Довічно? За конкуренцію…

Опозиція на 29 січня скликає позачергову сесію ВРУ з приводу висунення нових обвинувачень Тимошенко у вбивстві Щербаня. Та чи здатні нинішні соратники леді Ю вплинути на ситуацію?..

Опозиція на 29 січня скликає позачергову сесію ВРУ з приводу висунення нових обвинувачень Тимошенко у вбивстві Щербаня. Та чи здатні нинішні соратники леді Ю вплинути на ситуацію?..

У жодній цивілізованій країні неможливо уявити ситуацію, коли влада зміцнює свої позиції завдяки тому, що саджає головних конкурентів назавжди до в’язниці. Не треба бути прихильником Юлії Тимошенко чи вірити у її “святість”, аби зрозуміти, що нині в Україні втілюються найгірші зразки політичної розправи. Все, як у КНДР чи КНР. 

От тільки ми не в Північній Кореї і не в Китаї! Та якщо відволіктися від справи Тимошенко і пригадати, як нещодавно Сумський суд засудив чотирьох молодих хлопців на терміни від року до двох за трафарети із зображенням Януковича, то постає питання: в якій країні ми живемо?!

Найгірше у нинішній ситуації те, що будь-які справи (незалежно від того, проти кого вони порушені, чи проти екс-прем’єра, а чи проти пересічних громадян) усі політичні сили (і влада, і опозиція) використовують виключно для власного піару та вигоди.  

На кону – пост президента

18 січня Генпрокуратура пред’явила екс-прем’єрові Юлії Тимошенко “повідомлення про підозру” в організації убивства депутата Євгена Щербаня наприкінці 90-х. Генпрокурор Віктор Пшонка вимагає для леді Ю довічного ув’язнення. Хоча він лише ретранслятор бажань інших, значно важливіших персон…

Не будемо говорити про якісь моральні аспекти усіх справ, порушених проти Тимошенко (вона вже засудження до 7 років за “газові” угоди з Кремлем, в суді розглядається ще й справа про зловживання корпорації ЄЕСУ ), про знущання з хворої жінки, про тортури, на чому часто наголошують її соратники.  Тимошенко – головний конкурент Віктора Януковича на виборах 2015 року. Та насамперед опозиціонерам потрібно було б її звільнити! А вони до цього дуже далеко… 

Усе впирається у президентські амбіції, які аж зашкалюють  у багатьох опозиціонерів. Тому, як би цинічно це звучало, найближчі кілька місяців нова справа проти Тимошенко стане головним піар-приводом і головним лейтмотивом усіх засідань парламенту. Опозиція доволі прагматично використовуватиме “фактор Тимошенко”,  без якого могла б бути “беззубою” ще на парламентських виборах. Та варто зрозуміти одне: м’яч – на половині поля опозиції, і лише від її нинішніх очільників залежить рішення про те, чи утримувати його, а чи забити гол у владні ворота.

Слушного моменту очікували

Віктор Пшонка публічно заявив, що  Павло Лазаренко і  Юлія Тимошенко здійснювали переказ коштів убивцям Щербаня. “Перше – 500 тисячами доларів особисто з бандою розрахувався Лазаренко. А потім 2,3 мільйона доларів були перераховані, і це перерахування організувала Тимошенко”, – заявив він.

Заява жорстка і смілива, зважаючи на те, що крапку має поставити суд,  не прокурор. Та подібними звинуваченнями Генпрокуратура не гребувала і до офіційного висунення обвинувачень леді Ю. Чого лиш варті неодноразові виступи заступника генпрокурора Рената Кузьміна…

У неділю Віктор Пшонка, міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова та голова Державної пенітенціарної служби Олександр Лісіцков зустрічались у Києві з представниками дипмісій Австрії, Болгарії, Росії, Греції, Латвії, Польщі, Франції, Великобританії, Данії, США, Естонії, Італії, Румунії, Швеції, Словенії, Іспанії, Німеччини, Канади, Литви, Чехії, Словаччини, Угорщини, а також представництва ЄС. Намагались донести до іноземних представників своє бачення ситуації та переконати їх – Тимошенко винна!

Зазначимо, що донька екс-прем’єра Євгенія Тимошенко учора також публічно звернулась до Віктора Януковича, Віктора Пшонки, Рената Кузьміна та слідчого Євгена Грабика. “Усі ви несете повну відповідальність за незаконне утримання моєї мами без усякої провини за ґратами, за тортури над нею. Я не прошу вас бути чесними, людяними чи милосердними. Я прошу всіх вас тільки про одне: не вбивайте мою маму!” – наголосила вона.

Якщо аналізувати, чому ця справа, про яку давно говорили, набула “офіційного втілення” саме тепер, то багато експертів заявляють про намагання влади зіграти на випередження в контексті можливого рішення Європейського суду з прав людини. У ньому саме розглядають справу Тимошенко. Тому українській владі потрібні нові аргументи проти неї, нові справи, щоб довести її провину вже у будь-якому злочині.

Окрім цього, існує й думка про прагнення зірвати саміт Україна –ЄС, який не відбувся в 2012-му і був перенесений на 25 лютого 2013-го. Влада фактично офіційно відмовляється від євроінтеграції, адже звільнення Тимошенко і Луценка були одними з основних умов Європейського Співтовариства для підписання угоди про Асоціацію.

Після запущеної владою нової справи Тимошенко вже не потрібно буде жодних внутрішньодержавних дискусій щодо шляху України, жодних референдумів. Україну штовхають до Митного союзу.

Зазначимо, що чоловік Юлії Тимошенко Олександр в офіційній заяві також наголосив на планах влади зірвати саміт Україна – ЄС.

Політична гра

А що ж робить нинішня українська опозиція? Голова фракції “Батьківщина” у ВРУ Арсеній Яценюк учора скерував листа до спікера Володимира Рибака, в якому вимагає провести позачергове засідання парламенту 29 січня. 

Опозиція використала типовий набір вимог: звільнення Тимошенко і Луценка; створення тимчасової слідчої комісії у ВРУ; відставка Віктора Пшонки; політична відповідальність міністра внутрішніх справ та голови Служби безпеки України. Як Яценюк і компанія планують все це реалізувати з огляду на розклад сил у Верховній Раді, відповісти важко. Ще більше дискредитували непевні кроки опозиції і заяви “регіоналів”, котрі нібито можуть допомогти зібрати необхідні підписи для скликання позачергової сесії. Вони буцімто теж хочуть поговорити про Тимошенко… Зрозуміло, що “біло-блакитні” наполягатимуть на її вині. Тож бачимо, що два табори хочуть ПОГОВОРИТИ. І для цього їм конче потрібні парламентська зала і телевізійні камери.

А от українцям доведеться за всім цим спостерігати, хоча ні Тимошенко, ні іншим громадянам України такі дії нічого не дадуть. На рівні парламентських тимчасових слідчих комісій закінчувалось вже не одне важливе питання. Матимемо лиш ще одну “телекартинку”, можливо, ще жорстокішу і скандальнішу, аніж перша сесія ВРУ VII скликання.  

КОМЕНТАРІ

Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти:

Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій:

- Висуваючи обвинувачення Тимошенко, влада переслідує дві мети: дискредитувати Юлію Володимирівну та "вставити запобіжник" щодо рішення Європейського суду із прав людини, який може визнати, що вона засуджена незаконно. Влада продукує підстави подальшого утримання Тимошенко. Кримінальні справи націлені на те, щоб вона ніколи не вийшла з в'язниці та не склала конкуренції Януковичу на президентських виборах. Зниження рейтингу, дискредитація Юлії Тимошенко мали б відбутися через те, що ця справа - суто кримінальна, одна з "найчорніших", а не економічна. То вже не "газ"! Звичайно, це позначиться на міжнародному становищі України, посилить нашу ізоляцію. Ми маємо ситуацію, коли вся влада у руках президента, а він втрачає будь-які можливості для міжнародних стосунків. Адже світові лідери не матимуть справи з політиком, який утримується при владі, саджаючи до тюрем конкурентів. Негатив буде для нас, громадян. Янукович таким чином зміцнюватиме свою владу, а ми потерпатимемо. Відсутність нормальних міжнародних стосунків, в першу чергу з європейськими країнами, де панує демократія, - це все проблеми з візами, дорогами, умовами праці, провадженням малого і середнього бізнесу.Влада побачила, що рейтинг Тимошенко не знижується. Рейтинг Яценюка, Кличка, Тягнибока та  інших кандидатів у президенти не перевищує рейтингу Юлії Володимирівни, попри відсутність її у активній стадії політичної діяльності. Саме тому влада вирішила запроторити її до тюрми назавжди.Опозиція здатна адекватно відповісти. Якщо вона захоче, то звільнить Тимошенко. Але нинішня українська опозиція не хоче, аби Тимошенко вийшла, бо її очолюють люди, які й самі планують балотуватись у президенти. Тому вживають "напівдії". З одного боку, декларують свою прихильність до Тимошенко, з іншого - не працюють на всі сто для її звільнення. Все те, що робить опозиція, направлене на процес, а не на результат. Це традиційна політична діяльність, що має на меті імітацію майбутнього політичного результату. Але звільнення Тимошенко, слідчі комісії  та переговори у ВРУ не мають жодного зв'язку.Як вони можуть звільнити Тимошенко? Не секрет, що опозиція на минулих виборах змогла виставити десятки тисяч членів комісій та спостерігачів, забезпечивши результат проходження до парламенту. І ця ж опозиція не може зібрати хоча б стотисячного мітингу для того, щоб обговорити на народному віче ситуацію. Це смішно! Яскраво все це продемонстрували листопадові події під стінами ЦВК, коли протестували проти фальсифікацій. Напівдіяльність веде до напіврезультатів.Прогнозую, що частина прихильників Тимошенко, частина народних депутатів, робитимуть справжні речі. Частина щиро боролась за неї і боротиметься далі. Але частина, це ще, на жаль, не всі.
- На мою думку, є кілька основних аргументів, що можуть пояснити, чому відбулось педалювання цієї справи, тобто вона набула нового розвитку. Найперше - це саміт Україна - ЄС, який має відбутись 25 лютого. Українська сторона в Брюсселі спробує зіграти на тому, що нібито ніяких політичних переслідувань в Україні немає, а  прокуратура висунула досить важкі обвинувачення Юлії Тимошенко. Нехай вони все з'ясують, і тільки тоді можна ухвалювати якесь рішення. Все це для зовнішньополітичного "вжитку" було зроблене саме зараз.Що ж стосується внутрішньополітичної ситуації в Україні, то тут, як на мене, можливі й інші сценарії, аніж ті, які складали ініціатори справи проти Тимошенко. Влада фактично пішла у політичний ва-банк, звинувативши другу людину за популярністю в країні, основного опонента чинного президента в причетності до справді важкого злочину. В цій ситуації, якщо опозиція зможе реально, аргументовано довести, що справа сфальсифікована і не має нічого спільного з дійсністю, це буде для нинішньої влади політичним матом. Але для цього опозиціонерам потрібно виробити не тільки тактичний, але й конкретний стратегічний план дій.Влада, заявивши про це на весь світ (генпрокурор уже зустрічався з послами різних країн), в цій ситуації змушена буде доводити цю справу до завершення. А ми можемо стати свідками досить жорстокого протистояння.Влада дала досить великий козир, а то й політичний джокер опозиції, щоб та змогла зіграти на свою користь у контексті аж 2015 року. Але все залежить від бажання опозиції, її консолідації.Думаю, їй потрібно працювати на всіх можливих майданчиках. І парламент є для цього хорошим стартовим майданчиком для того, щоби здійнялася інформаційна хвиля, почалося політичне обговорення серед експертів. І, безумовно, другим кроком має стати діалог із суспільством. Але, ще раз наголошую, яким чином опозиціонери зможуть його вести, залежатиме лише від їхнього бажання та вміння.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4099 / 1.68MB / SQL:{query_count}