Останні кілька днів виявились надзвичайно насиченими заявами представників різних політичних сил щодо зовнішньополітичного вектора розвитку нашої держави.
І якщо владі довелось працювати на два фронти (прем’єр Микола Азаров встиг з’їздити до Москви, а секретар РНБО Андрій Клюєв до Брюсселя, то троє нинішніх очільників опозиції – Арсеній Яценюк, Віталій Кличко і Олег Тягнибок – встигли наочно продемонструвати перед представниками ЄС, як вони хочуть у Європу, і поскаржились там на Росію.
А після торговельних воєн з нашими сусідами та усіх цих візитів вже Президент Віктор Янукович вирішив сказати і своє слово. Вже традиційно гарант замість того, щоб вийти із своїми думками про майбутнє країни на прес-конференцію до широкого кола журналістів, “по-царськи” запросив до себе ведучих чотирьох каналів: Савіка Шустера (“Інтер”), Олександра Ткаченка ( “1+1”), Андрія Куликова (IСTV) та Ларису Губіну (“5 канал”). І саме ці наближені до тіла глави держави журналісти вже б мали донести до народу слова Президента.
Колись буде референдум…
Найважливішою заявою Віктора Януковича стало те, що наша держава виконає всі вимоги Євросоюзу, необхідні для підписання Угоди про асоціацію. “На сьогодні я не бачу ніяких перешкод для підписання цього документа. Ті умови, які були нам надані з боку Європейської комісії, вони будуть виконані. У мене тут ніяких немає сумнівів”, – наголосив гарант.

|
фото: europarl.europa.eu |
Водночас глава держави вже традиційно для себе знову заговорив про те, що хоче і в Євросоюз, і в Митний союз одночасно. “Ми можемо отримати статус партнера з Євразійським союзом. Він передбачає, що Україна буде готова приєднатися до деяких положень Євразійського та Митного союзів, які не протирічать правилам СОТ… І з цим згодні всі: і в ЄС, і в Митному союзі. Це не входить у протиріччя з підписанням Україною Угоди про зону вільної торгівлі з Євросоюзом… Це ж добре, що нас хочуть бачити і там, і там. Якби нас палкою гнали – це погано. Ми до цього ставимося як до процесу, який має привести нас до успіху. А успіх який? Це захист наших національних інтересів”, – сказав Віктор Янукович, повідомляє ТСН.ua.
Віктор Янукович заявив, що в майбутньому українці обиратимуть між ЄС та МС на референдумі
Навіть незважаючи на те, що Росія не визнає так званого формату “3+1” для Митного союзу, український Президент наполягає, що саме така форма співпраці вже застосовується. Тут потрібно наголосити на тому, що навіть у випадку підписання Угоди про асоціацію з ЄС у листопаді цього року, її ратифікація парламентами країн-членів Євросоюзу може затягнутись на роки і навіть не завершитись успіхом.
Тому про справжню євроінтеграцію можна буде говорити лише після проходження усіх процедур. Нині ж перед Україною стоїть вибір напрямку руху. І якщо Угоду про асоціацію із ЄС нинішня влада називає пріоритетною, то про бажання вступати у Євросоюз навіть у далекій перспективі поки не йдеться. Натомість Віктор Янукович заявив, що в майбутньому українці обиратимуть між ЄС та МС на референдумі. “Будь-які рішення, які приймаємо, повинні бути далекоглядними. Від простих до серйозних, стратегічних. Який буде вибір народу – може показати референдум. Коли буде референдум – ми з вами не знаємо. Тоді в будь-якому разі нам не обійтися без референдуму”, – сказав Янукович.
“Гуманітарний підхід”
Та повернімось до сьогодення. Навіть для підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі із ЄС ще потрібно попрацювати. Парламент ще має прийняти низку законів, а деякі питання залежать суто від політичної волі Президента. Безперечно, що показовим серед вимог ЄС є реформування судової системи в нашій країні, ліквідація наслідків вибіркового правосуддя та звільнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

|
фото: dw.de |
Нагадаємо, що Штефан Фюле, комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства, під час зустрічі на цьому тижні із Андрієм Клюєвим, секретарем РНБО України, наголосив, що питання леді Ю залишається актуальним і поступок не буде. “Я підкреслив у бесіді з Андрієм Клюєвим, що умови ЄС включають вирішення справи екс-прем’єра Юлії Тимошенко”, – так видання “Комерсант-Україна” цитує Фюле.
Також нагадаємо, що саме над звільненням Тимошенко вже понад рік працює місія Кокса-Квасневського. І на цьому тижні Елмар Брок, голова комітету Європарламенту з питань закордонних справ, заявив, що ця місія звітуватиме у Європарламенті в останній тиждень вересня. Доля Угоди про асоціацію між Україною та ЄС залежатиме і від цього звіту.
Щоб скерувати Тимошенко на лікування за кордон, потрібно змінювати закони
Раніше екс-президент Польщі Александр Квасневський зявляв, що Юлію Тимошенко можуть звільнити у вересні. В Україні цю думку нещодавно повторив Арсен Аваков. Нині питання стоїть насамперед про можливість відправлення Тимошенко на лікування до Німеччини. Однак тут потрібно зауважити, що Президент Віктор Янукович не поспішає зі справою Тимошенко. Зокрема, в інтерв’ю вже згаданим телеканалам український гарант сказав, що поки законодавство не дозволяє леді Ю лікуватись за кордоном.
“Наші закони не передбачають таких обставин на сьогоднішній день. Це всім відомо. І те, що треба змінювати ці закони і досягати такого рівня, який би дозволяв в окремих випадках надавати такі повноваження… На жаль, в Україні таких повноважень ні в кого немає, і у Президента також”, – сказав гарант. І на цей раз також не обійшлось без звичних для Віктора Януковича перекручувань слів. Він заявив, що “гуманітарний підхід повинен бути”.
Опозиція в Брюсселі
Як уже зазначалось, на цьому тижні за євроінтеграцію у Брюсселі взялась і українська опозиція. Зауважимо, що представники Європарламенту підтримали її заяви про те, що Росія нині тисне на Укарїну, використовуючи економічні важелі.
Зокрема, Елмар Брок назвав дії Росії такими, що не відповідають нормам міжнародного права, а Штефан Фюле пообіцяв порушити українське питання на саміті “Великої двадцятки”, який під головуванням Росії пройде 5-6 вересня у Санкт-Петербурзі. Щодо заяв українських опозиціонерів у Брюсселі, то вони яскраво продемонстрували ролі, які нині формально виконують Яценюк, Кличко і Тягнибок.
Зокрема, Арсеній Петрович не забув публічно заявити про те, що потрібно звільнити Юлію Тимошенко. “Першим критерієм для підписання Угоди про асоціацію з ЄС є звільнення лідера ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко, другим – прийняття нового закону про прокуратуру, третім – прийняття нового виборчого законодавства”, – заявив Яценюк після спеціального засідання комітету в закордонних справах Європейського парламенту щодо ситуації в Україні.
Штефан Фюле пообіцяв порушити українське питання на саміті “Великої двадцятки” у Санкт-Петербурзі
Своєю чергою Віталій Кличко після зустрічі з Штефаном Фюле, згадав про президентські вибори. “Підписання Угоди про асоціацію дасть українській опозиції додаткові важелі впливу на чинну владу в Україні та створить більш сприятливі умови для проведення чесних виборів у 2015 році і здійснення масштабних реформ після перемоги кандидата від демократичних сил”, – сказав Кличко.
З таких заяв видно, що окрім євроінтеграції “турбує” опозиціонерів. На цьому тлі не зовсім органічно виглядав головний “свободівець” країни Олег Тягнибок. Його не запросили на спеціальне засідання комітету Європарламенту з питань закордонних справ. Тягнибок пояснив це діями європейських лівих сил. Нагадаємо, що у грудні цього року Європарламент закликав українських нардепів не співпрацювати зі “Свободою”. Тож цього тижня у Брюсселі Олег Тягнибок заявив, що там з вересня працюватиме представництво ВО “Свободи”, так би мовити для поглиблення співпраці.
Зрозуміло, що усі дії заяви і дії трійці українських опозиціонерів у Брюсселі не зможуть пришвидшити євроінтеграцію на офіційному рівні. А от що далі робитиме українська влада, дізнаємось вже у найближчі тижні. Адже вже у вересні в ЄС мають прийняти остаточне рішення щодо того підписувати чи ні Угоду про асоціацію з Україною на саміті Східного партнерства у листопаді цього року.
Погляд із Росії
В інтерв’ю чотирьом українським телеканалам Віктор Янукович серед іншого також намагався всіляко применшити скандальність нещодавніх торговельних конфліктів із північними сусідами і навіть сказав, що “вони погарячкували”. Начебто очільник РФ Владімир Путін також був “збентежений” діями своїх митників, які не пропускали українські товари.
Такі слова українського гаранта видаються просто смішними на тлі, жорстких заяв російської сторони про те, що Україна перестане бути стратегічним партнером РФ у випаду підписання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС.
На цьому тижні також офіційний представник МЗС РФ Олександр Лукашевич висловився щодо цього питання. З одного боку він нібито і визнав, що Росія не має нав’язувати Україні Митний союз, проте з іншого боку знову ж таки розповідав страшилки про те, як погано Україні буде після підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Зі слів Лукашевича, ця “угода не містить реальних вигод для України, а веде до деіндустріалізації української економіки, перетворюючи її по суті лише в ринок для товарів із ЄС”. Водночас представник зовнішньополітичного відомства РФ розкритикував представників Євросоюзу через їхні заяви про тиск Росії на Україну.