Соціологічні опитування показують, що 77% українців в цілому незадоволенні тим, як працює ВРУ сьомого скликання. При цьому стільки ж людей стверджує, що вони зробили правильний вибір під час волевиявлення 28 жовтня 2012-го. Такими є результати дослідження, проведеного фондом “Демократичні ініціативи” разом із Київським міжнародним інститутом соціології з 5 по 13 березня 2013-го у всіх областях України, під час якого опитали 2 037 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2,3% .
Виявилося, що найвпевненішими у правильності свого вибору є прихильники партії “Свобода” (93%), КПУ (86%), УДАРу (84%) і “Батьківщини” (83%). А от серед виборців Партії регіонів впевнених у тому, що проголосували правильно, нині 69%.
Загалом же лише 22% впевнені: парламентські вибори–2012 допоможуть покращити ситуацію в Україні.
Також варто зауважити, що, на думку 44%, у разі конфліктних ситуацій слід шукати компроміс; 21,5% вважають, що у будь-якому разі слід стояти на своєму, а ще 14% приєдналися до такої думки: “у Верховній Раді є більшість, яка й повинна ухвалювати закони і відповідати за них”. Зрозуміло, що серед виборців ПР та КПУ більше тих, хто прагне до компромісів, а також тих, хто вважає: рішення має ухвалювати більшість. А от серед опозиційних виборців більше тих, хто підтримує боротьбу у ВРУ, хоча понад третина виборців усіх трьох опозиційних партій виступають за компроміс.
Якщо ж йдеться про блокування парламенту, то 43% сприймають блокування позитивно, бо треба домагатися виконання депутатами вимог Конституції, 31% – негативно, адже є важливіші справи. Тут думки знову розділилися між опозиційними виборцями та прихильниками більшості. Зокрема, підтримують блокування ВРУ 80% прихильників “Свободи”, 71% – “Батьківщини” і 64% УДАРу. Хоча виборці ПР (49%) і КПУ (57%) виступають проти блокування парламенту, але й серед них є прихильники таких дій – 29% і 21% відповідно.
Зазначимо, що фонд “Демократичні ініціативи” провів також експертне опитування “100 днів парламенту”. Було опитано, зокрема, 40 експертів, серед яких політологи, соціологи, громадські діячі. Більшість із них позитивно оцінює блокування парламенту, але вважає це надзвичайним заходом, вживати який можна, якщо використані всі інші можливості для досягнення компромісу (20 експертів), а цілком позитивно до блокування парламенту ставляться 10 експертів.
Загалом роботу парламенту за десятибальною шкалою експерти оцінюють у 2,9 бали, а його прогнозованість – у 3,5 бали. При цьому 22 із 40 експертів зовсім не задоволені тим, як працює парламент.