Українці дуже добре розуміють, що наша держава рухається не туди. Цей факт є відомим і без соцопитувань, проте такі дослідження дозволяють трохи краще зрозуміти настрої громадян і динаміку змін цих настроїв.
При цьому виявляється, що нині майже 70 % українців вважають, що, в цілому, справи в нас йдуть у неправильному напрямку, лише 16% – у правильному, а ще 16% – не змогли визначитися зі своєю оцінкою. Та найцікавіше те, що за останні два роки ці показники майже не мінялись. Такими є результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг”.
Винятком став лише вересень 2012-го, коли напередодні парламентських виборів чверть українців вірили в те, що ми рухаємось правильно, а негативні настрої опанували 60 %. Соціологи кажуть, що тоді додалась емоційна складова. Та надалі все стало на свої місця і негативних оцінок знову побільшало.
Українці вважають безробіття найбільшою проблемою
Щодо найбільших проблем, які нині турбують українців, то існує чіткий поділ на ті явища, які турбують їх особисто, і ті, які є важливими для держави. І лише безробіття наші громадяни одинаково вважають важливою проблемою і для себе особисто, і для України загалом (понад 50 %).
Так, серед найважливіших особистісних проблем респонденти визначають контроль за цінами (54%), безробіття (50%) та соціальний захист бідних (37%). Виявилось, що нині українців значно менше турбують злочинність (12%), некомпетентність уряду (12%), нестача або ймовірність відключення газу, електроенергії, води (10%), падіння курсу гривні (9%), політична нестабільність (9%), питання права власності на землю (7%).
А от серед проблем, які українці вважають найважливішими для держави загалом, то тут вималювалась така картина: безробіття (53%), корупція у державних органах (51%) та низький рівень виробництва (45%). А далі у цьому загальноукраїнському антирейтингу проблем йдуть – контроль за ростом цін (26%), соціальний захист бідних (25%), некомпетентність уряду (22%), політична нестабільність (21%) та злочинність (15%).
Якщо ж згадати про географію респондентів, то Західну Україну більще турбує безробіття та некомпетентність уряду, Схід і Південь – контроль за ростом цін, корупція, відносини з Росією, а Центр – соціальний захист бідних.
Куди йти і що робити?
Усі ці турботи переслідують українців вже давно. Та окрім того, нині аж 73% громадян думають, що ситуація в країні у порівнянні із 2011-м стала ще гіршою, і лише 2% бачать покращення. “Опитані не відзначили відчутних позитивних змін за переважною більшістю сфер життєдіяльності країни”, – йдеться у висновках соціологічної групи “Рейтинг”.
Та щодо вирішення накопичених проблем в українців немає такої одностайності. Зокрема, це стосується актуальної нині теми зовнішньополітичної інтеграції нашої держави. Так, якщо б українцям на референдумі запропонували можливі шляхи інтеграції, то за приєднання до Євросоюзу проголосувало б 43% опитаних громадян, а не підтримали б цю ідею 26 %. Щодо приєднання до Митного союзу, то підтримали б такий крок на гіпотетичному референдумі 40 % респондентів, а проти б висловились – 33 %.
Опитані не відзначили відчутних позитивних змін за переважною більшістю сфер життєдіяльності країни
Цікавими є й ті результати дослідження, які стосуються внутрішньої політики України. Зокрема, порівну поділились думки опитаних щодо можливості обрання Президента лише в одному турі – 36 % за і 37% проти такого рішення. Деяка різниця є між прихильниками та противниками запровадження виключно мажоритарної системи виборів народних депутатів. Так, 33 % респондентів підтримали б цю ідею, а 25% – ні. Щодо двопалатного парламенту картина набагато ясніша: лише 16% опитаних громадян підтримали б таке нововведення на референдумі, а третина висловилась би проти. А от що би дійсно об’єднало українців, так це теоретична можливість закріплення у Конституції та законах норми про право громадян звільняти з посад чиновників, депутатів, суддів, керівників правоохоронних органів усіх рівнів. За таке рішення на референдумі проголосували б 72 % респондентів, і лише 8 % – проти.
Потрібно зазначити, що це дослідження соціологічної групи “Рейтинг” проводилось 14–28 травня і охопило 1200 респондентів. Похибка репрезентативності опитування не перевищує 2,8%.