Аж 339 депутатів цього тижня проголосувало за те, щоби звільнити від відповідальності осіб, які були учасниками акцій протесту з 21 листопада, закрити всі кримінальні провадження проти них та не відкривати нових. Опозиція назвала це значною перемогою, адже тепер справи проти активістів Євромайдану, які було відкрито по цілій країні, мають бути закритими.
“Регіонали” намагалися внести в цей закон відповідальність силовиків, яких можуть покарати за силовий розгін Євромайдану. Ми від цього відмовилися. Тому редакція закону передбачає тільки одну фразу – виключно учасників мирних акцій”, – заявив Арсеній Яценюк, голова парламентської фракції “Батьківщина”.
Тут потрібно наголосити, що саме член цієї фракції Анатолій Гриценко звернув увагу громадськості на “підводні камені” такого закону. До речі, він голосував проти цього документа. “Закон передбачає амністію (звільнення від відповідальності) для усіх “учасників масових заходів”. Перш ніж голосувати “проти”, усупереч погодженій трьома лідерами опозиційних фракцій позиції, я вислухав думку багатьох юристів. Вони переконані, що командири та бійці “Беркуту” теж підпадають під категорію “учасники масових заходів”, оскільки забезпечують громадський порядок під час проведення “масових заходів”.
Це означає, що Янукович, який і без того не поспішав карати “Беркут”, тепер може лицемірно посилатися на закон, прийнятий Верховною Радою і, на жаль, внесений опозицією. Про те, що з такими формулюваннями за цей закон голосувати не можна, вождів я попередив. На жаль, не дослухалися. Сумно”, – написав Гриценко у своєму блозі на “Українській правді”.
У законі не йдеться про амністію. Поняття “амністія” передбачає спочатку визнання провини, а потім звільнення від покарання за неї. У законі прописано, що жодного правопорушення учасниками мирних протестів під час цих масових заходів не було скоєно
Зазначимо, що опозиціонери відкидають критику Гриценка. “Щодо першої редакції цього закону, йшлося про учасників подій, які відбувалися. Тобто йшлося не про учасників акції протесту, а учасників подій. Звісно, якщо брати подію, то там був і “Беркут”. Але силами опозиції слово “подія” було забране і в жодному випадку до учасників масового протесту “Беркут” не підпадає… У законі не йдеться про амністію, як, зокрема, стверджують деякі представники опозиційних фракцій. Поняття “амністія” передбачає спочатку визнання провини, а потім звільнення від покарання за неї. При цьому в законі прописано, що жодного правопорушення учасниками мирних протестів під час цих масових заходів не було скоєно”, – заявив в ефірі “5 каналу” нардеп від “Свободи” Андрій Мохник.
На цьому ефірі Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, заявив, що такий закон звільнить від відповідальності не лише учасників мирних акцій протесту, але й справжніх провокаторів. Як би там не було, але вчора цей закон уже підписав спікер Володимир Рибак і направив документ у Адміністрацію Президента. Наступне слово за гарантом.