Президентський унісон

Віктор Янукович і Володимир Путін відхрещуються від таємних домовленостей

фото: AP
На цьому тижні, одразу ж після підписання низки угод між Україною та Росією, надання 15-мільярдного кредиту нашій державі та зниженню ціни на газ, очільники обох держав скликали прес-конференції. 
Якщо український гарант, який традиційно боїться медіа, зустрівся в Києві з представниками лише дев’яти ЗМІ, то Володимир Путін скликав у Москві звітну прес-конференцію, на яку акредитувалося більше тисячі журналістів. Ці два заходи розпочалися майже одночасно. Перші питання журналістів до Путіна стосувалися України. Він розповів, що “кредит у 15 мільярдів доларів і тимчасова знижка на газ – просто допомога братському народу”.

Чи розуміє гарант ситуацію?..

Зазначимо, що в Україні мало хто вірить у те, що господар Кремля допоміг нашій владі без будь-яких таємних домовленостей. Однак Віктор Янукович намагався усіляко доводити позитив від російської допомоги нашій державі.
“Ми ніколи, коли отримували кредити, не закладали ніякого майна. Це прозора схема, заснована на англійському законодавстві. Мінфін може цю роботу виконувати лише в умовах українського законодавства… Ми 5% річних платитимемо на купон, і ми випустили євробонди, Росія їх викуповує. От і все… Коли порівняти умови отримання кредиту… З МВФ ми далі працюємо, але цей кредит для нас безумовно вигідний, бо нам ніяких умов Росія не поставила. Усі умови закладені в контракті. Вони отримують 5% річних. Їх це задовольняє. Безумовно, без політичної волі такі рішення не приймаються”, – заявив український гарант. 
Щодо ціни на газ, Президент визнав те, про що заявляли експерти: Україна тепер споживатиме більше російського газу, а його ціна може змінюватись. “Вона цілком залежить від ціни на нафтопродукти. Якщо, наприклад, ціна на нафту знизиться, то ціна на газ теж опуститься нижче 268,5 долара. Тому ми записали, що ціна може переглядатися щокварталу. Вона може і підвищуватися, і знижуватися. Це можуть бути і сезонні коливання, як і раніше було… Якщо буде така ціна, ми зацікавлені споживати російського газу більше ніж того, який буде дорожчим”, – зазначив Янукович.
Вершиною цинізму у його виступі стала розповідь про те, що 1 грудня, коли під Адміністрацією Президента відбувалися криваві події, він “був на виїзді” і слухав пісню “Не спеши ты нас хоронить”
Загалом, Віктор Янукович продовжив говорити про те, що Україна залишає намір підписати Угоду про асоціацію з ЄС, але водночас мати статус спостерігача у Митному союзі. “Робота з комісією Митного союзу не припинялася ніколи. Але не було визначеного формату співпраці. Це було спеціальним протоколом, визначеним у Мінську прем’єр-міністром. Він надає нам статус спостерігача у МС… Ми можемо бути спостерігачами у Митному союзі й асоційованим членом ЄС. Це не суперечить жодним документам”, – сказав гарант.
Щодо Євромайдану, то Віктор Янукович назвав його “забороненим прийомом”. “Відверто скажу: намагання за межами Конституції захоплювати владу – вже не вперше в державі. Я через це вже раз пройшов. Категорично проти того, щоб політики ініціювали революційні події. Є закони та дати, коли підходять вибори. Дочекайтеся, і народ скаже своє слово… Власні амбіції треба навчитися помірковано тримати в руках. А особливо тоді, коли ви претендуєте на високі державні посади. Це такий, як кажуть, удар, який із серії заборонених. По народу. По державі”, – заявив Віктор Янукович.
Та, мабуть, вершиною цинізму у його виступі стала розповідь про те, що 1 грудня, коли під Адміністрацією Президента відбувалися криваві події, він “був на виїзді” і слухав пісню “Не спеши ты нас хоронить” (російського гурту “Чайф”, хоча гарант назвав його “Фристайл”).
Віктор Янукович також наголосив, що “важливо, щоб у внутрішні питання не втручалися представники інших країн”. 

Тим часом у Москві

Щодо висловів Володимира Путіна про кредит Україні, то, як ми вже згадували, він заявивив, що це начебто не пов’язано із провалом євроінтеграції нашої країни. “15 мільярдів – це гроші, що повернуться. Вони на ірландській біржі. Вони захищені. І не бачу ніякого марнотратства з нашого боку. Звичайно, це явна підтримка українських друзів… Ми просто бачимо, що Україні потрібно допомогти”, – заявив господар Кремля.
А відповідаючи на питання про можливість військового втручання РФ у Крим, Путін зазначив, що не збирається цього робити. “Росії не байдуже становище її співвітчизників, яких утискають в інших державах. Але це зовсім не означає, що ми маємо намір махати шашкою і вводити кудись війська. Це повна нісенітниця, безглуздя. Нічого подібного немає і бути не може. Наявність російського флоту в Севастополі, у Криму, є серйозним стабілізуючим, на мій погляд, чинником і в міжнародній, і в регіональній політиці”, – зауважив Путін.
 А ЄС досі чекає?..                  
Зазначимо, що цього тижня у Брюсселі також відбувся саміт ЄС, на якому європейська сторона вкотре підтвердила, що досі готова підписувати Угоду про асоціацію з Україною. 
“Від усього Європейського Союзу я хочу сказати, що наша пропозиція про політичну асоціацію і тісні економічні зв’язки залишається на столі. Ми хочемо підписати Угоду як тільки країна буде готовою. Ми поважаємо і шкодуємо про рішення українського керівництва не підписувати... Але майбутнє наших відносин належить до довгострокової перспективи... Майбутнє України лежить у Європі, і ніхто не може цьому запобігти”, – заявив учора Герман Ван Ромпей, президент Ради ЄС, повідомляє УНІАН.
Своєю чергою Жозе Мануель Баррозу, голова Європейської комісії, заявивив, що ЄС не турбують угоди між Україною та Росією. “Важливим є те, що коли ми говоримо про нашу угоду – Угоду про асоціацію і глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі – Україна має приймати рішення вільно і без зовнішнього втручання”, – заявив він.
Тут зауважимо, що нещодавно видання The Financial Times і The Wall Street Journal із посиланням на внутрішній документ ЄС повідомили, що Євросоюз був готовий надати Україні щонайменше 20 млрд євро, якби наша держава погодилася підписати Угоду про асоціацію. Але те, що офіційний Київ пішов на угоди з Москвою, відштовхнуло нашу державу від Заходу. The Financial Times навіть пише, що Угода з ЄС тепер заморожена назавжди.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4209 / 1.59MB / SQL:{query_count}