“Справа Власенка” дається взнаки

Експерти кажуть, що нині політична ситуація в Україні є дуже близькою до розпуску парламенту

Експерти кажуть, що нині політична ситуація в Україні є дуже близькою до розпуску парламенту

Позбавлення через суд депутатського мандата опозиціонера Сергія Власенка стало свідченням того, що влада нині свідомо йде на чергове загострення політичної кризи в Україні. Представники опозиції та деякі політичні експерти навіть заговорили про те, що Президент може розпустити парламент, а призначення нових виборів із різних причин може затягтись на невизначений термін. 

Таким чином гарант і уряд просто позбудуться неугодної їм Ради, в якій Партія регіонів не має стабільної більшості. Вже нині очевидно, що владна команда робить усе для дискредитації українського парламенту. І “справа Власенка” була провокацією, якою опозицію просто змусили заблокувати парламент. Зробила вона це ще до рішення суду, а саме 5 березня. Отже 30-денний термін, після якого Президент зможе розпустити ВРУ, закінчується 4 квітня. Нині ж сесійна зала ВРУ пустує, там немає ні опозиції, ні представників більшості. Усі чекають на 19 березня, коли мало б відбутись наступне пленарне засідання. А тим часом сам Сергій Власенко учора нарешті з’явився перед громадськістю. Він заявив про те, що направив до Європейського суду з прав людини скаргу на рішення ВАСУ про позбавлення його депутатського мандата. Також він зазначив, що не виїжджатиме  і продовжуватиме захищати Юлію Тимошенко у суді. Водночас, за словами Власенка, Генпрокуратура “у прискореному темпі фальшує” три кримінальні справи проти нього за допомогою його колишньої дружини.

Захід критикує Окрім Власенка ВАСУ

позбавив мандата і “ре­гіонала”-бізнесмена Андрія Веревського. Та навряд чи це може довести не вибірковість українського правосуддя в очах міжнародної спільноти. Адже, як вже неодноразово повідомляли українські ЗМІ, позбавлення мандата Веревського було з ним погоджено.  

А от “справа Власенка” викликала значний резонанс на Заході. Одразу ж після вироку суду, свою негативну реакцію і заявив про “вибіркове правосуддя” Держдепартамент США, а також європейські політики та експерти. Критика продовжується досі. Вони в один голос заявляють, що цей прецедент ще більше віддаляє нашу країну від європейського співтовариства і навіть може перекреслити ті домовленості, які були досягнуті на саміті Україна-ЄС 25 лютого.

КОМЕНТАР
Володимир Фесенко,політолог, керівник Центру політичного аналізу "Пента":
- Ситуація із Власенком є дуже негативним прецедентом для українського парламентаризму. Вперше за всю історію українського парламенту депутатів позбавляють мандата судовим рішенням. Сам по собі це ще один чинник, що руйнує український парламентаризм. Це штучна криза. Не було б "справи Власенка", тоді не було б і нового блокування ВРУ. Влада вирішувала свої внутрішньополітичні завдання, які наклались одне на одне. Частина представників влади веде особисту війну із Власенком, також хотіли позбутись його як головного комунікатора між Тимошенко і фракцією "Батьківщина", окрім того, хотіли посадити на гачок інших депутатів, в яких можна забрати мандат. Та основний сумний момент, що все це додало ризиків і поставило під сумнів підписання Угоди України із ЄС. Не думаю, що нині можливий компроміс. Адже ті вимоги, які висуває опозиція є нездійсненними. Маю на увазі ситуацію із Власенком: її не можна повернути в якусь нульову точку, бо вже є рішення суду. Подобається воно чи ні, але переграти ситуацію суто у парламенті зараз не можливо. Щодо вимог Кличка, то це стилістика президентської виборчої кампанії. Ризик дострокових парламентських виборів дійсно з'явився. Нині вірогідність розпуску ВРУ вища, аніж була у лютому. Та ця вірогідність не є абсолютною: є й інші сценарії її розблокування.  Один із них, це коли опозиція сама відмовиться від блокування тому, що воно втратить сенс. А перевиборів абсолютна більшість опозиціонерів не хоче. І не всі їхні лідери цього хочуть. Той же Яценюк має розуміти, що на перевиборах "Батьківщина" може втратити. Про це свідчать соцопитування. Можуть трохи додати УДАР та "Свобода", але кардинально розклад сил у ВРУ не зміниться. Але якщо Раду розпустять у квітні чи травні, а вибори відбуватимуться влітку, то це більше вдарить по опозиції. Їй важче буде мобілізувати свій електорат, аніж партії влади чи комуністам.

“Два тижні тому все було покладено на стіл, українська сторона взяла на себе зобов’язання, Президент особисто. І через два тижні ми отримали те, що сталося з Власенком – це, чесно кажучи, не хороший сигнал стосовно того, що Янукович не дотримується того, про що було домовлено на саміті”, – заявила Аманда Пол, провідний експерт Європейського політичного центру, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.

Рада Європи також вимагає пояснень від української сторони. 

“Я вважаю це дуже дивним, що обраний народом депутат може бути вигнаний з парламенту в короткі терміни і без скоєння серйозного злочину. Я попросив українську владу надати пояснення таких дій, які можуть вплинути на фундаментальні принципи демократії, право людей обирати депутатів”, – заявив Турб’єрн Ягланд, Генеральний секретар Ради Європи.

Також стало відомо, що Європарламент завтра скликає засідання за участю Верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президента Європейської комісії Кетрін Ешто, на якому має намір обговорити українське питання, зокрема “справу Власенка”. Ініціатором цього стали друзі Тимошенко із Європейської народної партії. Щоправда європарламентарі дискутуватимуть без прийняття резолюції.

Зауважимо, що у цій ситуації українське МЗС вже висловило лише здивування різкою реакцією Заходу, а також закликало світову спільноту утриматись від “необґрунтованих коментарів “.

Опозиція хоче віче

“Справа Власенка” стала каталізатором для активних дій української парламентської опозиції, проте, водночас,  викликала певну розгубленість в її рядах. У неї багато різних вимог та гучних заяв, проте анонсовані дії викликають сумніви щодо їх результативності.

Опозиціонери розпочали блокування парламенту 5 березня і планують продовжити його 19 березня (нинішній тиждень не є пленарним). Лідер “Свободи” Олег Тягнибок та віце-спікер ВРУ Руслан Кошулинський навіть заявили, що нинішній парламент більше працювати не буде. 

Водночас лідер УДАРу

Віталій Кличко вимагає, щоб Президент Віктор Янукович прийшов до парламенту і відповів на запитання депутатів. І всі опозиціонери нібито також цього хочуть і навіть готові заради цього 19 березня не блокувати Раду. Також Кличко вимагає призначити керівниками Генпрокуратури, МВС та  СБУ представників опозиції.

Врешті-решт лідер фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк на вихідних заявив, що опозиція проводитиме по Україні народні віче. “Ми як опозиція ухвалили рішення, що треба йти в народ, потрібно просити вас вставати. Наступного тижня ми поїдемо проводити народні віче, піднімати людей і звертатися до них з одним”, – заявив він. 

Знову ж таки, УДАР та “Свобода” заявили, що підтримують таку ініціативу. Нині вона вимагає дострокових парламентських та президентських виборів.

Зауважимо, що Партія регіонів не надто поспішає розв’язувати чергову політичну кризу у парламенті, який фізично нині ніхто і не блокує. Спікер Володимир Рибак, після розмови з Президентом, заявив, що не виключає розпуску ВРУ. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4618 / 1.62MB / SQL:{query_count}