Україна революційна

“Марш мільйонів” продемонстрував владі непоступливість українців. У відповідь учора влада скерувала на Майдан внутрішні війська. Тим часом в Україну прибуває Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон

фото: pic.twitter.com_Xu68QytiMp
На вихідні до столиці з’їхався майже мільйон мітингувальників. Люди повністю перекрили урядовий квартал і встановили там намети. Опозиційні лідери заявили, що Майдан розростається, і дали владі 48 годин для виконання їхніх вимог: відставка уряду, притягнення до кримінальної відповідальності очільника МВС Віталія Захарченка, звільнення політв’язнів. 
У випадку невиконання цих вимог учасники Євромайдану пообіцяли заблокувати резиденцію Президента Межигір’я. Не забули мітингувальники і про головну вимогу – відставку самого гаранта Януковича. Зауважимо, що під натиском мітингувальників не витримав пам’ятник Леніну на Бессарабській площі в Києві. На радість публіці, дві групи молодиків із прапорами “Свободи” накинули на нього троси та повалили на землю. А от сьогодні збігає термін виконання вимог опозиції щодо відставки уряду, як і час, який влада дала мітигувальникам для звільнення адмінбудівель у столиці… 

фото: Назарій Тузяк
Тож політична криза в країні досягає свого піку. Європейська сторона пропонує своє посередництво в її роз’язанні, а от влада, схоже, вкотре бавиться у демагогію. Прес-служба Віктора Януковича оприлюднила заяву, в якій Президент нібито погоджується сісти за загальнонаціональний круглий стіл. Тут ідеться про ініціативу екс-президента Леоніда Кравчука. (Зазначимо, що ідею скликання круглого столу за участі громадськості підтримали і члени ініціативної групи “Першого грудня”).
Та, що найцікавіше, сьогодні Янукович має зустрітися з Кравчуком, Кучмою і Ющенком “для обговорення найважливіших питань, що стоять перед країною”. Але ця компанія аж ніяк не може замінити представників громадськості, студентства й опозиції. Тільки тоді, коли всі вони братимуть участь у круглому столі, він матиме сенс. Поки ж скидається на те, що гарант намагається влаштувати ще один цирк, який потім видадуть за “розмову з країною”. Його зустріч із екс-президентами мають транслювати по телебаченню.

На межі


фото: reportazh.com.ua
Нині цілком зрозуміло, що саме влада повинна ініціювати перемовини з мітигувальниками. Адже саме вона винна у кривавому розгоні Майдану в ніч на 1 грудня та побоїщах власне 1 грудня на Банковій. А за свої дії, зокрема і за злочинні накази, потрібно відповідати. Зараз Янукович і Ко мали б хоча би щось зрозуміле сказати громадянам. 
Натомість учора влада, вочевидь, вирішила полякати мітингувальників (у неділю вона б на це не наважилась, але після “Маршу мільйонів” багато людей поїхало зі столиці): перекрили столичне метро, скориставшись інформацією про його замінування, до центру столиці відіслали внутрішні війська, які перекрили Хрещатик, із Василькова до Києва крізь протестувальників прорвалися спецпризначенці з “Тигру”, під КМДА підтягнули водомети. “Беркут” вишиковувався біля заблокованого мітингувальниками МВС. 
Станом на вчорашній обід внутрішні війська оточили Майдан, ніяких дій не чинили і пропускали перехожих. Усі ці повідомлення були більше схожими на хроніки бойових дій, і всіма цими діями влада демонструвала, що готує ще один силовий варіант… Зазначимо, що на момент здачі номера в друк ситуація залишалась напруженою. Невідомо, як силовики поводитимуться далі, й очевидно, що найважчою і у фізичному, і в психологічному контекстах для мітингувальників стала сьогоднішня ніч. Громадські й опозиційні лідери закликали мітингувальників не панікувати. 

фото: громадський сектор Євромайдану
Перед 17.00 лідери опозиції під час брифінгу заявили, що силовики почали відтісняти пікети та розбирати барикади на вулицях Грушевського, Лютеранська і Банкова. Туди й вирушило кілька тисяч мітингувальників. А в повідомленні МВС на сторінці у Facebook йшлося про те, що мітингувальники на Майдані озброюються держаками від лопат. Зрозуміло, що почалося нагнітання ситуації. Владі було вигідно провокувати мітингувальників, а для них головним стало не піддатись на ці провокації. Перед 18.00 з’явилась інформація, що правоохоронці увірвалися в офіс партії “Батьківщина” і винесли звідти сервери. Силовики також розгромили офіси редакцій Цензор.нет, “Вечерние вести” і INTV, які розміщені в тій же будівлі. 
Вже після цього з’явилась інформація, що відкрилися станції метро “Хрещатик” і “Майдан Незалежності” і що люди збирались на майдані. У цій ситуації стало зрозуміло, що в тому випадку, якщо влада наважиться на силовий сценарій, другий розгін Майдану стане ще безглуздішим, ніж перший. Будь-які дії влади в насильницькому напрямку означатимуть для неї міжнародні санкції та ізоляцію. 
Про можливість замороження рахунків і санкції на кшталт “списку Магніцького” міжнародна спільнота нинішню українську владу попереджала. Тому станом на вчорашній вечір і на кілька найближчих днів актуальним залишилось питання, чи піде Янукович на повторення долі Лукашенка, аби догодити господареві Кремля...
Тут можна лише додати, що, як повідомляє “Дзеркало тижня” з посиланням на власні джерела, учора зранку керівники силових структур, а також прем’єр Микола Азаров і секретар РНБО Андрій Клюєв обговорювали з Віктором Януковичем у Межигір’ї варіант “зачистки” Євромайдану. Також ЛІГАБізнесІнформ із посиланням на свої джерела повідомила, що силовики вчора отримали наказ “зачистити” КМДА і Будинок профспілок.

Реакція Заходу


фото: AP
Учора світова громадськість одразу ж відреагувала на інформацію про масову появу силовиків на київських вулицях. “Мирні демонстрації мають продовжуватися шляхом діалогу та ненасилля... Світ стежить. Не можна втратити шансу”, – написав у своєму “Твіттері” Джеффрі Пайєт, посол США в Україні. “Напруга збільшується в Києві. Право на мирні демонстрації мають поважати. Будь-якому насильству треба запобігти. Потрібно розпочати діалог”, – написав Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції.
“Коли ми говоримо, ми бачимо спеціальні підрозділи в центрі Києва. Ми бачимо новини, у яких йдеться, що може бути прийняте рішення про застосування сили. Якщо це правда, то це треба зупинити. Ми також говоримо, що має бути проведене повне та прозоре розслідування попередніх випадків насильства з боку поліції. Відповідальні повинні бути покараними”, – заявив у Брюсселі Лінас Лінкявічюс, міністр закордонних справ головуючої нині в ЄС Литви.
До діалогу сторони закликав Ян Томбінський, посол ЄС в Україні. “Ми з великим занепокоєнням спостерігаємо за сьогоднішніми подіями в Києві. Ми хотіли б нагадати українській владі, що безпідставне застосування сили та загонів спеціального призначення проти мирних демонстрантів є неприйнятним. Ми закликаємо український уряд поважати свободу думки та зборів, які були підтверджені його міжнародними зобов’язаннями. Ця криза має бути вирішена шляхом діалогу та інших політичних засобів”, – заявив Томбінський, інформує “Українська правда”.

Європейський посередник


фото: Назарій Тузяк
Важливо наголосити на тому, що сьогодні в Україну прилітає Кетрін Ештон, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки. Про це раніше повідомляв Жозе Мануель Баррозу, президент Європейської комісії. Саме Ештон в нинішній ситуації може стати посередником між українською владою та опозицією і громадянськими активістами. І саме цій меті присвячений її візит.
“Леді Ештон і міністр закордонних справ Сікорський підкреслили необхідність пошуку мирного розв’язання конфлікту та переговорів між урядом і опозицією. Співрозмовники нагадали, що пропозиція ЄС щодо Угоди про асоціацію з Україною залишається в силі, як і можливість переговорів щодо умов її імплементації”, – таке повідомлення поширила прес-служба польського МЗС після телефонної розмови його очільника Радослава Сікорського та Кетрін Ештон. 
Тут доречно зазначити, що вчора “регіонали” заявили, що підтримують ідею круглого столу, але не хочуть запрошувати на нього європейців. Тож невідомо, чи візит Кетрін Ештон стане результативним, чи повторить долю 27 візитів місії Кокса-Квасневського.
Можна додати, що власне екс-президент Польщі Александр Квасневський нещодавно в інтерв’ю журналу Der Spiegel розкритикував ЄС в тому, що Європа “недооцінила рішучість президента Росії Володимира Путіна завадити підписанню цієї Угоди. Він також недооцінює те, що в цей час відбувається в Києві”. З огляду на такі відвертості від європейського посередника нині стає зрозумілою необхідність того, щоб Захід чітко розумів події останніх днів в Україні. 

До перемоги


фото: Назарій Тузяк
Після стількох днів Євромайдану нині зрозумілим для кожного українця стало те, що він не розійдеться і не налякається кийків “беркутівців”. Влада і так наробила багато помилок у нинішній ситуації, починаючи з непідписання Угоди про асоціацію з ЄС і завершуючи застосуванням сили проти студентів. І кожна наступна помилка влади лише більше нагнітатиме ситуацію та заважатиме її цивілізованому вирішенню.
Якщо силовий варіант буде чи не найгіршим з усіх варіантів, то і щодо можливості, а головне – результативності, перемовин нині виникає багато запитань. Під час перемовин сторонам доведеться іти на поступки, які можуть стати дуже болючими для них обох. Влада тримається за свої крісла, розуміючи, що її може чекати після справи Тимошенко і після подій ночі та дня 1 грудня. А от якщо опозиція піде на поступки, то її не зрозуміють люди, які стоять на Майдані.
Зазначимо, що Юлія Тимошенко звернулася до Євромайдану із закликом у жодному разі не сідати за стіл перемовин із Віктором Януковичем. 
“Янукович як Президент втратив свою легітимність. Не здавайтеся! Не робіть ні кроку назад! Не сідайте за стіл переговорів із бандою, в якої руки по лікті у крові наших дітей, а офшорні рахунки тріщать від ваших коштів. У країни майже не залишається шансів скинути цю орду, бо надії на чесні вибори в 2015 році практично не існує…” – зазначено у зверненні Юлії Тимошенко до Євромайдану 8 грудня.
Леді Ю цілком логічно зауважила, що на цей момент Януковича не можна усунути від влади шляхом імпічменту чи референдуму. Але додала, що, відповідно до ст. 5 Конституції України, уся влада в державі належить народу, тому він має право переходити до “прямого народовладдя”. Також Тимошенко закликала людей “сформувати групу перемовників із правоохоронцями й армією, щоб вони стали на бік народу”.
Зрозуміло, що в людей, які стоять на Майдані, дуже великі надії та очікування, тому лідерам опозиції, які на волі і які постійно виступають зі сцени, потрібно мати напоготові плани дій для будь-якого варіанту розвитку нинішньої ситуації. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4222 / 1.72MB / SQL:{query_count}