Об’єднавчий з’їзд партій Тимошенко та Яценюка, на який ЗМІ очікували вже понад місяць, нарешті відбувся цими вихідними. Склалося враження, що переговорний процес, про який так давно говорили, завершувався нашвидку: минулого понеділка з’явилася точна дата з’їзду, у четвер соратники Тимошенко радились у вузькому колі, у п’ятницю відбулися закриті з’їзди партій (розпочалась ліквідація “Фронту змін” і ПРП, у “Батьківщині” поміняли статут, щоб ввести для Яценюка посаду голови політради), а в суботу забезпечили хорошою картинкою журналістів та виборців на Михайлівському майдані. На всіх етапах існувала небезпека сварок та публічних скандалів, однак до них поки що не вдавалися.
А от результати об’єднання свідчать про те, що Арсеній Яценюк поки не зумів повністю підкорити партію леді Ю. Його повноваження не такі широкі, як він міг би сподіватись, а його людей у політраді партії лише третина. Окрім цього, такий політичний “шлюб” із розрахунком на майбутнє показав, що та Об’єднана опозиція, яка єдиною силою йшла на минулорічні вибори, виявилася не такою вже і єдиною. У “Батьківщину”, окрім “Фронту змін”, влилася лише партія “Реформи і порядок”, що вже давно втратила самоідентифікацію та, як кажуть, “ходила під леді Ю”. Також в об’єднану партію вступив Борис Тарасюк із деякими екс-“рухівцями”. Інші опозиційні партії, навіть незважаючи на те, що їхні представники в парламенті є у фракції “Батьківщина”, вирішили наразі плавати в українському політикумі самостійно.
 |
фото: pravda.com.ua |
Тож найбільшу опозиційну фракцію у ВРУ лихоманитиме і надалі, а критичні заяви від лідера “Громадянської позиції” Анатолія Гриценка та голови партії “За Україну” В’ячеслава Кириленка ставатимуть ще критичнішими. Нова ж об’єднана “Батьківщина” поки насолоджується картинкою, яку вдалося створити. Ув’язнену Юлію Тимошенко висунули кандидатом у президенти. Як її спершу звільнити з тюрми, ніхто не пояснив. І лише запрошений на урочистий з’їзд Юрій Луценко спробував спустити усіх з неба на землю.
Тимошенко зберегла вплив
Показово, що навіть після об’єднання із “Фронтом змін” керівний орган “Батьківщини” таки залишився під контролем старих соратників Тимошенко. Зокрема, як повідомляє “Комерсант-Україна”, вони мають близько півстоні голосів у новій розширеній політраді партії (тепер вона налічує не 60, а 84 члени). Арсеній Петрович має там лише близько 20 своїх людей, а в президії політради таких лише 4 із 18. Зазначимо, що першим заступником голови політради та керівником центрального штабу партії (створений замість виконавчого секретаріату) став Олександр Турчинов.
Навіть посада голови політради не дає Яценюкові можливості повноцінно керувати партією. Зокрема, він не зможе звільняти керівників місцевих організацій “Батьківщини”. А цей аспект є дуже важливим з огляду на те, що нещодавно очільник Київської міської організації “Батьківщини” Юрій Одарченко у листі до Тимошенко (який підписав і Микола Томенко) виступив проти Яценюка.
Лише запрошений на урочистий з’їзд Юрій Луценко спробував спустити усіх з неба на землю
Однак всі ці конфлікти Тимошенко вдалося владнати, принаймі публічно. Головою партії формально залишилася леді Ю, і в новій редакції статуту право звільняти керівників місцевих осередків отримала саме вона. А заяви нардепа від фракції “Батьківщина” Сергія Пашинського про те, що Одарченка й Томенка можуть виключити із партії, соратники Тимошенко обговорили у вузькому колі. Цікаво, що до нової політради партії увійшли Микола Томенко, Юрій Одарченко і навіть Андрій Шкіль, якому не знайшлося місця у прохідній частині списку “Батьківщини” на останніх виборах та який нині перебуває у Чехії.
 |
фото: pravda.com.ua |
Для загального позитивного настрою Юлія Водимирівна передала свій лист, у якому підтримала Арсенія Яценюка. “Ми з Арсенієм – не політичні конкуренти. Ми вже давно – одна команда, яка має спільні, добре осмислені стратегічні цілі й волю до спільних перемог. Лише цілком довіряючи Арсенію, я особисто рекомендую його на високу партійну посаду глави політичної ради партії. Прошу делегатів з’їзду підтримати мене та Арсенія та проголосувати за його кандидатуру”, – написала леді Ю. Виглядає так, ніби Тимошенко підтримала Яценюка, але водночас вказала на його місце. Арсенію Петровичу не вдалося захопити “Батьківщину”, принаймі поки. Ба більше, його головний соратник Микола Мартиненко не отримав жодної посади в об’єднаній партії і навіть не увійшов до неї. Сам Мартиненко заявив: він взяв паузу у цьому питанні. Однак з його іменем пов’язаний і скандал, який відбувся під час з’їзду.
Велика ложка дьогтю
Екс-міністр внутрішніх справ, нещодавно звільнений Юрій Луценко, який останнім часом говорить гірку правду про опозицію, підклав дров до багаття і під час з’їзду “Батьківщини”. Саме він назвав Миколу Мартиненка генератором “тушок”. “Для того, аби бути чесним і говорити про моральну революцію, а значить і про політичну революцію, позбудьтеся генератора “тушок”, який є всередині партії”, – заявив Луценко на з’їзді.
А вже після завершення з’їзду, як повідомляє “Українська правда”, пояснив журналістам свої слова: “Я дуже добре знаю Миколу Мартиненка. І я не ворог йому. Але в цій ситуації, я вважаю, подальше його перебування в опозиції ставить під сумнів всю опозицію. Це справа партії. Я і так сказав забагато, як не для члена партії, однак вважаю, що маю на це моральне право, бо на сьогодні, не розірвавши з генератором “тушок”, не можна переконати людей у щирості опозиції на президентських виборах”.
Не розірвавши з генератором “тушок”, не можна переконати людей у щирості опозиції на президентських виборах
Зазначимо, що самого Мартиненка на з’їзді навіть не було, а пізніше він заявив ЗМІ: Луценко не має права засуджувати когось. Також зауважимо: Юрій Віталійович на з’їзді намагався говорити правду не лише про Мартиненка. Луценко висловився і про те, що потрібно боротися за звільнення Тимошенко: “Якщо з’їзд “Батьківщини” висунув своїм кандидатом у президенти Юлію Володимирівну Тимошенко, то це не означає, що балотуватися у президенти буде хтось інший. Висунули Тимошенко – звільняйте її. Намагайтеся з усіх сил звільнити, і це перше, що треба зробити перед тим, як говорити про вибори. Ніяких сподівань, нібито прилетить “волшебник в голубом вертолете” не має бути. “Волшебнік” не прилетить звільняти Юлю. Вертоліт давно вкрадений і стоїть у Межигір’ї, “волшебніков” нема”.
 |
фото: byut.com.ua |
Загалом об’єднавчий з’їзд “Батьківщини” справив враження веселої міни при поганій грі. Надто вже багато нинішні лідери цієї партії недоговорювали. До того ж почався відтік кадрів. Зокрема, соратник Луценка Юрій Гримчак, який свого часу вступив у “Батьківщину”, вже після з’їзду заявив, що виходить із цієї політсили, адже “партії, до якої він належав, більше не існує”. Не відомо, як відбуватиметься об’єднання місцевих осередків “Батьківщини” і “Фронту змін”. ЗМІ повідомляють про те, що “фронтовикам” запропонували посади перших заступників у місцевих організаціях партій, але чи всіх це задовольнить. Нібито навіть на ліквідаційному з’їзді “Фронту змін” проти об’єднання з партією леді Ю висловилися чотири нардепи, і їхні претензії також стосувалися місцевих осередків партії.