У Віктора Януковича та його команди вже чітко проглядається небезпечна тенденція: влаштовувати телевізійне шоу, а потім робити все навпаки, ніж обіцянки дані, на камери. Усі добре пам’ятають його “розмови з країною”, а в останній тиждень гарант захопився круглими столами.
Після першої такої зустрічі з екс-президентами силовики пішли в наступ на Майдан. Учора відбувся ще один круглий стіл, і нині залишається лише сподіватися, що після нього влада дотримається хоча б частини своїх слів і не влаштує ще одного кровопролиття у столиці. Янукович пообіцяв “не битись” ... Що ж, поживемо – побачимо.
Зазначимо, що на вчорашній круглий стіл завітали і три лідери опозиції. Хоч опозиціонери напередодні заявляли, що до виконання вимог Майдану не підуть на зустріч із Президентом, в останні два дні з’являлося багато інформації про те, що влада готує масові провокації у Києві на вихідні, організовуючи антимайдан за гроші, а також примусово звозить туди бюджетників із різних областей.

|
фото: AP |
Влада планує зібрати в Києві 200 тисяч “своїх” мітингувальників, які мають підтримати курс Президента (тут можна лише зауважити, що курс гаранта постійно змінюється). Учора влада почала зводити сцену для своєї акції на Європейській площі, що лише за кількасот метрів від майдану Незалежності. Відповідно до інформації, поширеної у соцмережах і яку озвучували опозиційні політики зі сцени Майдану, влада планувала використати “тітушок”, аби натравити обидва Майдани один на одного і на тлі кровопролиття ввести надзвичайний стан у столиці. Також додамо, що вчора Юрій Луценко заявив, що планують заарештувати лідерів опозиції.
Усій цій інформації можна вірити чи ні, однак оприлюднення такого плану вселяє надії на те, що його не буде втілено в життя. Хоча влада і далі готує свою акцію. Також вона почала масово підтягувати до столиці внутрішні війська та спецпризначенців. Та стосовно цього вже поширилась інформація, що деякі бійці ігнорували накази вищого керівництва, зокрема, у ЗМІ можна відшукати інформацію, що кіровоградський “Беркут” відмовився їхати до столиці розганяти Майдан. У МВС її спростовують.
Нагадаємо, що опозиція запланувала грандіозне віче під назвою “День гідності”. Минулої неділі Євромайдан зібрав у столиці майже мільйон учасників. Цього тижня організатори очікують побачити принаймні не меншу кількість людей, які приїжджають до Києва виключно за ідею, а не за гроші чи політичні уподобання. Учора громадський сектор Євромайдану зібрався на раду, після чого надав мандат опозиційним лідерам на те, щоби піти на круглий стіл до Януковича та застерегти владу від провокацій, а також особисто передати гарантові вимоги Майдану.
 |
фото: Громадський сектор Євромайдану |
“Я хочу звернутися до глави держави. Силовий варіант, який, як ми знаємо, розглядає сьогодні влада, матиме жахливі наслідки для країни і для вас особисто. Ми розуміємо, що виходом із цієї політичної кризи може стати повне перезавантаження влади. Про це добре знає, наприклад, Леонід Кравчук, який колись для розв’язання кризи оголосив дострокові вибори... Для переговорів і обговорення механізмів виходу з політичної кризи в Україні влада повинна виконати основні вимоги людей: звільнити політв’язнів, затриманих за мирні мітинги на Майдані, покарати винних у жорстокому побитті молоді, відправити у відставку уряд”, – заявив учора на круглому столі Віталій Кличко.
“Ми знаємо, що є плани розганяти Майдан не тільки силами МВС, але і військових, що готуються провокації щодо вибуху природного газу. Янукович несе персональну відповідальність за подальші події”, – заявив Олег Тягнибок. До речі, влада справді вирішила використати військових у конфлікті. Зокрема, вчора у Спілці офіцерів України заявили, що влада незаконно використовує військові ресурси проти власного народу. Зокрема, Міністерство оборони за бюджетні кошти має забезпечити провладних мітингувальнитків польовими кухнями, а столичний Будинок офіцерів заповнений бійцями “Беркуту”.
“Розженете один Майдан – з’явиться інший... Ми знаємо про плани пересадити опозиційних лідерів. Пересадите одних – з’являться інші... Сценарій написаний не в Україні. Авторами цього сценарію є люди, які не бажають добра Україні”, – наголосив Арсеній Яценюк.
Зазначимо, що під час цієї зустрічі Арсеній Яценюк із прем’єром Миколою Азаровим влаштували словесну перепалку. Голова фракції “Батьківщина” вимагав від очільника уряду самостійно піти у відставку. Загалом, круглий стіл не дав відповідей на важливі питання нинішнього політичного порядку денного України. Президент пообіцяв мораторій на силові дії та амністію стосовно людей, яких було затримано під час масових акцій у Києві.

|
фото: reuters |
Нагадаємо, що за останні дні суд випустив з-під варти шістьох активістів, звинувачених в організації заворушень на Банковій 1 грудня (кримінальні справи поки не закрито), ще двох визнав винними, але вони обійшлися штрафами у розмірі 850 гривень, а одного активіста (Ярослава Притуленка) залишив під арештом. Також з-під варти почали звільняти людей, затриманих під Кабміном. Зауважимо, що в областях проти активістів Євромайданів і далі відкривають справи.
Щодо обіцянки гаранта про амністію, то юристи у Штабі національного спротиву в Києві одразу зазначили журналістам, що така процедура передбачає спочатку засудження обвинувачених. Тож влада таким чином може просто зволікати. Насправді ні експерти, ні люди на Майдані, ні очільники опозиції не повірили Віктору Януковичу. І причин для цього багато. Під час круглого столу Віктор Янукович заявив, що “обурений тими радикальними діями, які були на Майдані як з боку, відверто скажу, провокаторів, так і з боку силових структур, які поводили себе не завжди адекватно”.
Та найбільш цинічно Президент спробував зняти з себе відповідальність за кривавий розгін студентського Майдану “Беркутом”. “Безпосередній стосунок до прийняття рішення про розгін студентського мітингу в ніч на 30 листопада на майдані Незалежності мали троє осіб. Я сьогодні цікавився у Генпрокурора… Є нова інформація, яку ще неможливо оприлюднити. Але найближчим часом, як тільки її з’ясують і буде впевненість щодо того, як це було, і не заборонятимуть закон і таємниця слідства, її буде оприлюднено”, – заявив Янукович. Що це таке?! Хто нині повірить, що подібні рішення могли приймати без участі Президента?.. Чи він уже зовсім не контролює ситуації в країні?..

|
фото: reuters |
А так прокоментував у соцмережі Facebook заяви Януковича політолог Сергій Таран: “Дивна логіка: люди вимагають європейської інтеграції, виходять на мільйонні протести, а Янукович у відповідь збирається “вичищати” з влади тих чиновників, які готували цю євроінтеграцію з українського боку. При цьому прем’єр-міністр має чомусь лишатися на своїй посаді. До розгону Майдану були причетними таємничі “троє”… А де були ці таємничі “троє” під час спроби розгону Майдану два дні тому? А коли били журналістів на Банковій? А коли захоплювали офіс “Батьківщини”? Висновок поки сумний: ні про яку євроінтеграцію Янукович чути не хоче, просто тягне час”.
І загалом, весь цей фарс круглого столу став очевидним, коли ті студенти, які на цьому заході нібито представляли Євромайдан, за повідомленням Студентської координаційної ради, насправді до нього не мають жодного стосунку. А низка користувачів соцмережі Facebook упізнала в них представників молодіжного крила Партії регіонів.
А от в самій партії владу дуже дивує ситуація стосовно останніх подій. Спочатку на сайті ПР з’явилось інтерв’ю, в якому голова цієї фракції у ВРУ – Олександр Єфремов засуджує застосування правоохоронцями сили проти мітингувальників, але потім це інтерв’ю зникло з партійного ресурсу. Потім там з’явилось інтерв’ю, в якому Єфремов розхвалює дії силовиків.
Президент чітко дав зрозуміти, що гучних відставок не буде. Також зауважимо, що Віктор Янукович далі божиться, що хоче підписати Угоду про асоціацію з ЄС. І ось тут він ще пошукає винних у провалі: гарант погрожує звільнити тих українських чиновників, які займалися підготовкою Угоди, що в останній момент не сподобалася йому.
Водночас важко зрозуміти подібні заяви Януковича, адже нині йому ніхто не дозволить переглядати умов Угоди про асоціацію з ЄС. Про це вчора заявляв і Лінас Лінкявічюс, міністр закордонних справ Литви – країни, яка нині головує у Євросоюзі. Тут, до слова, потрібно нагадати, що у вівторок Віктор Янукович летить знову до Росії. Прем’єр-міністр Азаров повідомив, що Президент підписуватиме там угоди, які знімуть більшість торгових суперечностей.
А опозиція своєю чергою побоюється, що гарант в цей день може піти на вступ до Митного союзу, тож закликає мітингувальників і далі відстоювати свої права та європейське майбутнє України на Майдані. Та й самі люди не планують нікуди розходитись.
Тим часом спікер-регіонал Володимир Рибак покликав опозицію розв’язувати конфлікт у парламенті. Та нині зрозуміло, що опозиція не має права робити щось без погодження з людьми на Майдані, адже в іншому випадку вона просто втратить усю підтримку.
Марко Пригода, Львів – Київ
МВС: 30 листопада міліція “перегнула палицю”
Київська міліція при розгоні мітингу 30 листопада перевищила дозволену законом міру застосування сили, інформує МВС України. “В окремих випадках застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів перевищувало міру, необхідну для виконання покладених на працівників міліції обов’язків, і не зводилась до мінімуму можливість завдання шкоди здоров’ю правопорушників”, – зазначено в повідомленні.
Водночас в міліції не відмовляються від версії про агресію з боку учасників мітингу на Майдані. “Застосування сили відбувалося в умовах вчинення деякими учасниками акції протиправних дій у вигляді активного опору, кидання в працівників спецпідрозділу небезпечних для життя та здоров’я предметів і розпилювання речовини невстановленої дії”, – стверджують у МВС. У МВС визнали, що окремі його співробітники порушували закон.
“За попередніми висновками, є підстави стверджувати, що з боку посадових осіб ГУ МВС України в Києві, відповідальних за організацію охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, і окремих працівників міліції мали місце порушення чинного законодавства України та низки відомчих нормативних актів”, –підкреслили у відомстві.
Остаточну оцінку діям своїх колег правоохоронці обіцяють дати після закінчення Гепрокуратурою її розслідування. Саме туди скерований “попередній висновок за результатами службового розслідування”.