Після проведення парламентських виборів з’явилися нові клопоти. Тепер на Львівщині потрібно дообирати депутатів обласної ради замість тих, котрі потрапили у стіни ВРУ. І якщо обранці у партійних списках на місцевих виборах просто посунулись угору, то депутатів-мажоритарників зразка 2010-го так просто не заміниш. Саме тому на 27 січня обласна територіальна виборча комісія призначила проміжні вибори до Львівської обласної ради у семи одномандатних мажоритарних округах. Та грошей на вибори немає. Тому саме в розпалі виборчої кампанії представники і ТВК, і політичних партій (а лише осередки партій можуть висувати кандидатів на місцеві вибори) говорять про те, що, найімовірніше, 27 січня вибори не відбудуться. Їх можуть провести пізніше.
Обласна ТВК підрахувала, що на проведення проміжних виборів у семи одномандатних мажоритарних округах Львівщини необхідно понад сім мільйонів гривень. При цьому кошти мають бути виділеними із обласного бюджету. Про це зазначив і Центрвиборчком у відповідь на звернення ЛОДА, обласної ради, обласної ТВК.
Зокрема довибори мають відбутися у таких округах: №2 (Львів, Личаківський, Шевченківський, Залізничний райони), №19 та №20 (Бродівський район), №24 (Городоцький район), №34 (Кам’янка-Бузький район), №47 (Сколівський район), №58 (Яворівський район).
Сім мільйонів на сімох депутатів – надто висока ціна. І Львівська облрада не передбачила таких коштів у бюджеті на 2013 рік. Є й інша проблема: понад 480 виборців у цих семи округах залишилися без свого представництва в обласній раді. Лише у Львівському окрузі №2 є понад 300 тисяч таких виборців і понад 150 таких дільниць. Тому основний тягар витрат припадає саме на вибори одного обласного обранця від міста Львова.
КОМЕНТАР |
Микола Щур, голова Львівської обласної територіальної виборчої комісії: |
- Грошей на проміжні вибори дійсно немає. Будуть вони чи ні, залежить не від нас. Без грошей ми виконуватимемо все, чого вимагає від нас закон.До 16 січня ми мали б подати до друку бюлетені. Якщо цього не станеться, ми все одно не зможемо відмінити чи перенести вибори.Фактично вибори будуть, але вони не відбудуться. Не буде бюлетенів - люди не зможуть проголосувати. Тоді обласна ТВК, відповідно до закону, оголосить, що вибори не відбулися, і призначить повторні вибори. Так станеться, якщо не з'являться кошти.Нині триває набір членів комісій, їм пояснюють ситуацію із відсутністю коштів. Немає жодного рішення про виділення грошей на проміжні вибори. Зрозуміло, що і комісії як такі не особливо й працюватимуть. Але, з іншого боку, закон каже: якщо людина працює на платній основі, то їй повинні заплатити гроші. Ситуація є справді складною. Побачимо, який вихід із неї знайдемо. |
Отже, те, що Львівщина отримала найбільше за часи незалежності представництво у парламенті, стало причиною складної ситуації із представництвом місцевих громад в обласній раді. Наприклад, довибори трьох депутатів Івано-Франківської облради коштуватимуть 1 мільйон 800 тисяч гривень, а двох депутатів Чернівецької облради – понад півмільйона гривень. Ці витрати уже прописані у відповідних обласних бюджетах на 2013 рік.
Нині на проміжні вибори до ЛОР вже зареєстрували 51 кандидата від 15 політичних партій. В обласній ТВК “Пошті” повідомили, що виконують усі прописані в законі процедури. Йдеться зокрема про формування складів виборчих дільниць. Та людей варто одразу попереджати, що за роботу у комісіях їм заплатять не скоро. Є ще один нюанс: якщо вибори насправді відбудуться пізніше, то комісії працюватимуть довше, а отже і грошей на зарплатню їх членам потрібно буде більше. Відповідно до закону, за рішенням дільничної виборчої комісії голова та секретар (або в разі їх відмови інші члени дільничної виборчої комісії загальною кількістю не більше ніж дві особи) упродовж виборчого процесу можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням стажу роботи.
Безперечно, за відсутності коштів на перешкоді проведенню виборів 27 січня стане друк бюлетенів, який має відбутися не пізніше ніж за десять днів до голосування. Очевидно, що саме після 17 січня стане зрозумілим майбутнє довиборів до облради. Та найреальнішим видається такий сценарій: 27 січня голова обласної ТВК Микола Щур оголосить, що вибори не відбулися, після чого повторне волевиявлення призначать на іншу дату.
Зазначимо, що Комітет виборців України поширив заяву, в якій закликає центральну та обласну владу, Львівську обласну ТВК вжити всіх можливих заходів для проведення проміжних виборів. “З огляду на складну фінансову ситуацію в країні, КВУ вважає за необхідне переглянути бюджет проведення проміжних виборів до Львівської облради у бік його зменшення. КВУ закликає Львівську обласну раду передбачити відповідні кошти у бюджеті на 2013 рік для належної організації цих виборів”, – йдеться у заяві КВУ.
Його представники вважають неприпустимим ухвалення рішення про зменшення кількісного складу Львівської облради, адже загальний склад обласної ради має забезпечувати однакове представництво районів, міст обласного значення, що входять до складу області.