Останні події доводять досягнення домовленості між українською владою та представниками ЄС, згідно з якою Юлія Тимошенко зможе покинути в’язницю чи, точніше, харківську лікарню і поїхати на лікування за кордон.
Експерти і політики синхронно заявляють: це відбудеться у найближчі тижні. Адже після того, як Пет Кокс і Александр Кваснєвський звернулись до Віктора Януковича з проханням про її помилування, мало у кого залишились сумніви, що екс-президент Європарламенту та екс-президент Польщі могли це зробити без позитивного результату перемовин із українською владою. Місія Кокса-Кваснєвського своє діло зробила. До того ж, сама леді Ю у п’ятницю заявила, що погоджується на лікування у Німеччині.
Тепер слово лише за українською владою. Заради Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС Віктор Янукович, найімовірніше, дозволить Юлії Тимошенко лікуватись у Німеччині, але навіть у такій ситуації для нього буде надто великим ризиком допустити свою давню і найнебезпечнішу політичну конкурентку до президентських виборів – 2015.
Владі нині потрібно зберегти обличчя перед Заходом і водночас не втратити своїх позицій в Україні. А Тимошенко у своїй заяві чітко наголосила: “Я боролася, борюся і боротимуся за свою повну правову реабілітацію, зняття з мене всіх абсурдних, від “а” до “я” сфальшованих звинувачень, за повернення до повноцінного політичного життя...”
Останній раунд переговорів
Справа Тимошенко від самого початку була політичною, та нині, щоб її вирішити, Януковичу і Коксу доведеться розв’язувати і юридичні нюанси. Адже вже надто довго представники влади заявляли, що для звільнення Тимошенко немає правових передумов.
Учора український гарант відвідав Польщу, де зустрівся із тамтешнім президентом Броніславом Коморовським, президентом Німеччини Йоахімом Гауком та президентом Італії Джорджіо Наполітано. Головною темою для спілкування президентів мала бути євроінтеграція України. Експерти певні, що саме на цій зустрічі Віктор Янукович мав вирішити, як саме звільнятиме леді Ю.
Нагадаємо, що раніше сам український Президент пообіцяв розв’язати справу Тимошенко до 21 жовтня.
Як звільняти Тимошенко?
Якщо опозиція та Захід наполягають на помилуванні Тимошенко і її юридичній реабілітації, то цілком очевидно, що для української влади найоптимальнішим варіантом буде просто відпустити її на лікування до Німеччини і продовжувати утримувати на гачку кримінальних справ. Адже окрім того, що леді Ю засуджена на сім років за так званою “газовою справою”, її ще звинувачують у махінаціях корпорації “Єдині енергетичні системи України” та у причетності до вбивства Щербаня.
Усі ці справи викликали неабиякий резонанс у світі та критику Заходу. І цілком очевидно, що нас ще чекатиме епопея із тим, закриє їх влада чи ні. Звільнення з Генпрокуратури одіозного заступника Генпрокурора Рената Кузьміна і його заслання у РНБО в цьому контексті є позитивним сигналом від влади. Саме Кузьмін курирував кримінальні справи проти Тимошенко і неодноразово публічно звинувачував її у злочинах навіть без рішень судів. Захід не терпів Кузьміна, і тепер його забрали з прокуратури. Водночас нагадаємо, що Вищий спецсуд відмовився передавати “газовий” вирок Тимошенко на перегляд до Верховного Суду.
Раніше український Президент пообіцяв розв’язати справу Тимошенко до 21 жовтня
Член комісії при Президентові України у питаннях помилування Лариса Скорик на цих вихідних в інтерв’ю Радіо Свобода заявила, що вони ще не брались за клопотання щодо Тимошенко. “Є дві обов’язкові умови: людина має звертатися особисто і людина має відбути бодай половину терміну. Ми багатьох людей помилували, причому в усіх випадках – за цих вихідних даних”, – заявила Скорик.
Нагадаємо, що Тимошенко арештували 5 серпня 2011-го, а суд виніс вирок 11 жовтня того ж року. Також немає особистого клопотання від Тимошенко, однак усі пам’ятають, що у випадку із Юрієм Луценком цього і не знадобилось. Віктору Януковичу у квітні цього року потрібно було продемонструвати свій гуманізм Європі, тому він і помилував екс-мінстра внутрішніх справ. Тож дуже цікаво буде спостерігати за тим, як влада поводитиметься далі.
Лікування – не повне вирішення проблеми
А учора після погоджувальної ради у ВРУ лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов укотре заявив, що в рамках існуючого юридичного поля проблематично скерувати екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко на лікування за кордон.
Опозиція заявляє, що готова до будь-яких законодавчих ініціатив, що допоможуть звільнити Тимошенко. Водночас вони наголошують, що потрібно говорити не лише про лікування леді Ю, а і про її звільнення. Опозиціонери назвали провокаційними пропозиції деяких регіоналів щодо вивезення Юлії Тимошенко на лікування за кордон з призупиненням терміну ув’язнення.

|
фото: tsn.ua |
“Європейський Союз хоче бачити в Україні європейські цінності, а не їх імітацію. Він вимагає припинити політичні репресії, а не призупинити їх на момент проведення Вільнюського саміту… Пропозиція представників “регіоналів” є абсолютно цинічною та провокативною і тому, що чинне законодавство дозволяє засудженим лікуватися за кордоном. Так в основах законодавства про охорону здоров’я передбачено право кожного громадянина на лікування в закордонних лікарнях, а у Кримінально-виправному кодексі наголошується, що кожен засуджений користується усіма правами громадян України, якщо інше не передбачене нормативно-правовими актами. Будь-яких обмежень щодо лікування засуджених за кордоном не встановлено”, – йдеться у заяві ВО “Батьківщина”.
“Я не можу навіть уявити і не допускаю того, що Євросоюз чи представники ЄС стануть учасниками такої угоди, яка передбачає виїзд Юлії Тимошенко за кордон для отримання медичної допомоги і в той же час запобігає поверненню пані Тимошенко на батьківщину, в Україну, після закінчення її лікування”, – таку позицію висловив в інтерв’ю “Коммерсант-Україна” Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення і політики сусідства.
Президентська гонка
А тим часом українське суспільство цікавиться: а чи зможе Тимошенко брати участь у виборах? І тут потрібно зазначити, що формально вона це змогла б зробити навіть із-за ґрат. Адже, на відміну від закону про вибори, у Конституції немає заборони балотуватись у президенти людям із непогашеною судимістю. Однак усі ми розуміємо, що нинішня політична ситуація в Україні така, що навіть звільнену Тимошенко влада до виборів може не допустити.
Наразі можна лише прогнозувати, що, у випадку відправлення леді Ю на лікування у Німеччину, питання її юридичної реабілітації може вирішуватись вже після Вільнюського саміту.
І не останню роль тут мало б відіграти рішення Європейського суду з прав людини на другу скаргу Тимошенко. А також тиск європейських країн, парламентам яких, нагадаємо, ще доведеться ратифіковувати ймовірно підписану Угоду з Україною.
Єдине, що залишається незрозумілим, так це метод її звільнення. Донині триває дискусія щодо двох шляхів вирішення проблеми. Перший представляє захист Тимошенко і пани президенти Кокс та Кваснєвський. Це так званий “прецедент Луценка”, тобто відбувається акт помилування за президентським указом, після якого вже вільна людина виїжджає на лікування у ту країну, в яку вважає за потрібне.
Другий варіант нав’язує влада. Це так звані “тюремні канікули”, коли ув’язненим надається право лікуватись у тій країні, яка може надати відповідні медичні послуги. Влада не хоче йти на помилування. Абсолютно неправдиво стверджують, що цьому заважає сама Тимошенко. Насправді, Президентові ніщо не заважає підписати указ.
Неможливо спрогнозувати, яким шляхом піде влада, адже ніхто не знає, що в голові у Януковича. Для мене це і неважливо. Головне, що Тимошенко звільнять. Віктор Янукович поїхав до Польщі на зустріч із європейськими президентами саме для того, аби узгодити кінцевий варіант звільнення Юлії Тимошенко.
Тому, думаю, питання Тимошенко зараз у процесі вирішення. Можливо, ми переоцінюємо інтелектуальні здібності та відповідальність наших можновладців, але якби влада зробила нині інакше, то це б виглядало повною дурістю.
Щодо варіантів звільнення Тимошенко, то думаю, що влада захоче обмежити її вербальну активність. Вона вміє краще говорити, ніж влада. Ми бачимо, як провладні спікери жалюгідно виглядають. Тому влада, найімовірніше, зацікавлена у тому, щоб залишити Тимошенко поза українським інформаційним простором, тобто відправити за кордон. Менше значення має те, як це зроблять.
Влада нині зацікавлена у тому, щоб вона поїхала і не поверталась. Ймовірно, Тимошенко дистанційно братиме участь у президентських виборах, тобто агітуючи за когось. А можливості для агітації з-за кордону є не такими великими.
Питання Тимошенко настільки вагоме та важливе, що європейці не відступлять. У жовтні чи листопаді це питання стане ще гострішим. Помилування Тимошенко чи відправлення її на лікування за кордон не є кінцевими сценаріями. Можливо, за посередництва Німеччини чи іншої країни юридична реабілітація Юлії Володимирівни ймовірна, і її можуть допустити до президентських виборів. Але все залежатиме від політичних рейтингів.
Юлія Тимошенко була ув’язненою не через кримінальні справи, а через свої президентські амбіції, а також за те, що мала вагомий відсоток підтримки у суспільстві. Якщо змінюватимуться розклади сил щодо її підтримки та підтримки інших кандидатів у президенти, а влада у певний момент відчує, що їй вигідно, коли на одного кандидата стане більше, то Тимошенко реабілітують повністю. Це зроблять для того, щоб опозиційні політики ще більше пересварились між собою на тему єдності у першому турі президентських виборів. Але якщо рейтинг Тимошенко зростатиме, і вона буде консолідуючим фактором в Об’єднаній опозиції, а, можливо, у ще кількох опозиційних гілках, то її юридично не реабілітують.