Важка євроінтеграція

Українські парламентарі за два дні нової сесії не ухвалили жодного “євроінтеграційного” закону! Тим часом низка представників Партії регіонів усе голосніше заявляє про те, що вони проти рішень свого керівництва

фото: partyofregions.ua
Перші дні третьої сесії Верховної Ради VII-го скликання виявились доволі неоднозначними. Керівництво фракції Партії регіонів продовжує заявляти про те, що їхня сила разом із опозицією зможе ухвалити усі закони, необхідні для підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС у листопаді цього року.
Водночас за вівторок та середу депутати взялись лише за один із таких законів, та й то провалили його ухвалення. Виявилось, що решту анонсованих законопроектів просто зникли із порядку денного, а у влади й опозиції були різні списки документів, які, на їхню думку, потрібні для євроінтеграції. 
Тож той порив до спільної праці заради угоди з ЄС, який був у влади і опозиції напередодні сесії довелось відновлювати за допомогою додаткових перемовин. Учора голови парламентських фракцій у кабінеті спікера зустрілись із представниками уряду, Адміністрації Президента та РНБО. Після цих перемовин політики заявили, що за “євроінтеграційні” закони парламент візьметься вже сьогодні.
А от  на засідання фракції Партії регіонів учора навіть  був змушений завітати Президент Віктор Янукович, щоб провести “чоловічу розмову” і розібратись із  “проросійським крилом” фракції, яке відверто виступає проти угоди з ЄС. Януковичу нині потрібно підтримувати свій образ “євроінтегратора”.  

Гра на публіку

А починалася нова сесія парламенту незвичною для останніх місяців картиною – гарант виступив із трибуни ВРУ, своєю чергою опозиція його тихо вислухала.
“Починається новий політичний сезон, і у мене є надія, що друге півріччя 2013 року стане часом політичного розуміння, взаємодії, плідних і своєчасних рішень…Пропоную, щоб всі парламентські сили знайшли порозуміння щодо вирішення ключових стратегічних завдань. Найпершим і найбільш актуальним питанням для цієї сесії ВР є ухвалення пакету законів, які сприятимуть просуванню України в європейському напрямку. Це домашнє завдання, яке має виконати український парламент напередодні Вільнюського саміту…”, – заявив Віктор Янукович.
Воночас гарант закликав депутатів не протиставляти євроінтеграцію та співпрацю із Росією. Він вчергове назвав РФ та країни євразійського співтовариства стратегічними партнерами України.
Те, що опозиціонери вислухали гаранта без традиційних вигуків “Ганьба!” лідер фракції ПР Олександр Єфремов пояснив тим, що у сесійному залі були представники інших держав і для них потрібно було “адекватно поводитись”
Опозиція не була задоволена виступом Віктора Януковича, проте до публічної суперечки ситуація не дійшла. “Якщо угоду не буде підписано, відповідальність лежить на Президенті. І чи погодиться Президент, у разі зриву підписання угоди, подати у відставку?”, – задав риторичне питання очільник УДАРу Віталій Кличко.
Голови фракцій “Батьківщина” та “Свобода” Арсеній Яценюк і Олег Тягнибок також висловили своє розчарування виступом гаранта, наголосивши на його декларативності. 
Загалом те, що опозиціонери вислухали гаранта без традиційних вигуків “Ганьба!” лідер фракції ПР Олександр Єфремов пояснив тим, що у сесійному залі були представники інших держав і для них потрібно було “адекватно поводитись”.

Довго домовлялись

Ще на погоджувальній раді у понеділок голови парламентських фракцій начебто домовились, що цього тижня ВРУ розгляне шість “євроінтеграційних” законопроектів. Однак в порядку денному засідання у вівторок та у середу їх не було. Депутати взялись лише за зміни до митних тарифів, та відповідний законопроект довелось відправити на доопрацювання.
Але  тут потрібно наголосити, що опозиція взагалі не вважає, що цей документ потрібен для підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. “Законопроект про єдиний митний тариф має дуже спірне відношення до євроінтеграційного пакету. Тоді як вартий уваги законопроект про впровадження безвізового режиму з ЄС, так само як і законопроект, який стосується корупційної політики, запропонований опозицією – проігноровані. Натомість провладна фракція оголосила про шість законопроектів, які вони вважають євроінтеграційними.
Жоден із названих законопроектів не входить до переліку вимог ЄС. Зокрема, це закон про внесення змін щодо виконання судових рішень, який легалізує невиконання соціальних зобов’язань, навіть тих, які підтверджені судом, проект закону стосовно повноважень Рахункової палати, а також проект закону стосовно гарантій незалежності суддів, який фактично підпорядковує судову систему Президенту. Ні питання, пов’язані із політично вмотивованими вироками, ні з реальною антикорупційною боротьбою, не було виключено до цього переліку”, – заявив в інтерв’ю телеканалу ТВі Андрій Пишний,  заступник голови партії “Батьківщина”.
Перші дні нової сесії ВРУ показали, що окрім домовленостей між владою та опозицією, Партії регіонів потрібно вирішувати і свої внутрішні конфлікти
Учора ж відбулась ще одна нарада голів фракцій у кабінеті спікера, і як заявив після неї Асреній Яценюк, нині у парламенті мав би бути “День Європи”. Тобто саме сьогодні депутати нарешті мали б взятись за євроінтеграційні закони. Однак знову йдеться про ті законопроекти, які готував уряд чи подавав Президент, серед яких і законопроект про митний тариф. Лише додамо, що опозиція підготувала і свій варіант проекту змін до Конституції щодо незалежності суддів.
Також опозиція вкотре заговорила про майбутнє Юлії Тимошенко. “Ми поставили питання про декриміналізацію 364 і 365 статтей Кримінального кодексу, але нам не дали ствердної відповіді. Проте ми чекаємо на важливе політичне рішення Віктора Януковича щодо звільнення Юлії Тимошенко, і як перший крок – надання їй можливості лікуватися за кордоном. Це означатиме, що угода в листопаді буде підписана”, – заявив Арсеній Яценюк.
Важливим результатом учорашніх перемовин стало те, що, за словами Яценюка, влада і опозиція вже домовились про вибори на проблемних округах. Сьогодні фракції мали б обрати між 5, 15 та 22 грудня як можливими датами цих виборів. При цьому в опозиції зазначають, що мова йде про п’ять, а не сім округів (нібито без округів  Павла Балоги та Олександра Домбровського, в яких суд раніше забрав мандати ).

“Регіональні” розбірки 

Та зауважимо, що перші дні нової сесії ВРУ показали, що окрім домовленостей між владою та опозицією, Партії регіонів потрібно вирішувати і свої внутрішні конфлікти. Так зване “проросійське крило” у парламентській фракції цієї політсили  відмовляється голосувати за “євроінтеграційні” закони. Як повідомляють ЗМІ, фракція партії влади навіть опинилась на межі розколу.
Спочатку  Святослав Цеголко, шеф-редактор проектів “5 каналу”, на своїй сторінці у соцмережі Facebook повідомив, що він володіє інформацією про ймовірну появу в парламенті нової “російської фракції” на чолі із Нестором Шуфричем, який різко розкитикував дії свого керівництва на засіданні фракції  ПР у понеділок.
 Залякати своїх                              
Ще одним механізмом впливу на депутатів-розкольників може бути позбавлення їх мандатів. Сьогодні суд за позовом екс-нардепа Юрія Кармазіна візьметься за мандат Ігоря Маркова. Як це не дивно звучить, але міліція з’ясувала, що на минулорічних виборах за нинішнього члена фракції ПР Маркова було підроблено понад шість тисяч бюлетенів. 
Окрім, цього, як повідомляє “Комерсант-Україна” Юрій Кармазін планує подавати аналогічні позови щодо ще шести депутатів, більшість з яких представляють Партію регіонів. І все це більше схоже на залякування владою своїх же непоступливих нардепів. А тим часом Кармазін спростовує свій зв’язок із владою. 
Нагадаємо, суд позбавив мандатів позафракційних Павла Балогу та Олександра Домбровського саме за позовами Кармазіна і тоді експерти зазначали, що таким чином влада хотіла налякати депутатів-мажоритарників, котрі відмовились вступати у фракцію ПР.
Пізніше і нардеп-”ударівець” Володимир Куренной заявив, що у фракції ПР назріває розкол. За його інформацією, нині близько 40 депутатів-”регіоналів” жорстко виступають проти євроінтеграції на користь Митного союзу. 
Зауважимо, що представники ПР неодноразово висловлювались проти європейського вектора розвикту нашої держави. Серед найбільших противників євроінтеграції можна назвати Вадима Колесніченка, Ігоря Маркова, Олега Царьова, В’ячеслава Богуслаєва.
Навіть, якщо таких противників угоди з ЄС у ПР назбирається 40, то вони навряд чи зупинять процес євроінтеграції. Однак вже сам потенційний розкол у фракції ПР не додасть плюсів Президенту Віктору Януковичу. Експерти і так вже на повен голос говорять, що Володимир Путін готує на президентські вибори- 2015 у нашій країні проросійського кандидата у суперники Януковичу. Ним може бути  Віктор Медведчук, а тепер ще й Нестор Шуфрич може збирати бонуси від Кремля.
Наголосимо на тому, що невдоволення Шуфрича, яке той висловив на засіданні фракції, стосувалось не лише євроінтеграції. Депутат також розчарований тим, що Партія регіонів не захистила звинуваченого у хабарництві екс-ректора Податкової академії Петра Мельника, який також є “регіоналом”.
Навіть, якщо таких противників угоди з ЄС у ПР назбирається 40, то вони навряд чи зупинять процес євроінтеграції
Водночас сам Шуфрич після того, як у ЗМІ просочилась інформація про його демарш на засіданні фракції, заявив, що він не збирається з неї виходити, однак може створити депутатську групу за Митний союз. І учора розбиратись із своїми депутатами приїхав Віктор Янукович. Звичайно, це подія не пересічна і свідчить про те, що конфлікти у фракції були справді серйозними. Хоча самі “регіонами” намагались всіляко це заперечити. 
Разом із Президентом на збори фракції Партії регіонів прибули також прем’єр Микола Азаров, який формально є головою партії, а також інші члени уряду – віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко, міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов, міністр юстиції Олена Лукаш. 
Зазначимо, що на момент здачі номера у друк результат розмови Президента із фракцією ПР ще не був відомий.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4298 / 1.64MB / SQL:{query_count}