександр Турчинов. “Основні політичні завдання новоствореного “Народного об’єднання “Майдан” – це відновлення політичного балансу в Україні і нова Конституція… Перед об’єднанням також постає завдання сформувати план змін для України – в судовій системі, нова прокуратура, оновлена міліція, що буде підзвітна територіальній громаді”, – так охарактеризував завдання нової організації голова парламентської фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк.
Опозиціонери заявляють, що насамперед в усіх регіонах України з’являться намети, в яких громадяни записуватимуться до об’єднання.
А далі що?!.
Зауважимо, щодо складу Ради і самого поняття співголів одразу ж почались запеклі дискусії. Представники громадського секторa одразу заявили, що про посади співголів взагалі не йшлось напередодні під час засідання. Співачка Руслана навіть заявила, що вона “не політик” і відмовляється від членства у Раді новоствореного об’єднання.
Та нині найважливіше не те, хто увійшов чи не увійшов до Ради НОМу, хто хоче туди чи не хоче, а чи справді створення громадської організації є тим планом дій, на який очікували мільйони українців, котрі понад місяць побували на Євромайдані і ті тисячі громадян, які постійно забезпечували його функціонування не лише у столиці.
Усі дуже добре пам’ятають 2011 рік, коли після арешту Юлії Тимошенко опозиційні парламентські і позапарламентські партії почали об’єднуватись у Комітет опору диктатурі (КОД).

|
фото: korrespondent.net |
До цього об’єднання також залучались громадські організації, також організовувались акції протесту, однак насправді спільності дій так і не було. Зрештою “великим партіям” КОД виявився непотрібним і вони перед парламентськими виборами-2012 поділили округи і призначили узгоджених кандидатів. А власне КОД марґіналізувався до рівня ображених непрохідних політсил…
Нині створення нової громадської організації також відбувається за рік до виборів, на цей раз президентських. Зрозуміло, що опозиція створює НОМ у рамках передвиборчої кампанії. От тільки відкритим залишається головне питання: єдиного опозиційного кандидата поки немає (хоч Віталій Кличко постійно наголошує на тому, що Віктор Янукович його особистий опонент). А до речі, люди на Майдані вимагали від опозиційного тріо визначитись із цим питанням…
Як тут не пригадати нещодавнє інтерв’ю екс-президента Польщі, лідера “Солідарності” Леха Валенси виданню Rzeczpospolita: “Я не бачу в Україні вождя. Не бачу одного великого громадського руху, єдиної партії чи організації, які могли б скинути владу”.
Якщо опозиція із НОМом претендує на такий рух, то це безперечно позитив. Але, якщо на певному етапі формування цього об’єднання традиційно для наших політиків переважать особистісні інтереси і жадібність, то країна і надалі знаходитиметься у політичній кризі і хаосі, а таким політикам не буде що тут робити. Насправді не хотілось би, щоб “Народне об’єдання “Майдан” повторювало безславну долю КОДу, та для цього опозиції потрібно вже нині пропонувати конкретний поетапний план дій.
Із самого початку вимоги Майдану були надто завищеними, тому нині потрібно сформувати перелік із того, що нинішнім лідерам до снаги добитись. Звичайно, що мова йде не про ініціативу пішохідного Хрещатика, про що вже заявили опозиціонери…
Нині опозиціонери відносять у свій актив закон про звільнення від відповідальності активістів Євромайдану. До речі, Президент вчора підписав цей документ.
В очікуванні свята
А поки Майдан продовжує стояти і готуватись до відзначення новорічних і різдвяних свят. Людей закликають далі блокувати адмінбудівлі. Зокрема, громадські активісти анонсують на цей четвер акцію “Автоколапс” із блокуванням урядового кварталу. А 9 січня мало б знову відновитись блокуванння Адміністрації Президента.
Тут потрібно також зауважити, що опозиція готує програму святкування Нового року на Майдані. Так, учора нардеп-“свободівець” Михайло Блавацький, один з комендантів Будинку профспілок, заявив, що в новорічну ніч на майдані Незалежності очікують присутність мільйона українців.
За його словами, нині ведуться перемовини про участь у святковому концерті легендарного британського гурту Pink Floyd та гурту з Німеччини Modern Talking (м’яко кажучи дивний вибір).
Думки щодо “Народного об’єднання “Майдан”, висловленні у соцмережі Facebook
Ігор Луценко, громадський діяч:
– Поява співголів НОМу – для мене дуже неприємний сюрприз. Запровадження посад співголів (як оргкомітету зі створення НОМу, так і НОМу взагалі) ні з ким не погоджувалося на розширеному засіданні штабу… Нагадаю, що Громадський сектор заявив про чіткі принципи, на яких він може брати участь у роботі НОМу. На жаль, принцип прозорості управління та формування керівних органів цього руху вже не дотримується.
Зараз я прошу всіх свідомих людей допомогти поставити роботу керівництва НОМу в прозоре русло. Тут могли б допомогти журналісти та просто небайдужі. Давайте вимагати разом із нами, щоб усі засідання були гласними, щоб не було кулуарщини, щоб бюджет цієї організації керувався прозоро і був доступний онлайн. У нас у найближчі три дні є шанс зробити НОМ відповідним своїм початковим принципам. Якщо ми цього не зробимо, буде черговий КОД. Включайтесь у тиск.
Вахтанг Кіпіані, журналіст:
– Наймогутніший опозиційний діяч у країні – амін сайту “Батьківщина”. Ця людина сильніша за Майдан, за всіх нас. Бо він має ексклюзивне право вносити свої правки у перелік, проголосований сотнями тисяч людей. Був Аваков – нема його. Не було Чубарова – тепер є, хоча він просив не включати без згоди Меджлісу. Не звучали на Майдані імена Дзиндзі, Чорновол і Парубія – тепер у списку вони є! Мова не про людей, а про принцип, ясна річ. Гіршої профанації ідеї народного голосування важко знайти. Турчинов і К, як завжди, у своєму репертуарі.
Євген Глібовицький, журналіст, керівник експертної компанії рro.mova:
– Ще один приклад профанації ідеї. Це мені нагадує політичну кампанію “Нашої України” “Не зрадь Майдан”, власне, від тих, хто Майдан-2004 зрадив. І Турчинов як свята трійця. Він і в політиці, і в релігії, і за громадянське суспільство розписується.
Юрій Луценко, громадсько-політичний діяч, екс-мінстр внутрішніх справ:
– Цей Майдан має важчі умови від Майдану-2004, бо ми не маємо юридичних інструментів для змін. Можна скільки завгодно кричати про імпічмент, але такого закону нема. Нема і механізму розпуску парламенту. І цивілізованого референдуму нема. Тому-то влада, обгородившись спецназом і грошима, поки що незмінна. Але завдяки Майдану ця влада Януковича і К вже неповноцінна. Це – колективна мумія Леніна в Мавзолеї. Займає місце, але не править.
Змінити її можна двома способами: через загальноукраїнський страйк або на виборах Президента. Для цього ми і створили сьогодні “Народне об’єднання “Майдан”.
Воно має чотири завдання:
1) захистити активістів на місцях;
2) підготувати акції протесту в Центральній та Східній Україні;
3) розгорнути страйкоми по всій Україні;
4) добитися від опозиції програми реформ, команди реформаторів та єдиного кандидата в президенти.
Діяльність НО “Майдан” координуватиме Рада. Сьогодні було оголошено її стартове ядро. Далі вона наповнюватиметься представниками громадських, студентських та самоврядних організацій. І головне не склад, а результат роботи. Тож варто не тільки дискутувати, кого б ще включити в Раду, а радше те, що зробити для ефективного розгортання структур на місцях.
Питання для початку:
– Який механізм вступу в організацію?
– Хто очолить секретаріат організації?
– Як виготовити мільйони номерних посвідчень?
– Як налагодити прозоре фінансування діяльності?
– Як швидко створити захищений інтернет-ресурс?
– Як профінансувати і розповсюдити регулярну мільйонну газету “Майдан”?
Уже січень покаже ефективність цього руху. А вже в березні, на ювілей Кобзаря, ми маємо вийти на всеукраїнську акцію непокори межигірській мафії. За масштабами – потужнішу, ніж нинішні події в Києві. Найкраще – в формі страйку. Тож не варто рахувати пропорції політиків та громактиву в штабі. Робота є для всіх.
Вікторія Сюмар, журналіст:
– Декілька тез із приводу НОМ:
1. Розумію розчарування тих, хто хотів все зробити швидко і радикально. Поки не виходить в силу різних причин, перша з якої – ніхто не хоче брати на себе відповідальність за кров, яка неминуча у випадку радикального сценарію. Тому сценарій інший, і він передбачає довгу підготовку до легітимного часу зміни влади – виборів.
2. Масове національне об’єднання має творитися не під прізвища, а під цілі – а) зміна системи влади – Конституція, б) підписання Угоди про асоціацію, в) забезпечення чесних виборів (без яких неможливе перше ).
3. Бачу необхідні напрямки, які могли б робити громадські активісти –це правозахист і просвітницька робота, переважно в центрі, на сході та півдні: в контексті громадянської освіти.
4. З приводу коордради, то наскільки розумію, це організаційна рада, яка має заснувати об’єднання, а не керувати ним. Вчора про це говорив на засіданні штабу Сергій Квіт, зокрема.
5. Рада буде розширюватися та ротуватися. Наскільки розумію технологію – взяли розширений штаб (активісти входили туди ще з безпартійного Майдану), додали тих, кого подали партії та експертів. На жаль, багатьох забули, зокрема, Парубія. Це легко виправити.
6. Розумію, що важливий вектор роботи – підготовка до 2015-го, коли ми боротимемося за обрання когось зі складу НОМ. Це умови політичної гри і без політиків це неможливо.
7. Думаю, в найближчі місяці надважливим завданням є захист людей. Бо з того боку ніхто не відмовлявся робити ставку на страх. Їм треба буде вичепити найактивніших до 2015 р. і залякати та дискредитувати інших. Така мета вартує того, аби об’єднатися всім разом, як називається об’єднання не має значення, має значення, що воно відрито для об’єднання. Тут потрібні правники, міжнародні організації, і особливо журналісти, бо публічність стає чи не найефективнішим форматом разом із масовістю.
Так що сил нам всім...