Змагання за вибори

Конституційний Суд вирішив, що київські вибори мають відбутися аж у жовтні 2015-го

Вже кілька місяців вибори у столиці – питання, яке тримає Верховну Раду у стані бойової напруги. Повноваження Київради закінчуються 2 червня, а мера немає вже рік. Не потрібно забувати й про те, що столиця – той ласий шматок, який би хотіли отримати всі політичні сили.
Парламент вже давно мав би призначити вибори, чого й вимагала опозиція, проте депутати від більшості звернулися по відповідне роз’яснення до Конституційного Суду. І КС вже традиційно ухвалив вигідне виключно для влади рішення – чергові вибори в Києві та Тернопільській області (позачергові вибори до місцевої ради відбулись у 2009-му) мають проводитися одночасно зі всеукраїнською кампанією, тобто у жовтні 2015-го. “КС виходить із того, що періодичність проведення виборів до державної влади та органів місцевого самоврядування повинна бути розумною. Конституційний Суд має на меті забезпечити оптимальність, послідовність та стабільність у формуванні представницьких органів... Продовження строків повноважень органів місцевого самоврядування, обраних на позачергових виборах, є тимчасовим заходом... і не перешкоджає реалізації прав громадян”, – йдеться у рішенні Суду.
Зрозуміло, це викликало безліч критичних заяв від опозиціонерів та експертів. Зокрема, в опозиції навіть говорили про те, що в знак протесту вони можуть знову заблокувати парламент. Йшлося і про можливість призначення позачергових виборів мера Києва. Як повідомляє “Комерсант-Україна”, “регіонали” нібито також готові говорити про таке “дострокове” волевиявлення, однак без виборів до Київради. А такий сценарій виглядає доволі абсурдно. Однак як буде насправді і чи будуть будь-які домовленості між владою й опозицією, може показати вже найближчий пленарний тиждень у ВРУ. А нині Партія регіонів завдяки рішенню КС явно відчуває себе на коні.
Варто зазначити, що рішення КС не було одноголосним. Чотири судді додали до нього окремі думки.
Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби “Український барометр”
Рішення Конституційного Суду є суто політичним. З юридичної точки зору він не мав права цього робити, адже у червні завершуються повноваження Київської міської ради та міського голови. Тому будь-який суб’єкт господарської діяльності, а тим паче іноземці, матимуть право оскаржити будь-яке рішення Київради. Конституційний Суд не мав права переносити вибори у Києві. Тепер за таким самим сценарієм можуть перенести вибори у Львові, Василькові, а можливо навіть вибори президента у зв’язку зі складною політичною ситуацією. КС, як і у випадку із поверненням Конституції 1996 року, перевищив свої повноваження. Його дії явно є безвідповідальними. Ми маємо тепер юридичну колізію: КС дозволив залишатися нинішній Київраді, але за законом вона тепер не може ухвалювати рішень. З політичної точки зору це означає лише те, що у влади нині немає легального цікавого політика, який міг би висловлювати інтереси киян. Влада використала рішення Конституційного Суду і тим самим втратила Київ. Конституційний Суд має бути головним арбітром та додержуватися букви закону. Але ці судді не діють згідно з законом, не використовують закон у своїх рішеннях, вони не є арбітрами. Вони виключно на боці однієї сторони. Думаю, що ситуація у столиці далі буде погіршуватися. Кияни залишаться без своїх повноважних представників, а долю жителів міста за них самих вирішив анонімний і незрозумілий Конституційний Суд. Це ще більше загострить ситуацію у столиці і вдарить по інвестиційній привабливості України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4346 / 1.56MB / SQL:{query_count}