У політичному глухому куті

“Пошта” з’ясовувала, як довго може тривати чергове блокування парламенту та чи дослухається опозиція до настанов Юлії Тимошенко…

фото: byut.com.ua
Те, що нинішній склад парламенту буде конфліктним експерти прогнозували одразу після оприлюднення результатів минулорічних виборів. Однак реальність перевершила навіть найнегативніші очікування. На минулому тижні опозиція знову почала блокувати роботу Верховної Ради.
Формальною причиною стало те, що Президент не прийшов у ВРУ із своїм щорічним посланням, а передав його у письмовому вигляді. Однак передумовою для цього блокування були й інші речі, про які заявляють і самі опозиціонери. Чергове загострення парламентської кризи також вкотре продемонструвало не лише конфлікт між владою та опозицією, але й доволі непросту ситуацію всередині власне опозиційного середовища.
І справа навіть не у нових “тушках”, а в тому, що заява лідера опозиції Юлії Тимо­шенко, в якій вона закликає владу й опозицію сісти за стіл переговорів, знову може залишитись просто зігнорованою усіма.

У чому сила?

Опозиція заблокувала Раду минулого тижня, 6 червня, поскладавши письмові послання від Президента на трибуні ВРУ. Тоді ж ще відбулось і вечірнє засідання, яке спікер Володимир Рибак відкрив із ложі суддів, однак довго воно не протривало. Після проявів “кнопкодавства” з боку провладної більшості, і яка власне і голосувала за призначення суддів, представники фракцій пішли радитись.  Досі так ні до чого і не дорадились. Хоч зауважимо, що цей тиждень не є пленарним, а в сесійному залі депутати мали б зібратись у вівторок, 18 червня. Однак обопільні звинувачення та вимоги впродовж усіх цих днів чути з обох таборів. Те, що Президент особисто не виступив із своїм посланням до депутатів у стінах ВРУ, не можна назвати основною причиною опозиції вдатись до блокування парламенту.
Гарант уже не вперше ігнорує візити до Ради, до того ж це робили й попередні президенти.  Зазначимо, що опозиціонери, окрім особистого виступу Віктора Януковича у ВРУ, висунули ще три вимоги – це призначення виборів у п’яти проблемних округах і Києві на 27 жовтня, переголосування за денонсацію угоди з Кіпром та скасування результатів голосування про довічне призначення суддів, яке відбулось уже 6 червня.
Деякі опозиціонери говорили і про те, що потрібно зняти з розгляду сесії проблемні проекти законів, зокрема про векселі. При цьому експерти вважають, що найважливішими для опозиції є вимоги щодо виборів у проблемних округах 27 жовтня, а не 18 серпня, як їх готує влада, та неприйняття закону про векселі. На цьому тижні з’явилось багато інформації про те, що “регіонали” знову можуть провести “виїзне засідання” ВРУ, якщо опозиція не розблокує трибуну. Цим опозиції пригрозив лідер фракції ПР Олександр Єфремов. А  Віктор Янукович порадив спікеру Володимирові Рибаку провести позачергову сесію ВРУ. В нинішній ситуації не виключено, що саме вона матиме “виїзний” формат.

Чи захочуть говорити?

У всій цій ситуації цікавим є те, що вже тиждень неодноразово підіймалась тема ймовірної зустрічі опозиційних фракцій із Президентом Януковичем. Начебто згоду на це гарант дав під час розмови зі спікером парламенту.  При цьому у понеділок було оприлюднено лист від Юлії Тимошенко, в якому вона закликає опозицію сісти за стіл переговорів із Президентом і запросити на цю зустріч ЗМІ та представників громадських рухів, щоб обговорити “дорожну карту” шляху України до ЄС”.
“На круглому столі має відбутися глибока публічна дискусія з метою пошуку способів зупинення сповзання країни у прірву бездержавності, остаточної дискредитації всіх політичних інституцій, руйнації засадничих моральних цінностей, зупинення ескалації холодної громадянської війни за штучним розподілом нації на “фашистів” та “антифашистів… Ця публічна зустріч не може вважатися легалізацією корумпованого авторитаризму та українофобства режиму, а може стати лише механізмом, який уповільнить деградацію України до моменту усунення від влади правлячої “сім’ї”, – написала Тимошенко у листі, який з’явився на її офіційному сайті.
Головна причина блокування ВРУ з боку опозиції – не дозволити призначити дату виборів у проблемних округах на 18 серпня
Опозиціонери начебто і погодились із закликом леді Ю. Однак лідер УДАРу Віталій Кличко продовжує наполягати і на виступі гаранта з посланням у парламенті.  За таких умов заяви обох таборів про те, що вони начебто готові до перемовин видаються нещирими. Загалом нинішнє блокування парламенту виглядає, як домовлена перерва. І найгірше в цій ситуації те, що нинішні кроки і влади, і опозиції, лише перешкоджають євроінтеграції України, про необхідність якої заявляє леді Ю. Також зауважимо, що деякі опозиціонери поставили під сумнів автентичність нового листа Тимошенко. Зокрема це зробив позафракційний опозиційний нардеп Сергій Міщенко, який у ВРУ минулого скликання був членом фракції БЮТ.
Окрім цього залишається питанням, чи дослухаються до Тимошенко її нинішні однопартійці. Адже наприкінці травня леді Ю вже закликала всіх політиків “зібрати всеукраїнський круглий стіл та прийняти декларацію про мораторій на використання мовних та історичних антагонізмів у політичних та виборчих технологіях” і навіть зупинити акцію “Вставай, Україно!”.  В автентичності попереднього листа низка членів “Батьківщини” засумнівалась. А керівництво Об’єднаної опозиції  хоч і визнало його, але свої акції продовжило…
Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta communications
Визнання чи невизнання листів Юлії Тимошенко жодним чином не впливає на їх автентичність. Вони надруковані на її офіційному сайті. Шляхів донесення такої інформації в неї більше, ніж вдосталь, – це офіційний захисник Сергій Власенко, донька Євгенія Тимошенко, інші представники партії “Батьківщина”.

У цій неприємній ситуації позитивом є те, що Тимошенко має більше часу для роздумів та ухвалення рішень. Стиль, в якому написані листи, – це “тимошенківський стиль”, в мене особистих сумнівів щодо цього взагалі нема.

Щодо того, що хтось хоче ігнорувати і не виконувати настанови Тимошенко, то їм варто нагадати, що її рейтинг нині залишається другим після Януковича за об’єктивними даними соціології. Всі моніторинги телевізійних новин показують, що Тимошенко, яка перебуває в ув’язненні, залишається на другому місця після Президента за кількістю згадок, випереджаючи і Кличка, і Яценюка, і Тягнибока, й інших опозиціонерів. На відміну від усіх цих інших опозиціонерів Юлія Тимошенко має моральне право висловлювати свою точку зору, тому що Європейський суд із прав людини визнав її політичним в’язнем. Це ж можна сказати і про Юрія Луценка.

Бажання ігнорувати настанови Тимошенко з боку частини однопартійців, звичайно, є. Але об’єктивно саме вона буде задавати порядок денний найближчого з’їзду “Батьківщини” (на суботу, 15 червня, запланований з’їзд «Батьківщини», де очікують об’єднання цієї партії з «Фронтом змін» Яценюка). Найімовірніше, що на цьому з’їзді буде озвучений відкритий лист Тимошенко, в якому вона висловиться стосовно того, хто має стати новим лідером партії і своє бачення ролі Арсенія Яценюка в цьому процесі. Нині виглядає так, що зачистка партії від людей Тимошенко вже відбулась. Це вже доконаний факт. З іншого боку, роль Тимошенко в партії виросла, адже фракція “Батьківщина” навіть ухвалила рішення про те, що інтеграція України з ЄС може відбутись лише у випадку її звільнення. Вони поставили на перше місце факт реабілітації та звільнення Юлії Тимо­шенко, а вже на друге – питання асоціації із Євросоюзом.

Це означає лише те, що нині Тимошенко потрібна партії. Потрібна як фронтмен, як людина, котра є мозком партії. А намагання уникнути цього, як бачимо, призвело до того, що “Батьківщина” почала відставати у рейтингах – УДАР вийшов уперед і зросли рейтинги “Свободи”.
Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу “Пента”
Вимога щодо виступу Президента у парламенті жодного стосунку до реальних причин блокування не має. На мій погляд, головна причина блокування ВРУ з боку опозиції – це не дозволити призначити дату виборів у проблемних округах на 18 серпня. Думаю, що після того, як ця тема втратить актуальність, орієнтовно після 20 червня, Верховна Рада буде розблокована.

Друга причина блокування пов’язана з лобістськими інтересами. Судячи з заяв самих опозиціонерів, мав розглядатись так званий “вексельний” законопроект, в якому не зацікавлені багато представників бізнесу. Він битиме не стільки по інтересах бюджетників, адже в бюджетних установах навряд чи застосовуватимуть вексельні схеми, а ось для бізнесу – це певний ризик. Можуть розраховуватись векселями, ПДВ відшкодовувати векселями. Бізнес зацікавлений заблокувати цей законопроект і робить це силами опозиції.

Щодо “виїзного засідання”, то не виключаю, що воно може відбутись, оскільки влада зацікавлена у голосуванні за деякі свої ініціативи. Спробу провести голосування без опозиції вони можуть зробити…

Щодо заклику Тимошенко сісти за стіл переговорів, то ми вже неодноразово бачили, що опозиція, зокрема партія “Батьківщина”, не дослухалась до закликів Юлії Володимирівни. Думаю, зараз буде схожа ситуація. Це підтверджують і розмови в кулуарах. Сам неодноразово чув від опозиціонерів критичні оцінки цієї ініціативи: мовляв, Юлія Володимирівна втратила зв’язок із реальністю, не відчуває ситуації, що її пропозиція утопічна. До речі, я не виключаю, що заява Рибака про можливість зустрічі з Президентом стала тактичним прийомом, щоб підіграти ініціативи Тимошенко. Використати цю ідею, а далі продемонструвати неконструктивність опозиції. І судячи по заяві Кличка, опозиція або критично ставиться до ідеї зустрічі з Президентом, або висуватиме зустрічні вимоги, які гарант навряд чи буде виконувати. На мій погляд, така зустріч за нинішніх умов та ситуації є малоймовірною.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4821 / 1.64MB / SQL:{query_count}