Звичайно, ніхто не балотується у парламент заради депутатської зарплатні. Тим більше, що нардепами стають люди далеко не бідні. Мандат для них є радше захистом власного бізнесу, можливістю зберегти і примножити статки. Тому недаремно деякі кандидати у депутати ВРУ на минулих виборах витрачали мільйони доларів, аби таки потрапити під купол на вулицю Грушевського у столиці.
Зрештою на закритий клуб багатих бізнесменів, сповнений кумівства, український парламент перетворився вже давно. Тому парадоксальним видається те, що на людей, які й самостійно здатні себе забезпечити, щодня з державного бюджету (а це наші з вами податки) виділяють немалі кошти.
При цьому депутати не відмовляються від передбачених для них привілеїв. Це підтвердила епопея із розподілом готельних номерів для парламентарів на початку роботи ВРУ сьомого скликання. Тоді небідні представники своїх громад наввипередки подавали заяви на отримання житла, хоча можуть жити у столиці і за власний кошт. Та мандат є мандат...
Цього тижня газета “Сегодня” підрахувала, що один народний депутат обходиться держбюджету в 2 039 гривень на день. Це зарплати нардепів та їхніх помічників, витрати на проїзд депутата (у тому числі на перельоти), лікування, путівки у санаторій, телефонний зв’язок тощо.
Парламентар заробляє 460 грн на день, стільки ж виділяється на його помічників і щоденні службові витрати, ще 450 грн – на проживання у готелі. Окрім цього, 106 грн на день виділяють із держбюджету на оздоровлення парламентаря, 73 грн – на проїзд, 15 грн – на появу в медіа, 13 грн – на телефон і 2 грн – на канцелярські приладдя.
Зазначимо, що під час підрахунку до уваги брали мінімальну зарплату нардепа (14 тисяч грн без доплат за вислуги та за посаду), множили її на 12 місяців, додавали до цього річні витрати з казни та всю суму ділили на 365 днів.
Отже, весь склад нинішнього парламенту (наразі 445 депутатів) українським платникам податків обходиться майже у мільйон гривень на день (907 335 грн)! І це не враховуючи витрати на утримання апарату ВРУ і, як вже було зазначено, передбачені нардепам доплати до їхньої мінімальної зарплатні. Зазначимо, що загалом на утримання Верховної Ради щороку з держбюджету виділяють майже мільярд гривень.
До того ж всім нардепам, відповідно до закону, щороку надають оплачувану відпустку у міжсесійний період тривалістю 45 календарних днів із виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі подвійної місячної зарплати.
А от працювати парламентарі не дуже поспішають: вони вирішили голосувати у сесійній залі лише раз на пленарний тиждень. Окрім цього, народні обранці працюють у фракціях і комітетах. Та навіть під час пленарних засідань в об’єктиви камер часто потрапляють деякі депутати, які грають у комп’ютерні ігри на планшетах чи читають газети та журнали. А також голосують за відсутніх колег…
До речі, нещодавно спікер парламенту Володимир Рибак відмовився розповісти, яку зарплатню він отримує, і порадив журналістам “не копатися в чужих кишенях”. Апарат Ради також відмовив працівникам медіа у наданні інформації про заробіток голови ВРУ, хоч його робота повністю оплачується із державного бюджету. А от зарплатня українського прем’єра відома. Як повідомляв “Фокус”, на місяць Микола Азаров отримує 33 980 грн. Треба зазначити, що середня зарплата на Львівщині, за підрахунками Держстату, у грудні минулого року становила 2 791грн (загалом по Україні – 3 377 грн).
Багаті пенсіонери
Окрім зарплат, є ще пенсії. Депутати-пенсіонери, яких не стосувалося запровадження пенсійної реформи 1 жовтня 2011-го, щомісяця отримують майже 16 тис. грн. Ті ж нардепи, які досягли пенсійного віку вже після реформи, нині отримують понад
11 тис. грн, – зазначає “Фокус”.
Максимальну пенсію в Україні отримують близько 800 парламентарів різних скликань. А от мінімальну, яка становить 894 грн, – понад три мільйони українських пенсіонерів