Схоже, нині від політичної кризи лихоманить не лише парламент. Навіть на місцевому рівні депутати не можуть порозумітися! І якщо у Верховній Раді проведений чіткий розподіл на провладну більшість та опозицію, то Львівська облрада у своїй більшості є опозиційною до центральної влади. Тут немає Єфремова, Чечетова, Колесніченка чи Симоненка, але... На базі Львівської обласної ради парламентська опозиція навіть хотіла створювати “революційний комітет”. Проте у самій облраді так звані націонал-демократичні сили вирішили посваритися.
Скандальним стало вівторкове засідання сесії. Депутати так і не змогли зробити питання заслуховування звітів губернатора Віктора Шемчука першими пунктами порядку денного. Ці питання чомусь були на 30-й та 40-й позиціях. Голова фракції НРУ Андрій Корнат ставив на голосування пропозицію зробити питання “Про виконання Угоди між Кабінетом Міністрів України і Львівською облрадою щодо соціально-економічного розвитку Львівської області у 2012 р.”, “Про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Львівської області за 2012 рік” та “Про виконання обласного бюджету Львівської області за 2012 рік” першочерговими. Однак тричі ці пропозиції не набирали необхідної кількості голосів. Загалом цього дня у сесійній залі під час голосувань перебувало до 90 депутатів (зі 116) і жодне голосування не набирало необхідних 59 голосів “за”.
Після оголошеної перерви депутати так і не зібрались у залі, тому сесію перенесли, не ухваливши жодного рішення. І це при тому, що обласні депутати і так нечасто збираються! Перерва між попереднім пленарним та засіданням 2 квітня в межах XXІІІ сесії облради тривала близько півтора місяця (з 19 лютого).
Цікаво, що фракція “Свобода” назвала події 2 квітня зривом засідання, чомусь звинувативши у цьому “рухівців” та “регіоналів”. Однак результати голосування за питання включення звітів губернатора до перших пунктів порядку денного доводять дещо інше. Не голосували за першочерговий розгляд питань звітів голови ЛОДА п’ять депутатів із ВО “Свобода”, вісім позафракційних депутатів, усі депутати від Партії регіонів, усі депутати від ПППУ, усі депутати від УНП, партії “Відродження” та Народної партії, а також єдиний представник КУНу.
А от “за” ці питання голосували всі присутні депутати від фракцій “Фронту змін”, Народного Руху та УДАРу. Тож очевидним є розпад коаліції демократичних сил, котра була в облраді. “Свобода” розпочала інформаційну війну проти своїх нещодавніх союзників і вже після провалу питання першочергового розгляду звіту губернатора заявила, що скликатиме для цього спеціальну позачергову сесію.
А от фракція НРУ повідомила про змову у сесійній залі, підстроєну під голову ОДА, головною метою якої було перенесення слухання звітів губернатора на якомога пізніший термін.
Зазначимо, що в кулуарах облради багато говорили і про обрання заступників голови ЛОР, а це питання взагалі не було включене до порядку денного. Публічно з трибуни облради про свої претензії на посаду заступника голови ЛОР заявили лише “ударівці”. Однак зрозуміло, що саме це питання, котре ніяк не можуть вирішити ще з часу обрання Петра Колодія головою Львівської облради, нині є найбільш дражливим у контексті міжфракційних стосунків. І саме воно вплинуло на суперечки між нещодавніми партнерами з націонал-демократичного табору.
Очевидним стало й інше: після того, як головні гравці основних політичних сил обласної ради стали парламентарями, ті, хто залишився тут, не можуть вирішити багато питань. Нині нове керівництво ЛОР не в змозі зберегти спокій у депутатському корпусі.
До цього додалися ще й інтереси новопризначеного губернатора. Він неодноразово заявляв, що готовий звітувати, проте 2 квітня у ситуацію не втрутився, слова для пояснення своєї позиції не взяв. А сварка депутатів була дуже зручною адміністрації…
Нині потрібно чекати того, як політичні сили виходитимуть із цієї ситуації та чи буде сформована (а головне як формуватиметься) більшість для голосувань у сесійній залі облради. Проте, якщо продовжуватимуться обопільні звинувачення, на загальнодержавному рівні позитиву опозиції це не додасть. А от Львівська обласна рада зі своїми постійними заявами про демократичні традиції та сповідування національних цінностей з огляду на нинішні неузгодженості вже стала посміховиськом в очах громадськості.