Окрім немалої зарплатні нардепи щомісяця також отримують кошти на здійснення своїх депутатських обов’язків. А за таким формулюванням у законодавстві передбачається безкоштовний проїзд, зв’язок, службове житло, матеріальна допомога, використання ЗМІ тощо. Такий собі бонус у вигляді пільг для окремого депутата як мінімум складає 17 тисяч гривень в місяць. І що найцікавіше: депутати не звітують про використання цих бюджетних, тобто наших, коштів.
Громадський рух “Чесно” намагався з’ясувати, куди ж наші депутати дівають державні гроші, проте самі обранці мовчать. Не оприлюднює цієї інформації й апарат ВРУ. “Більшість депутатів вважають, що ці 17 тисяч є додатком до їхньої зарплати”, – іронічно зауважив під час презентації дослідження “Чесно” Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократії.
Лише 23 нардепи розповіли про свої витрати. Що ж говорити про використання пільг, якщо лише половина нинішніх парламентарів оприлюднили свою повну автобіографію. Такою самою, не зовсім прозорою, є ситуація із громадськими приймальнями депутатів та їхніми помічниками-консультантами.
Загалом рух “Чесно” вимагає від депутатів більш прозорої діяльності та скасувати 18 пільг з 40, що містяться у Законі Україні “Про статус народного депутата України” і стосуються як чинних, так і колишніх парламентарів.
До слова додамо, що депутат від “Батьківщини” Андрій Пишний оприлюднив звіт про виконання кошторису Верховної Ради за минулий рік. Виявилось, що у 2012-му парламент коштував українцям 768 мільйонів гривень. З них 270 млн пішло на зарплату депутатів, 16 млн – на їх доїзд до виборчих округів, 38 млн – на утримання автобази ВРУ, 8 млн – на санаторно-курортний комплекс управління справами ВРУ, 3 млн – на парламентську їдальню.
Зауважимо, що завдяки закону про бюджет-2013, повернуто депутатські віп-пільги, які були урізані минулого року. І тепер парламент нам обійдеться у 876 мільйонів гривень.