Дмитро Видрін, політолог, про вибори, гроші на них та оновлення політичних еліт
Сьогодні вже усім зрозуміло, що виборів цього року не буде. БЮТ отримав хоч і невелику, але тактичну перемогу над Президентом. Наступний хід у складній шаховій партії має зробити глава держави. І від успішності цього ходу залежить дуже багато. Віктор Ющенко має нарешті призначити остаточну дату виборів і, найголовніше, домогтися їхнього проведення. А це означає, що політики будуть домовлятися.
- У сучасних умовах, коли "Наша Україна" наполягає на проведенні виборів і виділенні коштів для цього, а БЮТ блокує трибуну, навіть не даючи поставити це питання на порядок денний, коли, на вашу думку, відбудуться дострокові вибори?
- Як мені відомо, у політичних сил приблизно склався консенсус щодо проведення дострокових виборів у лютому наступного року. Бо навіть ті ж "регіонали" були неготові до виборів у грудні й не докладали жодних зусиль, аби допомогти головному бажаючому дострокових виборів Вікторові Ющенку провести ці вибори. Вони могли використати таку ж технологію, як БЮТ - завести у зал 183 депутатів і вибори, напевне, відбулися б відразу. Але вони на такий крок не пішли, бо принаймні у мене таке відчуття, що в них до цього не було готовності. Але ця готовність у них буде в лютому. Тому вибори найімовірніші на початку лютого.
- Але як політики домовляться про ці вибори? Бо сьогодні, схоже, такої домовленості не буде?
- Якщо буде політична воля, то домовляться. Коли Юлії Володимирівні були потрібні вибори, вона знайшла гроші, дістала їх з-під землі. Це дуже непоганий тест на політичну волю і дієздатність Президента - якщо він не зможе знайти гроші, а це у масштабах країни досить скромна сума, якщо він навіть цього не зможе зробити, то мусимо визнати, що ми не маємо Президента в Україні, а маємо чоловіка, який взяв на себе ці повноваження і не завжди може їх використати. Тобто це буде тест на те, чи є Президент і інститут президентства в Україні, чи його немає.
- Як ви оцінюєте готовність фінансових груп провести сьогодні вибори, оскільки, як зазначають засоби масової інформації, фінансова криза вплинула і на українських олігархів?
- Я гадаю, що гроші є майже у всіх політичних гравців. Безумовно, найбільше грошей є у БЮТ, бо хто має доступ до фінансових джерел, той завжди має гроші. Але фінанси є і у "регіонів", Литвина і навіть у комуністів, бо у них непогані спонсори. Тож гроші є. Не буде зайвих грошей - не буде так багато біл-бордів і цієї біл-бордової війни, коли партії замовляли три тисячі бордів і можна було порахувати, що на це пішло 300 мільйонів доларів. На цих виборах вже не буде сотень мільйонів доларів на борди, не будуть платити ведучому популярного телешоу 11 мільйонів доларів за, скажімо м'яку моральну підтримку. Будуть скромні витрати, гонорари. Для скромної кампанії гроші завжди є. Пам'ятаю перші вибори на початку 90-х років, коли я був керівником виборчої кампанії одного відомого політика. Тоді на всю кампанію ми витратили дві тисячі доларів і ця людина стала депутатом Верховної Ради. Це приклад того, що навіть за мізерні гроші можна провести непогану виборчу кампанію.
- Юлія Тимошенко постійно говорить про можливість відновлення коаліції чи створення нової і таким чином уникнення дочасних виборів. Такий варіант реальний чи це радше політичний блеф?
- Це елементарний блеф і елементарне пролонгування свого часу на прем'єрській посаді, бо зараз гроші є тільки у держави, грошей бракує у приватних політичних спонсорів. Отже, хто зараз має спонсором державу, той матиме великі преференції на виборах. Юлія Тимошенко це відчуває, у кризові періоди має дуже великі шанси той, хто, повторюю, буде "доїти" безпосередньо державу. Тому вона буде триматися за цю посаду до останнього моменту, аж до виборів, щоб мати фінансову і медійну преференцію на цих виборах.
- Політики, які найбільше хочуть дочасних виборів, кажуть, що вони приблизно на 30% оновлять склад парламенту, змінять політичні еліти. Ви вважаєте, що це реально?
- Думаю, що навіть якщо зміна буде не на 30, а на 13%, то це вже буде непогано, бо долю влади вирішуватимуть, може, і не 30%, а лише 3% нових людей. Бо прогнози, хто формуватиме коаліцію, теж балансуватимуть на межі соціологічної похибки.
Розмовляв Ярослав Іваночко