Травень мав стати ключовим місяцем для прояснення євроінтеграційних перспектив України. Саме у травні європейська сторона повинна була оцінити прогрес нашої держави у виконанні тих вимог, які чітко сформулювали на лютневому саміті Україна–ЄС у Брюсселі.
Загалом ці вимоги вмістилися в “11 пунктах Фюле”, які навіть можна звести до трьох, на перший погляд простих: подолання недоліків парламентських виборів–2012 (зокрема й у п’яти проблемних округах), впровадження реформ та (чи не найважливіша вимога) подолання недоліків судової системи і звільнення політв’язнів. Проте всі ці вимоги виконуються дуже повільно.
До п’яти проблемних округів додалися ще два, адже суд позбавив мандатів Балогу та Домбровського. Стосовно реформування законодавства, то ВРУ за кілька місяців таки спромоглася лібералізувати антикорупційні закони. Та якщо говорити про подолання вибіркового правосуддя, то тут представники ЄС висували цілком конкретну вимогу – звільнення Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. Що з цього вийшло, ми знаємо – наполовину позитивний результат.
15 травня Європейська комісія схвалила проект рішення Ради ЄС про підписання Угоди про асоціацію з Україною, але цей крок є суто технічним, що й пояснювали представники Євросоюзу. Як повідомляли ЗМІ, нині представники ЄС розглядають підписання Угоди про асоціацію без звільнення Тимошенко. Захисник леді Ю Сергій Власенко минулого тижня виступав перед Європейським парламентом і закликав тамтешніх депутатів добиватись її звільнення до підписання Угоди про асоціацію.
Тож травень закінчується, а торги між ЄС та Україною тривають. Можна припустити, що такою ситуація буде і до листопадового саміту Східного партнерства у Вільнюсі.
Гості із ЄС
У неділю місія спостерігачів від Європарламенту Кокса–Квасневського вже уп’ятнадцяте за рік відвідала Україну й увосьме зустрілась із Юлією Тимошенко. Екс-президент Європарламенту Пет Кокс і колишній президент Польщі Олександр Квасневський провідали леді Ю у харківській клінічній лікарні Укрзалізниці.
Про що розмовляли європейські друзі із Тимошенко, поки не відомо. Після цієї зустрічі вони не спілкувались із пресою. Проте відомо, що сьогодні ще триватиме їхній візит до України. За ці три дні Кокс та Квасневський мали зустрітися також із різними посадовими особами. Зараз вже очевидно, що після звільнення Луценка основною метою місії залишилося звільнення Тимошенко. Чи, як раніше зауважували у ЄС, принаймні прогрес у справі леді Ю.
Та українська влада, ніби спеціально, робить все, аби цього прогресу не було. Так, скандальний заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін в інтерв’ю “Forbes-Україна” заявив, що сукупність доказів та свідчень, які в нього є, вже дозволяють передати справу Щербаня до суду та звинуватити Юлію Тимошенко у вбивстві. Як бачимо, влада не збирається знімати леді Ю з гачка. Отже, навіть можливе позитивне для неї рішення Європейського суду з прав людини ще не означатиме завершення тюремних поневірянь.
Ще один шанс
А поки прокурори продовжують “розвивати” справу про вбивство Щербаня, опозиціонери не втрачають надії на те, що Президент під тиском ЄС помилує леді Ю, повторивши крок із Луценком.
Так, депутати Сергій Міщенко (позафракційний) та Микола Паламарчук (УДАР) зареєстрували у Верховній Раді законопроект, яким хочуть допомогти Януковичу помилувати Тимошенко. Парламентарі запропонували розширити список осіб, які мають право клопотати про помилування засуджених. Нагадаємо, що нині процедура помилування здійснюється тільки у разі наявності клопотання від імені самого засудженого. “Законопроект, щоб помилувати Юлію Тимошенко, створено. Ми пропонуємо право клопотати про помилування закріпити не тільки за самим засудженим, але й за народними депутатами, захисниками, родичами”, – каже Сергій Міщенко, інформує “Комерсант-Україна”.
Однак наголосимо на тому, що насправді для помилування Тимошенко потрібна виключно політична воля Президента. Адже у випадку із Юрієм Луценком особистого клопотання про помилування не знадобилося. Тоді гарант просто зробив жест доброї волі перед ЄС в контексті питання можливої євроінтеграції. Говорячи про торги між ЄС і Україною сьогодні, не можна забувати й про те, що Віктор Янукович уже давно веде подвійну гру. І його раптова зустріч із Президентом Росії Володимиром Путіним цими вихідними, а також завтрашнє засідання Вищої Євразійської економічної ради в Астані, в якому український гарант також планував взяти участь, не свідчить про те, що євроінтеграція є пріоритетним вектором для влади.