Кривава суботня ніч на Євромайдані у Києві повністю змінила хід нинішніх акцій протесту в Україні. Серед людей навіть запанувала думка, що вони заснули в одній країні, а прокинулись зовсім в іншій.
Вночі на 30 листопада, о четвертій годині ранку, бійці спецпідрозділу “Беркут” жорстоко побили тих, хто залишався на Майдані. Били усіх, навіть молодих дівчат. А після цього перекинулися на перехожих. Унаслідок цього розгону Євромайдану затримали 35 людей, ще 35 звернулось за медичною допомогою, а сімом знадобилась госпіталізація. У ту криваву ніч постраждали й громадяни Польщі. Люди ховались від озвірілих спецназівців “Беркуту” у Михайлівському Золотоверхому соборі. Потім усі ці події порівнювали з навалою монгольської орди.
Згодом правоохоронці пояснили свої дії “необхідністю встановити новорічну ялинку на майдані Незалежності”. Пізніше стало також відомо, що побоїще влаштував кримський “Беркут”. Учора ж начальника міліції Києва Валерія Коряка звільнено за силовий розгін Євромайдану 30 листопада. Про це заявив прем’єр-міністр Микола Азаров на зустрічі з послами іноземних держав у Києві. “Після подій із п’ятниці на суботу було звільнено начальника міліції, а з усіма працівниками було проведено жорстку роз’яснювальну роботу”, – сказав Азаров. Але чомусь він і словом не обмовився про жорстоке поводження “Беркуту” у неділю..

|
фото: Андрій Польовий |
Та тепер ця ялинка стала фатальною для влади. Адже після п’ятничного віче і великого розчарування мітингувальників заявами опозиції, Євромайдан задихав із новою силою. Сотні тисяч людей у неділю приїхали до Києва на акції протесту, а головним рушієм їхніх дій були навіть не опозиційні політики, а телевізійні кадри з кров’ю на Майдані.
Зауважимо, що світова спільнота засудила сценарій, який обрала українська влада. Також одразу після розгону Євромайдану багато “регіоналів” почали заявляти про свій вихід із партії та парламентської фракції ПР, а також критикувати владу. Серед них Інна Богословська, Давид Жванія та ін. ЗМІ навіть повідомляли про відставку голови Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна. Однак учора голова фракції ПР Олександр Єфремов заявив, що Льовочкін і далі виконує свою роботу. А спікер ВРУ Рибак розповів, що до нього поки надійшла заява від Жванії про вихід із фракції ПР.
Як учора заявив екс-міністр МВС Юрій Луценко, у неділю на акції у столиці зібрались 800 тисяч мітингувальників. І, як завжди, відзначились львів’яни, котрі на новий заклик автобусними колонами вирушили до Києва. Люди відстояли майдан Незалежності.

|
фото: Андрій Польовий |
Щоправда, не обійшлось і без провокацій. Зокрема, провокатори били шибки приміщення КМДА, а на Банковій провокатори під командуванням Дмитра Корчинського пішли на штурм Адміністрації Президента. Вони навіть невідомо звідки підтягли туди бульдозер, яким атакували ряди “Беркуту”. Громадським активістам, зокрема Олександру Солонтаю та співаку Олександру Положинському, довелось навіть лягати під цей бульдозер, щоб зупинити кровопролиття.
При цьому трьох опозиційних лідерів на місці подій не було (!), а на Банкову прибіг зупиняти провокації Петро Порошенко. Та ще до цього у сутичках постраждало багато людей, серед яких 40 журналістів. Загалом виявилось 165 травмованих людей та 109 госпіталізованих. Лише згодом на Банкову прийшли Кличко та Тягнибок. Але це було вже після побоїща…
А найважливіше те, що ці провокації спричинили багато розмов про можливість запровадження в столиці надзвичайного стану. На час здачі номера влада на це ще не зважилась. Зрештою, провокації вдалось зупинити, а мітингувальники зайняли адмінбудівлі – КМДА та Будинок профспілок, де організували пункти обігріву, штаб і прес-центр. До речі, зі слів опозиціонерів, профспілки України раді перебуванню мітингувальників у їх приміщені. Чого не скажеш про КМДА.

|
фото: Назарій Тузяк |
Майдан Незалежності повністю забарикадували, люди в ніч із неділі на понеділок чекали на ще один напад “Беркуту”, якого, на щастя, не трапилось. Зазначимо, що мітингувальники не збираються звільняти адмінбудівлі, станом на учорашній вечір утримували їх. Міліція поки обіцяла, що не піде на їх штурм…
Зазначимо, що керівництво акціями перебрало на себе тріо опозиціонерів. На майдані Незалежності з’явилось безліч партійних прапорів і наметів із партійною символікою “Батьківщини”, УДАРу і “Свободи”. Це чітко можна було побачити і учора. Опозиціонери заявили, що оголошують загальнонаціональний страйк.
Учора ще із шостої ранку кілька тисяч мітингувальників заблокували будівлю Кабміну, не пропускаючи до середини нікого. А в’їзд до урядового кварталу заблокували кілька десятків автомобілів мітингувальників. Біля Кабміну загонів “Беркуту” не було, натомість вони знову, як і у неділю, вишикувались біля Адміністрації Президента. Однак мітингувальники самі заявили, що учора на Банковій не мало бути жодних акцій. Лише дівчата малювали серця на щитах “беркутівців”.
До речі, учора опозиціонери знову влаштували увечері на Майдані концерт. Загалом відчувається брак організації. На кожному кроці шукали провокаторів. Що більше було схожим на “полювання на відьом”. Олег Тягнибок взагалі заявив зі сцени Майдану, що потрібно “гнати в шию усіх, хто критикує опозицію, бо це провокатори”...

|
фото: Андрій Польовий |
Весь день у столиці поширювалась інформація про введення до Києва додаткових загонів правоохоронців. Журналістам “Пошти” також вдалось побачити поблизу ВРУ чотири автобуси із дніпропетровськими номерами, в яких перебували бійці “Беркуту”. Станом на вечір до моменту здачі номера сутичок у Києві не було. Учора опозиція висунула основними вимогами до влади відставку Кабміну, та звільнення Юлії Тимошенко і затриманих під час останніх акцій активістів. Також багато уваги опозиціонери приділяють необхідності дострокових президентських виборів визначенню єдиного кандидата в президенти.
А сьогодні ВРУ мала б розглядати постанову про недовіру уряду. Принаймні учора профільний комітет під керівництвом Давида Жванії підтримав проект цієї постанови авторства Яценюка, Кличка і Тягнибока. Тож саме нинішній день може показати, наскільки опозиція може бути продуктивною у ВРУ, чи зможе добиватись своїх цілей, а головне, чи буде переформатування більшості і чи приєднається низка незадоволених “регіоналів” до голосування проти уряду разом із опозицією. Від успішності такого голосування у парламенті за недовіру уряду багато в чому залежатиме і подальша ситуація на Євромайдані.
Учора ж глава держави дав інтерв’ю журналістам чотирьох телеканалів. Щоправда, його слова є радше виправданням і він явно втікає від відповідальності! “Я переконаний у тому, що будь-який, навіть поганий, мир краще за будь-яку найкращу війну”, – заявив Янукович. А ще додав, що влада й опозиція мають об’єднатися для з’ясування всіх обставин подій останніх днів, пов’язаних із проведенням масових акцій.

|
фото: Назарій Тузяк |
“Безумовно, всіх, хто робив провокації…, їх треба всіх виявити, хто це був. І тут вже справа і влади, і опозиції – об’єднатись для того, щоб знайти правильне рішення”, – сказав Президент, інформує прес-служба глави держави. І ще. Гарант обурений захопленням адмінбудівель у столиці. “Навіщо це було робити – Київську адміністрацію захоплювати, прикриватись дітьми”, – наголосив він.
Коментуючи події в ніч на суботу на майдані Незалежності в Києві, він зазначив, що правоохоронці “перегнули палку”. Зауважив, що такі дії могли бути спровоковані. “Можна сказати, що… в ніч з п’ятниці на суботу правоохоронні органи перегнули палку. І тут виправданню цього не повинно бути місця. Хоча ми розуміємо, що їх щось до цього спровокувало”, – сказав глава держави. На його переконання, правоохоронці мали знайти такі способи, які б мінімізували наслідки їхніх дій.
Нині мітингувальники будуть пікетувати Верховну Раду, де, як очікується, першим питанням буде розглядатись резолюція недовіри уряду. Про це заявив лідер ВО Свобода Олег Тягнибок. Також опозиція каже, що блокування уряду триватиме.
Львів-Київ