В українському суспільстві продовжують рости опозиційні настрої. Нині для трьох представлених у парламенті партій ситуація навіть краща, аніж на момент парламентських виборів у жовтні минулого року. Тож якби волевиявлення відбулось наприкінці лютого, то навіть незважаючи на теоретичну перемогу Партії регіонів її сумарна підтримка із КПУ зменшилась із 43 до 38%. А от сумарна кількість тих, хто проголосував би за “Батьківщину”, УДАР та “Свободу” збільшилась з 50 до 56%.
При цьому, якщо говорити про змагання за президентське крісло, то найкращі шанси позмагатись із чинним гарантом Віктором Януковичем має лідер УДАРу Віталій Кличко. Принаймні такими є результати соціологічного дослідження групи “Рейтинг”, яке проводилось 22–28 лютого. Зазначимо, що загалом було опитано дві тисячі респондентів віком від 18 років у всіх областях України. (Похибка дослідження не перевищує 2,2%.)
Майже весь лютий Україна спостерігала за черговим загостренням парламентської кризи, яка традиційно переходить від скликання до скликання ВРУ. Опозиціонери блокували Раду впродовж 17 днів, вимагаючи від більшості персонального голосування. Навіть гостро стояло питання щодо можливих дострокових парламентських виборів, однак сторони пішли на компроміси.
Та якщо говорити про електоральну підтримку, то наприкінці лютого серед тих, хто б узяв участь у виборах, 24,9 % українців підтримали б Партію регіонів, 19,3% – “Батьківщину”, 18,1% – УДАР, 11,9% – “Свободу”, 8,7% – КПУ. Решта партій навіть близько не дотягує до прохідного бар’єра. При цьому майже 12% виборців невизначені у своїх уподобаннях.
Тож для коректного порівняння показників партій з результатами виборів-2012, було проведено перерозподіл цих “невизначених”. У результаті отримали: ПР – 28,2 % (на виборах було 30%), “Батьківщина” – 22 % (було 25,5%), УДАР – 20,4% (було 14%), “Свобода” – 13,5% (було 10,4%), КПУ – 10% (було 13,2%).
Як бачимо, сумарна підтримка опозиції зростає за рахунок нових партій, які потрапили до ВРУ.
А от якщо б наприкінці лютого відбувались вибори президента, то у другий тур пройшли б Віктор Янукович – 25,1% та Віталій Кличко – 15,1%. Соціологічна група “Рейтинг” включила також в опитування Юлію Тимошенко, яку підтримало 13,9 % респондентів. Далі йдуть Олег Тягнибок – 7,9 %, Петро Симоненко – 7,7%, Арсеній Яценюк – 7,4%.
Шанси останнього зростають у випадку, коли Тимошенко не бере участі у виборах. Зокрема, за такого сценарію станом на кінець лютого трійка лідерів виглядає так: Януковича підтримали б 25,1% опитаних, 16,8% – Кличка, 15,1% – Яценюка.
“Зважаючи на те, що сукупно опозиційні сили мають вищу підтримку в суспільстві, Янукович ризикує програти ІІ тур президентських виборців практично кожному з лідерів опозиційних партій, представлених у парламенті. При цьому шанси Кличка є наразі найвищими, високими є шанси на перемогу в Яценюка та Тимошенко, трохи нижчими – у Тягнибока”, – йдеться у повідомленні соціологічної групи “Рейтинг”.
При цьому зазначається, що якби вибори пройшли зараз, то у ІІ турі підтримка кандидатів розподілилась би таким чином: у парі Янукович – Кличко – 30% на 49% (11,6% – не підтримали б жодного і 9,2% – не визначились), у парі Янукович – Яценюк – 33% на 40% (18,4% – не підтримали б жодного і 8,6% – не визначились), у парі Янукович – Тимошенко – 33,2% на 36,4% (22,4% – не підтримали б жодного і 8% – не визначились), у парі Янукович – Тягнибок – 33,5% на 32,3% (23,4% – не підтримали б жодного і 10,8% – не визначились).