Чим ближче Вільнюський саміт, на якому має вирішитись доля Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між ЄС та Україною, тим жорсткішою буде негласна війна за вплив на нашу країну між Заходом та Росією. Вже нині видно, що наші північні сусіди до листопада спробують використати усі можливі інструменти впливу на українську владу – залякування, шантаж, торговельні війни, тобто притаманний Путіну і його команді “неджентельменський” імперський набір.
Щодо української влади, то як би це парадоксально не звучало, але Віктор Янукович останнім часом вирішив зміцнювати свій імідж головного євроінтегратора країни. І підтримка Заходу на тлі нинішніх напружених стосунків між Україною та Росією є вкрай важливою.
Після заяв окремих європейських високопосадовців Європейський парламент вирішив висловити свою позицію щодо тиску Росії на Україну у формі резолюції. Як інформують “Українські новини”, у четвер, 12 вересня, європарламентарі мають намір у Страсбурзі проголосувати за резолюцію щодо тиску Росії на країни “Східного партнерства”, в когорту яких входить зокрема й Україна. Дебати з цього питання розпочнуться вже завтра. Про це йдеться в порядку засідання Європарламенту.
Багатовекторний гарант
Та насамперед нам самим потрібно розібратися у своїх зовнішньополітичних прагненнях. Нині можна помітити все більше критичних ноток у словах українського гаранта у бік керівництва Росії.
Зокрема, потрохи стають відомими деталі “чоловічої розмови” Віктора Януковича із фракцією Партії регіонів. Так, “Дзеркало тижня” повідомляє, що Президент говорив “біло-блакитній” фракції про порушення російською стороною домовленостей щодо перегляду формули ціни на газ після підписання Харківських угод. Про продовження перебування російського Чорноморського флоту у Криму сторони домовились ще у 2010-му, але формулу так і не переглянули. Тож Віктор Янукович заявив, що в Кремлі і “Газпромі” завдали образи не просто Президенту, але й усій Україні.
Щоправда, заспокоюючи противників євроінтеграції, гарант знову ж таки не забув додати вже традиційну для себе фразу про те, що Росія залишатиметься найбільшим торговим партнером України і наша держава готова приєднатися до пунктів роботи Митного союзу, що не суперечить Угоді про зону вільної торгівлі з ЄС.
Публічно Віктор Янукович також продовжує наполягати на своєрідній багатовекторності зовнішньої політики України і вчергове обіцяє референдум, коли прийде час обирати куди ж вступати – у ЄС чи МС.
Референдум буде необхідний, коли йтиметься про вступ до співтовариства, де буде потрібно делегувати частину наших суверенних прав, передбачених Конституцією
“Нам не потрібно протиставляти питання європейської інтеграції з питаннями будівництва стратегічних відносин із країнами євразійського співтовариства або союзу… Україна йде шляхом євроінтеграції вже багато років. Осінь – це проміжний етап, який підведе підсумки, що було зроблено відтоді, як було прийнято стратегічне рішення про євроінтеграцію… Референдум буде необхідний, коли йтиметься про вступ до співтовариства, де буде потрібно делегувати частину наших суверенних прав, передбачених Конституцією”, – заявив Янукович в інтерв’ю каналу “Україна”.
Схоже такі пориви Президента до “лагідної євроінтеграції” мають на меті не відлякати свій базовий електорат. А от нещодавній досвід Вірменії, керівництво якої Владімір Путін навіть після багаторічних перемовин із ЄС зумів зятягнути у Митний союз, викликає лише занепокоєння. Ця країна також довго розглядала можливість підписання Угоди про асоціацію з ЄС, але на початку вересня президент Серж Сарґсян після візиту до Росії заявив, що Вірменія вступатиме у МС.
Тому залишається відкритим питання, чи нинішня українська влада здатна йти до кінця, і наскільки щирими та довгими будуть євроінтеграційні прагнення Віктора Януковича.
Непривітні сусіди
Нині ж російська сторона продовжує тиснути. Російські високопосадовці за словом у кишеню не лізуть і вже традиційну порцію страшилок про важку долю України після підписання угоди з ЄС розповів цими вихідними Сергій Глазьєв, радник президента РФ.
“Ми розуміємо, що приймаючи технічні регламенти Євросоюзу і, не даючи ні копійки грошей на модернізацію і переозброєння українських підприємств, ці підприємства – виробника одягу, продовольства, обладнання – не зможуть працювати за європейськими технічним регламентам. Отож, вони прийдуть до нас зі своєю продукцією, їм більше нікуди йти, український ринок для них закриється… Якщо ми бачимо, що товари починають перетікати на наш ринок, в тому числі українські, що витісняються європейськими, то ми в цьому випадку будемо проти українських товарів вводити імпортний тариф”, – заявив Глазьєв в інтерв’ю радіо “Ехо Москви”.
Він укотре підтвердив позицію російської влади – Україні не можна одночасно підписувати угоду з ЄС і працювати з Митним союзом за формулою “3 +1”. Глазьєв навіть звинуватив українського прем’єра Миколу Азарова в тому, що він обманює Януковича, розповідаючи йому про можливість одночасного підписання угоди з ЄС і приєднання до деяких угод МС.
Якщо ми бачимо, що товари починають перетікати на наш ринок, то ми в цьому випадку будемо проти українських товарів вводити імпортний тариф
Зазначимо, що в Партії регіонів вже почали різко реагувати на заяви Глазьєва. Так, Олександр Єфремов, лідер парламентської фракції ПР, в ефірі каналу “Інтер” відповів на попередні заяви радника президента РФ про те, що Україна перестане бути стратегічним партнером Росії.
“Для чого Росія робить те, що вона робить сьогодні, відверто кажучи, я не знаю. Глазьєв є не лише помічником президента РФ, він ще, по-моєму, є першим заступником генерального секретаря Митного союзу. Тобто, це його безпосередня робота. Якщо таким ось чином він хоче якісь недоліки своєї роботи прикрасити політичними заявами, то, напевно, це не найкращий шлях”, – сказав Олександр Єфремов.
Зазначимо, що учора російські урядовці і далі тиснули на Україну. Так, прем’єр Дмитрій Медведєв заявив, що нині українська влада робить “ключовий політичний вибір”. Своєю чергою Ігор Шувалов, перший віце-прем’єр Росії, зазначив, що російські юристи також дійшли висновку, що Україна після підписання угоди з ЄС не зможе співпрацювати з Митним союзом.