Із-за ґрат – на Банкову…

В Україні триває дискусія: чи можуть особи із судимістю балотуватись у народні депутати та президенти

На цьому тижні у Києві відбувся круглий стіл, присвячений обговоренню зауважень і рекомендацій Венеціанської комісії і ОБСЄ із приводу внесення змін до виборчого законодавства. Під час цього заходу експерти обговорили і питання можливості балотування до Верховної Ради чи на президентський пост громадян із судимістю. Зокрема, Андрій Магера, заступник голови Центрвиборчкому, виступає за таку можливість.
“Конституція України забороняє балотуватися особам, які вчинили будь-який умисний злочин, навіть якщо вони відбули покарання. Водночас балотуватися може громадянин, якщо він скоїв злочин через необережність, наприклад, автотранспортну пригоду або недбалість. Виникає запитання: яка була логіка в законодавця? Очевидно, тут потрібно уточнити інший момент – коли особа відбула покарання, очевидно, в такої людини мають бути можливості балотуватися кандидатом у народні депутати”, – зауважив Андрій Магера, інформує УНІАН.
Його думку також підтримує і Олександр Черненко, голова Комітету виборців України. “Пряма і різка заборона незалежно від тяжкості злочину брати участь у виборах сьогодні не є для України і для будь-якої демократичної держави актуальною. Треба її зняти і залишити можливість брати участь у виборах тільки тим людям, які вчинили злочини, але така заборона має передбачатися за рішенням суду”, – заявив Черненко, інформують “Українські новини”.
У Конституції немає прямої заборони балотуватись у президенти людям із судимістю
Та, якщо нині Конституція прямо забороняє особам із непогашеною судимістю балотуватись у депутати, то щодо президентської гонки такої заборони немає. Ось такий парадокс. І потрібно наголосити на тому, що це питання може стати дуже актуальним у випадку, якщо на пост глави держави у 2015-му захочуть претендувати опозиціонери Юрій Луценко чи Юлія Тимошенко.
На цьому, що громадяни із судимістю таки можуть балотуватись на пост глави нашої держави, ще у березні наголошував колишній голова ЦВК Володимир Шаповал (тоді він відповідав на звернення Тимо­шенко), а тепер цю думку продовжує повторювати і Андрій Магера. Також потрібно зазначити, що представники “Батьківщини” неодноразово зазначали, що незважаючи на поширену думку, Юлія Тимошенко може кандидувати на пост президента України.
Водночас потрібно зауважити, що європейські експерти також рекомендують дозволити судимим балотуватись і в народні депутати, і в президенти, і перш за все передбачити такі норми у виборчому законодавстві. Про це заявив Пітер Пакзолай, представник Венеціанської комісії.
А от у Мін’юсті таку можливість відкидають. Зокрема, Олена Лукаш, міністр юстиції, каже, що, на її переконання, особа з не знятою і непогашеною судимістю не може бути президентом України.
“Це питання тлумачення. Системний аналіз Конституції дозволяє зробити висновок, що особі, яка хоче стати президентом, але має судимість чи взагалі відбуває покарання, буде дуже важко або й неможливо стати главою держави. Президент – це головнокомандувач, особа, яка має допуск до державної таємниці. Це питання правозастосування, і воно чітко вирішене в чинному законі про вибори президента України”, – зауважила Олена Лукаш.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4311 / 1.55MB / SQL:{query_count}