На цьому тижні Kомітет міністрів Ради Європи прокоментував рішення Європейського суду з прав людини у справі екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Нагадаємо, ЄСПЛ визнав затримання та арешт Тимошенко у так званій “газовій справі” незаконним та політично мотивованим.
Проте на долю леді Ю таке рішення не повпливало. Хоч опозиція і вимагала після цього звільнення Юлії Володимирівни, влада на це не пішла. Лише був ухвалений новий Кримінально-процесуальний кодекс.
А тепер в Раді Європи закликали українську владу надати інформацію про подальші заходи для гарантування дотримання Хартії з прав людини. Комітет міністрів РЄ навіть без дебатів ухвалив документ, в якому згадали “складні питання щодо виправлення виявлених порушень у справі Тимошенко проти України, так само як і у випадку Юрія Луценка, зокрема щодо реагування на порушення статті 18 спільно зі статтею 5 Конвенції з прав людини”. Зазначимо, що ст. 5 Конвенції йдеться про право особи на свободу та безпеку, а у ст. 18 – про обмеження прав людини.
Як повідомляє Deutsche Welle, також комітет РЄ висловив стурбованість з приводу того, що Верховний спеціалізований суд України з цивільних і кримінальних справ відхилив клопотання захисту Тимошенко про відновлення провадження у кримінальній справі “на формальній підставі”.
Такі дипломатичні формулювання від Ради Європи можуть свідчити про те, що у ЄС нині вирішення справи Тимошенко повністю поклали на місію Кокса-Квасневського, а інші офіційні інстанції поки обійдуться без жорсткого тиску на українську владу. До того ж, такий тиск може бути продуктивнішим вже після рішення ЄСПЛ щодо другої скарги Тимошенко (про порушення її прав при кримінальному провадженні).
До слова додамо, що звіт місії Кокса-Квасневського у Європарламенті перенесено на 15 листопада, а рішення ЄСПЛ у другій справі леді Ю можна чекати лише на початку наступного року, тобто вже після Вільнюського саміту, на якому Україна може підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
Своєю чергою колишній адвокат Тимошенко Валентина Теличенко, коментуючи рішення комітету міністрів Ради Європи, заявила, що тепер українському уряду доведеться самостійно вжити кроків для виправлення ситуації з леді Ю, до прикладу, ініціювати перегляд її кримінальних справ,– повідомляє “Українська правда”.