Скільки кандидатів потрібно опозиції?

Юлія Тимошенко висловилася проти єдиного кандидата вже у першому турі президентських виборів, а також закликала припинити акцію “Вставай, Україно!”

Цього тижня ув’язнена екс-прем’єр Юлія Тимошенко, яка формально і далі є лідером Об’єднаної опозиції, зробила заяви, що певною мірою сколихнули український політикум. Принаймні, ще раз змусили задуматися над тим, що відбувається в нашій опозиції.
Юлія Тимошенко у своїй статті для інтернет-видання “Лівий берег” висловилася проти висування від опозиції єдиного кандидата в президенти, якщо вибори відбуватимуться в два тури. І якщо цим вона фактично підтримала рішення Яценюка, Кличка і Тягнибока, озвучене ними 18 травня у Києві під час акції “Вставай, Україно!”, то заява леді Ю про необхідність припинити цю акцію видається критикою нинішніх дій опозиціонерів. Експерти кажуть: таким чином Тимошенко намагається втримати своє лідерство в опозиції, яке потрохи втрачає.

Один кандидат, два кандидати, три кандидати…

Леді Ю заявила: “Вважаю, що висунення єдиного кандидата від опозиції на президентські вибори не тільки не потрібне, але і вкрай шкідливе для перемоги… У нас є сильні, достойні кандидати від опозиції, і кожен з них зобов’язаний пройти народний праймеріз в першому турі президентських виборів. Хай українці оберуть найдостойнішого кандидата та візьмуть на себе відповідальність за свій вибір… У другий тур обов’язково вийде один із представників демократичної опозиції, а якщо все буде так, як зараз, то, можливо, у другому турі опиняться два опозиціонери. Обидва варіанти є позитивними, тому не позбавляйте народ права вибору шляхом тіньових домовленостей”, – пише Тимошенко.
Ця заява має право на існування, однак де гарантія, що за таких умов опозиціонери не пересваряться ще у першому турі президентських виборів настільки, що в другому “найсильніший” вже не матиме підтримки ні від переможених, ні від їхніх прихильників?!. Українських виборців просять просто усвідомити і прийняти те, що опозиціонери не можуть між собою домовитися, що вони звикли робити все підкилимно…

Сісти за стіл переговорів

Окрім висловлення думки про кандидатів у президенти, Тимошенко також закликала припинити акцію “Вставай, Україно!”. Це якнайкраще доводить: вона не надто задоволена діями опозиції. Що й не дивно. Важко повірити у те, що розписані за годинами мітинги, які нинішня опозиція назвала ледь не революцією, можуть стати причиною звільнення леді Ю. Те, що Юрій Луценко нині перебуває на волі, є результатом тиску ЄС і діяльності місії Кокса–Квасневського. Якщо на волю вийде і Тимошенко, це також буде більше їхнім досягненням.
“Я прошу політиків усіх таборів заради наших дітей, заради збереження нашої нації зібрати всеукраїнський круглий стіл та ухвалити декларацію про мораторій на використання мовних та історичних антагонізмів у політичних та виборчих технологіях, про мораторій на публічну грубу агресію в міжпартійних та міжособистісних стосунках… Закликаю в цій декларації заявити про взаємне припинення акції “Вставай, Україно!” та так званого “антифашистського” руху і визначити спільний план дій щодо інтеграції України до Європейського Союзу”, – говорить нині Тимошенко. Варто зазначити, що опозиція не послухала її. Вчора у Донецьку таки відбулася акція “Вставай, Україно!”.
Також зазначимо, що деякі представники “Батьківщини” висловили сумніви щодо автентичності послання Тимошенко. Однак, як повідомляє tsn.ua, заступник голови фракції цієї політсили у ВРУ Сергій Соболєв запевнив: воно справжнє. До того ж стаття Тимошенко розміщена на її офіційному сайті й офіційному сайті “Батьківщини”.
Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента”
Заява Тимошенко з’явилася саме зараз, адже через тиждень чи, можливо, трохи більше відбудеться з’їзд “Батьківщини”, під час якого Арсеній Яценюк має отримати певне місце у керівництві цієї політичної партії. Тимошенко може втратити свій вплив на ухвалення рішень, і своїми заявами хоче продемонструвати, що залишається лідером “Батьківщини”. Стосовно ж єдиного опозиційного кандидата в президенти, то що пізніше він буде визначений, то краще для Тимошенко. Якщо єдиний кандидат з’явиться зараз або в 2014 році, то Юлія Володимирівна автоматично відійде на другий план, вона перестане бути лідером опозиції. Зазначу: ідея із багатьма кандидатами не нова і належить не Тимошенко. Про це говорив ще минулого року Тягнибок, а також деякі експерти. Та й нещодавно на мітингу “Вставай, Україно!” у Києві Яценюк, Кличко та Тягнибок про це заявляли. Тож Тимошенко у цьому підтримала їх. Водночас, щоб показати своє лідерство, вона публічно не погодилася з іншими діями опозиції. Тимошенко розкритикувала акцію “Вставай, Україно!” та фактично закликала припинити її. Щодо моєї думки про висунення одного чи багатьох кандидатів від опозиції, тут потрібно враховувати те, як відбуватимуться президентські вибори. Якщо буде лише один тур, заяви про багатьох кандидатів втрачають сенс. Але якщо волевиявлення відбуватиметься у два тури, то висунення різних кандидатів має певний сенс. Якщо досі немає єдиного кандидата, значить опозиція не може домовитись. І якщо вже нині почнуть узгоджувати кандидатуру, то через суперечки опозиція може розвалитися.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
Під час акції “Вставай, Україно!” опозиція заявила, що єдиного кандидата не буде. Лише якщо правила змінюватимуться і волевиявлення відбуватиметься в один тур, “Батьківщина”, УДАР та “Свобода” висунуть єдиного кандидата. Якщо ж правила не зміняться, то кандидатами будуть всі персонажі, яких ми вже знаємо, плюс нові від опозиції. Чи це правильно? Вважаю, в ситуації із одним туром виборів заява є правильною. Стосовно ж того, що потрібно висувати кілька кандидатів, якщо вибори відбуватимуться у два тури, на мою думку, це неправильно. Навіть якщо правила не зміняться, все одно потрібно виставляти єдиного кандидата. Але я також знаю і те, що єдиного кандидата потрібно обирати не таким способом: партійні боси сіли й узгодили все між собою – хто з них балотується, хто буде прем’єром, а хто – спікером. Це неправильно і призведе до того, що громадяни не підтримають такий вибір. А коли з’явиться потреба захищати результати виборів від фальсифікацій, які неодмінно будуть (коли виборча комісія Януковича оголосить: Янукович переміг), народ не вийде їх захищати. Аби узгодити єдиного кандидата, спочатку потрібно виробити критерії, вимоги до нього, програму, яку він реалізовуватиме, а потім провести народний праймеріз, в якому братимуть участь лише ті виборці, які підтримують таку платформу, є опозиційно налаштованими і хочуть змінити країну. Лише тоді все це матиме сенс. В іншому разі відбудеться лише внутрішньопартійний “дерибан”, і для людей не матиме значення, єдиний це кандидат чи ні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5482 / 1.61MB / SQL:{query_count}