Якщо не відбудуться якісь форс-мажорні події чи українська влада не наробить безглуздих помилок, то майже немає сумнівів у тому, що Угода про асоціацію та зону вільної торгівлі між ЄС та нашою державою буде підписана на Вільнюському саміті Східного партнерства 28-29 листопада цього року.
Принаймні західна сторона робить для цього усі формальні кроки. Український парламент також намагається приймати так звані євроінтеграційні закони. І якщо вірити в досягнення домовленостей між ЄС та українською владою щодо справи Юлії Тимошенко, яка начебто найближчим часом має вирушити на лікування до Німеччини, то фактичних перешкод для підписання угоди не залишиться.
Так, на цьому тижні комітет з питань закордонних справ Європейського парламенту рекомендував підписати Угоду з Україною та розпочати тимчасове її застосування, якщо українська сторона виконає умови ЄС. З відповідною доповіддю виступив Яцек Царіуш-Вольський, співголова Euronest, віце-президент Європейської народної партії. А на голосування Європарламентом у цілому цю доповідь винесуть вже на наступній сесії.
Лише цього тижня спікер Володимир Рибак затвердив співголів української делегації до Європарламенту
Також потрібно зазначити, що цього тижня 20 депутатів Європарламенту звернулись до керівників ЄС з проханням зробити все можливе для підписання Угоди з Україною. “Підписання Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі дасть можливість для широких реформ в Україні. Особливо у судовій системі та запобіганні корупції”, – йдеться у листі євродепутатів, інформує “Українська правда”.
Лист адресовано президенту Європарламенту Мартіну Шульцу, президенту Єврокомісії Жозе Мануелю Боррозо, президенту Європейської ради Герман Ван Ромпею, єврокомісару з питань розширення Штефану Фюле, керівнику європейської дипломатії Кетрін Ештон.
Автори такого зверення наголосили на геополітичній важливості України для Європи. Та окрім усього вони також звернулись до Європейської комісії, щоб та була більш конкретною у справі Юлії Тимошенко.
Українські євроінтегратори
Якби це парадоксально не звучало, але поки Європарламент проходить усі формальні кроки для підписання Угоди про асоціацію з нашою державою, українська сторона до останнього часу навіть не змогла розібратись із своїм представництвом у комітеті парламентського співробітництва ЄС-Україна.
До цього комітету входять по 16 українських та європейських депутатів. І якщо представники ЄС працюють, то українці ще із квітня лише обирають собі керівництво. Через це і навіть зривались спільні засідання КПС. У травні співголовою української делегації було обрано Петра Порошенка, а Партія регіонів відмовилась вносити свою кандидатуру другого голови через бажання контролювати весь комітет.
І лише у цей четвер спікер Володимир Рибак затвердив співголовами української делегації до Європарламенту Сергія Тігіпка та Петра Порошенка. Напередодні навіть виник невеликий скандал через те, що член КПС від ЄС британський депутат Чарльз Теннок у коментарі Deutsche Welle заявив, що засідання комітету не відбулось, бо українські депутати його проігнорували.
Натомість в Україні кажуть, що мала засідати лише європейська частина комітету і участь наших парламентарів у засіданні не передбачалась.