Надзвичайно важливою подією останніх кількох днів Євромайдану стало те, що учасники акцій на Європейській площі об’єдналися з мітингувальниками на майдані Незалежності.
Ще у вівторок ввечері Юлія Тимошенко через свою доньку Євгенію закликала політичні сили прибрати партійну символіку та створити єдину раду Євромайдану разом із громадськими активістами. “Усе, що заважає нашій абсолютній єдності, має бути негайно прибране! Зробіть навіть більше, ніж вимагає громадський майдан. Нам потрібен результат – Угода про асоціацію, а не процес партійних змагань”, – зазначено у зверненні леді Ю до політиків.
Після цього мітингувальники з Європейської площі організованою колоною перейшли на майдан Незалежності. І вже там усі учасники Євромайдану стояли без партійних знамен, а тільки з прапорами України та ЄС. Зазначимо, що ще перед цим на Європейській площі виступила спікер литовського сейму Лорета Граужінене.
Вона наголосила, що Литва і далі готова бути “мостом для України в Європу”. “Україна та Литва повинні бути разом в об’єднаній Європі. Ми закликаємо вас об’єднатися заради вашого майбутнього, заради майбутнього ваших дітей!” – наголосила Лорета Граужінене.
Президент заговорив

|
фото: Reuters |
Євромайдан триває. Водночас Президент Віктор Янукович дав анонсоване інтерв’ю українським телеканалам. Традиційно гарант закликав до себе Савіка Шустера (“Інтер”), Олександра Ткаченка (“Студія 1+1”), Андрія Куликова (ICTV), Ларису Губіну (“5 канал”) та Олега Панюту (телеканал “Україна”).
Президент заявив, що сьогодні поїде до Вільнюса і навіть виступить там, але чітко дав зрозуміти, що Угоди про асоціацію не підписуватиме. Янукович розповів про надто жорсткі умови МВФ для надання кредиту Україні в розмірі 610 млн євро.
Він назвав це “конфеткою”, яку Захід демонстрував три роки. “З 2010 року три роки поспіль цю конфетку у красивій обгортці нам показували і казали: “Ви їх (кошти МВФ) отримаєте, коли з Міжнародним валютним фондом підпишете Угоду“. Не треба нас так принижувати. Ми не малі діти, на солодкі цукерки не йдемо. Ми серйозна європейська країна, а МВФ каже: “Підвищіть тарифи для населення, заморозьте заробітні плати і пенсії“ і так далі. Я на це ніколи не піду”, – сказав Президент.
Синхронно з господарем Кремля український гарант наголосив на необхідності перемовин у форматі “Україна – ЄС – Росія”
Водночас Янукович заявив, що Україні для адаптації та підтримки економіки на перехідному етапі після підписання Угоди про асоціацію потрібно аж 160 млрд грн. Тож нині для Януковича пріоритетом є покращення відносин із Росією. І навіть вирішувати подальшу долю України Янукович налаштований разом із Путіним. Синхронно з господарем Кремля український гарант наголосив на необхідності перемовин у форматі “Україна – ЄС – Росія”. Цим Янукович фактично визнає свою васальну залежність від Кремля. Янукович також заявив, що перспективи підписання Угоди з ЄС стануть зрозумілішими у грудні.
Що найцікавіше, Віктор Янукович заявив, що аплодує тим, хто вийшов на Майдан. Однак варто зауважити, що влада заборонила Євромайдани у восьми обласних центрах – Черкасах, Дніпропетровську, Одесі, Чернігові, Миколаєві, Харкові, Луганську та Чернівцях. Також відкрито низку кримінальних проваджень проти активістів Євромайдану у Києві, навіть відбулися арешти.
Зазначимо, що Віктор Янукович пообіцяв, що міліція не розганятиме мирних акцій протесту, навіть якщо вони будуть тривалими. Водночас гарант не забув зауважити, що у правоохоронців достатньо сил. “Дуже важливо, щоб не застосовували сили і не порушували законів. Як тільки хтось це робитиме, безумовно, правоохоронні органи відреагують. І цих сил достатньо, щоб відреагувати”, – сказав Янукович.
Захід висловлює підтримку

|
фото: Reuters |
Потрібно зазначити, що в ЄС і далі говорять про відчинені двері та про те, що доля Угоди з Україною вирішуватиметься завтра зранку. Співголова наглядової місії Європарламенту, екс-президент Польщі Александр Квасневський, визнав, що ЄС мав заздалегідь подумати про пакет економічної допомоги Україні у випадку тиску Росії.
“Я сам беру участь у багатьох розмовах і знаю, що Європейський Союз намагається створити певний економічний пакет, який би реально допоміг Україні. Але це буде занадто пізно”, – заявив Квасневський в інтерв’ю польському радіо ZET. Учора в ефірі телеканалу TVN 24 Квасневський заявив, що “дива у Вільнюсі не станеться”. Він ще раз повторив, що ЄС має проаналізувати ситуацію і розробити короткотермінову програму допомоги Україні, яка може передбачати 20 млрд євро.
Литва і далі готова бути “мостом для України в Європу”. “Україна та Литва повинні бути разом в об’єднаній Європі”
Водночас прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, як повідомляє Gazeta Wyborcza, наголосив, що “Європа не збирається купувати Україну, але не опускатиме рук. “Тяжко з оптимізмом у справі підписання Угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі… Але важливо, щоб у Вільнюсі справа мала подальший розвиток, якщо навіть проект підписання Угоди не отримає свого однозначного фіналу… Це не означає, що можемо опускати руки. Українці мають розуміти, що все затрималось через український уряд і президента, але Європа готова і не гальмує того процесу, бо це важливо для майбутнього, можливо, навіть не такого далекого”, – заявив Туск.

|
фото: AFP
|
Польська преса також повідомляє, що їхня країна ініціюватиме на саміті у Вілюнюсі декларацію, яка “заохочуватиме країни Східної Європи до реформ і зближення з Заходом”. Також потрібно зауважити, що нині від деяких експертів можна почути думки про те, що питання Угоди про асоціацію може бути перенесене на саміт Україна – ЄС, який має відбутись наприкінці зими – початку весни.
Про таку можливість заявляв і Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення і Європейської політики сусідства. Однак тут потрібно зауважити, що багато чого залежатиме від того, що скаже Янукович європейцям у Вільнюсі. Також потрібно розуміти, що будь-який “план Б” Європи щодо України багато в чому залежатиме від позиції канцлера Німеччини Ангели Меркель.
Як би там не було, але нині, навіть попри заяви Януковича, дехто і далі говорить про продовження гарантом торгів. Завтра саміт у Вілюнюсі все покаже. До речі, віце-спікер сейму Литви Гедимінас Кіркілас, який у вівторок також прибув в Україну, заявив, що не варто відкладати підписання Угоди. “Ми гадаємо, що відкладати не варто. Є хороший шанс, ми знаємо свій досвід. Ви питаєте про ймовірний саміт Україна – ЄС у лютому наступного року. У лютому не буде саміту… Зараз Україна має всі шанси підписати Угоду. Європейський Союз сказав: договір на столі, тепер справа за Україною”, – зауважив Гедимінас Кіркілас, передає Радіо Свобода.
Євромайдану потрібен план дій

|
фото: radiosvoboda.org
|
Зауважимо, що до Вільнюса уже полетіли три лідери опозиції Яценюк – Кличко – Тягнибок. “Наше завдання – донести волю народу, що українці хочуть підписати Угоду з ЄС. Інше важливе завдання – щоб Європейський Союз не зачинив дверей перед Україною. Якщо не цей президент, то новий підпише Угоду з ЄС”.
Однак така поїздка опозиціонерів більше скидається на черговий шанс пропіаритись. Адже із самого початку було зрозуміло, що доля Угоди про асоціацію залежить в Україні лише від політичної волі Януковича. Нині опозиція мала б запропонувати чіткий план подальших дій, однак поки цього не відбувається. Громадський сектор і студенти підняли Євромайдан, однак у випадку провалу Угоди з ЄС просте стояння на майдані Незалежності чи площах інших міст уже не матиме сенсу. І що буде далі? Адже головна вимога Євромайдану – змусити владу підписати Угоду.
Зазначимо, що поки опозиційні політики, на превеликий жаль, не можуть знайти собі належного місця у протестах, план дій пропонують громадські активісти. Зокрема, у соцмережі Facebook свої пропозиції висловили відомі громадські активісти Олександр Солонтай та Ігор Луценко. Пізніше вони узгодили їх і запропонували до обговорення спільний план дій Євромайдану на випадок провалу Вільнюського саміту. Тепер цей план узгоджується з представниками громадських організацій, журналістами, студентами. Оговорення публічне – у Facebook. “Пошті” також стало відомо, що до обговорення цього плану залучена й опозиція.
Зазначимо, у плані Солонтая-Луценка запропоновано завтра, 29 листопада, зібрати якомога більше людей на Євромарш у столиці, а в неділю, 1 грудня провести всеукраїнську акцію із мирним блокування органів влади, а також оголосити про всеукраїнський страйк.
Громадські активісти зазначають, що опозиція повинна підтримати їхні дії, а головними вимогами цих акцій мають бути: повні перевибори; відновлення Конституції; усунення від влади збанкрутілої команди.
Зазначимо, що люди і далі з’їжджаються у Київ. Найближчі дні продемонструють, чи зможуть мітингувальники узгодити спільний план дій і яке місце в цьому займуть опозиційні політики. А ще: як надалі поводитиметься влада.
Олександр Солонтай, громадський активіст, експерт Інституту політичної освіти, – про настрої Євромайдану– Пане Олександре, які настрої у людей на Майдані?
– Зростає радикалізація настроїв людей. От ми спілкуємось, а просто зараз до Києва підтягуються цілі колони студентів різних вишів. Є студенти, зокрема львівські, які стоять тут більше доби. І вони більш радикально налаштовані. І так само настрій змінюватиметься у тих, хто тут стоїть довше.
Спочатку настрій просто прийти на Майдан, а потім виникає настрій заявити про свою позицію. Уже нині лунають заклики до радикальніших дій. Але радикалізм зараз, до 29 листопада, є невиправданим, тому що до завтра ми маємо тиснути, щоб відбулось підписання Угоди з ЄС.
– Та Віктор Янукович уже заявив, що не підписуватиме Угоди у Вільнюсі…
– Торги тривають. Думаю, що ймовірність підписання Угоди 29 листопада дуже низька, але вона є.
– На вашу думку, у випадку непідписання Угоди з ЄС чим завершаться акції протесту?
– Або Єврокраїна і Угода, або нова євровлада, орієнтована на підписання.
– Чи можливий силовий варіант розвитку подій?
– Потрібно бути готовим до жорсткого розгону. Такий варіант можливий, але, на мою думку, він не призведе до зменшення настроїв населення. Навпаки, це тільки більше підштовхне людей до протесту.
– У соцмережах можна ознайомитись із подальшим планом дій, який ви запропонували разом з Ігорем Луценком. Чи обговорювався цей план із опозиційними політиками?
– Так, опозиція уже залучена до його обговорення.
– І якою ж була її перша реакція на це?
– Думаю, що відповіді опозиції ми не дочекаємося у найближчу добу. Тому що 29 листопада вона їде у Вільнюс.
– Що, на вашу думку, нині потрібно робити опозиції?
– Опозиційним політикам я б порадив звернути увагу на те, що справжня політика робитиметься не у Вільнюсі, а на Майдані. Квитки на Вільнюс треба здавати, віддавати своїм помічникам чи заступникам. Нехай їхні помічники їдуть туди представляти політичні сили, а їм потрібно бути разом з народом. Потрібно мобілізовуватись.
Розмовляв Роман Шарій