Поряд з усіма пільгами та виплатами, які отримують народні депутати України, закон передбачає і особливий статус людей, які мали б допомагати їм працювати, – помічників-консультантів. Це зазвичай непублічні особи, котрі, так би мовити, прикривають тили свого шефа: збирають та аналізують необхідну інформацію, пишуть законопроекти, організовують роботу депутата, спілкуються замість нього з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, вирішують різноманітні форс-мажорні ситуації тощо. Тож можна зрозуміти, чому парламентарі часто не хочуть афішувати, хто саме є їхніми помічниками.
Проте тут існує один дуже важливий нюанс – на утримання помічників-консультантів кожному нардепові з державного бюджету виділяють по 20 тисяч гривень на місяць (народний обранець сам вирішує, як розподілити ці кошти між своїми помічниками). Звичайно, парламентарі можуть і не мати офіційних помічників, проте це вже зовсім інше питання…
Відповідно до законодавства, депутат може мати до 31 помічника. При цьому вони працюють як на платній основі, так і на громадських засадах.
А відповідно до Закону “Про статус народного депутата України”, на чотирьох помічників-консультантів нардепів поширюється Закон “Про державну службу в Україні”, тому їм може бути присвоєний не вищий ніж сьомий ранг державного службовця четвертої категорії. Цих осіб закріплюють за апаратом Верховної Ради України або за виконавчими апаратами органів місцевого самоврядування.
Зазначимо, що робота помічника-консультанта є хорошим стартовим майданчиком для політичної кар’єри – з неї починали й чимало нинішніх нардепів (зокрема від Львівщини).
Учора Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила власне дослідження, з якого випливає, що станом на 28 січня працювало 4 194 помічники нардепів: 1 269 осіб мають оплачувану роботу, 2 925 – на громадських засадах. На зарплату помічника щомісяця дають 8 мільйонів 880 тисяч гривень. Додамо до цього ще 178 тисяч гривень, які щомісяця виділяють з держбюджету на відрядження помічників-консультантів.
Зазначимо, що з розрахунку на 444 чинних нардепів ВР VII скликання у середньому на одного припадають 3 оплачувані помічники (середня зарплата – 6 тисяч 660 гривень) та 7 помічників на громадських засадах.
Якщо ж говорити про те, скільки у кого помічників, то рекордсменом є депутат фракції КПУ Микола Дзарданов – 31. Діяльність Андрія Шипка (Партія регіонів) забезпечують 30 помічників. Віктор Бутківський, Сергій Гриневецький, Олександр Пресман, Іван Ступак (також Партія регіонів) мають по 29 помічників-консультантів. Володимир Бондаренко (ВО “Батьківщина”), Едуард Леонов (ВО “Свобода”), Леонід Литвинов (Партія регіонів) – по 28. Григорій Заболотний (позафракційний), Іван Кириленко, Віталій Немілостівий, Володимир Шульга (ВО “Батьківщина”) – по 27 осіб. Ні одного помічника не мають Юрій Іванющенко, Володимир Медяник (обоє – Партія регіонів), Ігор Кривецький (ВО “Свобода”, екс-депутат ЛОР).
А от що стосується найбільшої кількості помічників-консультантів на платній основі, то тут лідирують Сергій Міщенко (позафракційний), Василь Кравчук, Олександр Абдуллін (ВО “Батьківщина”) – по 10 осіб. Віктор Бутківський (Партія регіонів) має найбільшу кількість помічників-консультантів, що працюють на громадських засадах – 28 осіб. Ті ж Микола Дзарданов і Олександр Пресман (Партія регіонів) – по 27. Сергій Гриневецький, Іван Ступак (Партія регіонів) – по 26 осіб.
Лише помічників-“волонтерів” мають 15 нардепів.
Зазначимо, що відповідності між кількістю помічників (зокрема й щодо засад, на яких вони працюють) та активністю депутатів у контексті поданих звернень чи законопроектів немає. (Це випливає з порівняння дослідження ОПОРИ стосовно кількості помічників і нещодавнього аналізу “Пошти” щодо активності депутатів.)
Зазначимо, що ОПОРУ найбільше роздратувала відмова апарату ВРУ надати детальнішу інформацію про помічників-консультантів нардепів. (Апарат Ради посилався на положення Закону України “Про захист персональних даних”.)
“ОПОРА вважає, що непублічність інформації стосовно помічників депутатів загрожує принципам прозорої діяльності парламенту та створює передумови для використання їхнього статусу не за призначенням. В умовах відсутності прозорих механізмів підбору кадрів для депутатів існують і суттєві загрози неефективного використання державних ресурсів”, – йдеться у повідомлені громадської організації.
У ОПОРІ також зазначають, що на сайті сейму Польщі розміщена інформація про попередні місця роботи, джерела заробітної плати за останні три роки, підприємницьку діяльність кожного громадського чи штатного помічника депутата. Парламент Словенії розміщує дані про розміри їхньої заробітної плати. Після скандалу, під час якого було виявлене посвідчення позаштатних помічників у кримінальних авторитетів Болгарії, створили спеціальний публічний реєстр цих людей.
Крім того, громадські активісти закликають народних депутатів України самостійно оприлюднити перелік своїх помічників-консультантів та зазначити засади їх працевлаштування.