Суд, чи точніше суди, над Тимошенко зі самого початку перетворились на театр абсурду. І справа навіть не у тому, що потрібно чи ні вірити у вину екс-прем’єра, а, власне, у самому процесі. Найбільш показовою у цьому контексті є справа про вбивство Євгена Щербаня: від чіткого політичного підтексту, поведінки суддів, інформаційного супроводу Генпрокуратури, публічних звинувачень з боку Президента, витягування незрозумілих свідків подій 17-річної давнини до “бажання-небаження” леді Ю особисто брати участь у судових засіданнях, бійок “Грифону” і “Беркуту” з опозиційними нардепами просто у залі суду.
У четвер і у п’ятницю відбулись допити двох свідків у цій справі – Ігоря Мар’їнкова, який колись уже давав покази про вибух на стадіоні “Шахтар” 1995-го, та у справі про вбивство екс-голови Нацбанку Вадима Гетьмана, якого застрелили 1998-го, а також Сергія Зайцева, родича Петра Кириченка (свого часу він давав американській прокуратурі свідчення проти Лазаренка, хоч і був його соратником та бізнес-партнером). Нагадаємо, що в організації вбивства Щербаня Генпрокуратура звинувачує саме Тимошенко і Лазаренка. У цій ситуації важливо, що ці свідки були затриманими за іншими кримінальними справами, зокрема такими, як торгівля зброєю. Тож на них можна вплинути. На цьому наголошують і представники “Батьківщини”.
Перший свідок, типовий “підприємець” із 90-х, особисто не знав Тимошенко спирався на розповіді вже мертвих людей, зокрема і кримінальних авторитетів, демонстративно дратувався, коли йшлось про його співпрацю із правоохоронними органами, і тричі називав іншу суму, яку нібито леді Ю передавала вбивцям Щербаня. Опозиціонери назвали всі ці свідчення “грою поганого актора”. Про це каже і захист Тимошенко. У відповідь прокурори звинуватили захисників леді Ю у заплутуванні свідка.
Другий свідок зробив акцент на особистих стосунках Тимошенко і Лазаренка, а також на тому, що колись нетверезий Петро Кириченко (зі слів Зайцева, Кириченко був ще й наркоманом) розповів йому, як сам й організував убивство Щербаня за вказівкою Лазаренка. Свідок припустив, що, можливо, Лазаренко заздрив тодішнім успіхам Щербаня, як у бізнесовій, так і політичній діяльності. Говорив він і про особистий мотив. Зайцев розповів, що приводом для вбивства став жарт: “Кириченко разом із Матросом (Олександр Мільченко – дніпропетровський кримінальний авторитет, який нібито допоміг Лазаренку вийти на банду Кушніра, яка безпосередньо займалась убивством Щербаня) підклали Тимошенко тортик під стілець із написом “Привіт від Донецьких. Наступного разу буде не тортик”. Після цього Лазаренко дуже розхвилювався і сприйняв це як погрозу від Щербаня”. Так, зі слів свідка, Матрос і Кириченко, який хотів довести свою необхідність, “розвели” Лазаренка і Тимошенко на гроші (3 мільйони доларів), заплачені за вбивство Щербаня. Та загалом і цей свідок достатньо плутався, називав імена різних людей, які нібито знайомили Тимошенко з тим самим Матросом.
Та захист Тимошенко хоче використати ці свідчення на свою користь і тепер планує наполягати на тому, що саме бізнес-партнер Лазаренка платив й організовував убивство Щербаня. “Все, що говорив цей свідок, йому відомо зі слів алкоголіка, наркомана зі стажем, який мав кримінальне минуле і в якого були неприязні стосунки з Юлією Тимошенко (Петра Кириченка). Але навіть із цих слів випливає, що оплату за вбивство здійснював Кириченко, що це він домовився з бандитами, і що він обманював і Тимошенко, і Лазаренка”, – каже Сергій Власенко, захисник леді Ю, інформує “Українська правда”.
У понеділок адвокати Юлії Тимошенко звернуться до генпрокурора Віктора Пшонки з вимогою порушити кримінальну справу проти колишнього радника екс-прем’єра України Павла Лазаренка, Петра Кириченка за організацію та оплату вбивства депутата Євгена Щербаня. Кириченко, який, перебуває у США, є ключовим свідком обвинувачення. Саме поява його свідчень про близькі стосунки між Лазаренком і Тимошенко у матеріалах справи дозволили Генпрокуратурі висунути звинувачення леді Ю.( При цьому, різні джерела повідомляють про можливий тиск Генпрокуратури на Кириченка через його дружину.)
Звинувачення на публіку
Та, якщо повернутись до того, чи два свідки пролили світло у справі Щербаня, то деякі експерти говорять про те, що на нинішньому етапі цього і не треба. За інформацією “Української правди”, публічні допити свідків у справі Щербаня відбуваються напередодні саміту Україна-ЄС (25 лютого) для того, щоб влада могла вибудовувати перед представниками ЄС свою картину ситуації з Тимошенко.
Це вже не політично-економічні справи про газові угоди чи зловживання ЄЕСУ, а кримінал. Тому підтвердились думки низки експертів про те, що обвинувачення леді Ю у вбивстві Щербаня спрямовані перш за все на знищення її політичного іміджу.
Щоправда владі буде важко правильно інформаційно обіграти доволі суперечливі свідчення доволі дивних людей.
До слова: цього тижня у ЗМІ також з’явилась інформація про те, що Вадим Болотських, який у 2001 р. зізнався, що особисто застрелив нардепа Щербаня у 1996-му в аеропорту Донецька і був засуджений до довічного ув’язнення, останніх десять місяців перебуває не у колонії, а у Київському СІЗО. І ще в квітні цього року прес-служба “Батьківщини” заявляла про те, що Генпрокуратура тисне на Вадима Болотських з метою отримати свідчення проти леді Ю. (А коли він зізнавався, то про Тимошенко взагалі не йшлось).