Місяць тому, 26 листопада, народні обранці від Львівщини публічно і пафосно підписали Угоду про співпрацю з місцевими радами області, пообіцявши із першого ж дня роботи у Верховній Раді захищати інтереси своїх виборців.
Звичайно, у ВРУ пройшло лише два засідання, та й робота йде із значними “пробуксовками”, тож нібито ще зарано підводити якісь підсумки. Проте вже нині можна говорити, що львівське лобі є швидше примарною надією наших виборців.
Депутати від Львівщини, перебуваючи в опозиції, від першого засідання 12 грудня очікували на розподіл комітетів і здебільшого виявляли свій гарячий запал у сутичках на телевізійні камери.
Самі парламентарі, які представляють нашу область у найвищому законодавчому органі країни, розповіли “Пошті”, що без утворення комітетів важко розпочати повноцінну роботу в Раді. Депутати довго не знали, за які сфери діяльності відповідатимуть.
Та цікавим є інший факт: нардепів від Києва така ситуація не зупинила і ще 18 грудня вони створили міжфракційне депутатське об’єднання “Столиця України” для координації своїх дій, і навіть вже заявили про основні свої кроки. Зокрема, кияни наполягатимуть на відродженні районних рад та обранні київського міського голови у два тури, на кшталт виборів президента, на забороні неправомірних вилучень із київського бюджету на користь державного, на демонополізації послуг “Київенерго”, “Київгазу” та “Київводоканалу”, на зосередженні коштів київського бюджету на підтримку працівників бюджетних установ, на ремонті та утепленні будинків, на облаштуванні міжбудинкових територій, на створенні та облаштуванні парковок та дитячих майданчиків тощо. Навряд чи опозиціонерам вдасться втілити багато пунктів із своїх декларативних заяв, проте почин зроблено. І вже нині йдуть розмови про висунення єдиного опозиційного кандидата на майбутніх виборах мера столиці.
А що ж львів’яни?.. Якось не хочеться критикувати “своїх” представників у ВРУ, проте вони вирішили працювати менш публічно. При цьому ситуація у двох містах є схожою в багатьох моментах. Стосунки трьох парламентських опозиційних політсил із мером Львова Андрієм Садовим є, м’яко кажучи, напруженими. Особливо це стосується “Свободи”. Тож навіть ситуація із можливим перевиборами мера Львова є в недалекій перспективі цілком імовірною. Зрештою, найближчі місяці покажуть, як парламентський статус “Свободи” відобразиться на ситуації у Львові, і зокрема в ЛМР.
Те, що без парламентських комітетів законопроекти не розглядались, є виправданням для представників Львівщини лише в певній мірі. Ніхто не забороняв депутатам реєструвати свої ініціативи, що вони і роблять вже другий тиждень. Цікаво, що із депутатів, обраних від Львівщини, свої законопроекти поки що зареєстрував лише представник фракції “Батьківщина” Олег Канівець (переміг у Стрийському мажоритарному окрузі № 126). Зокрема він зареєстрував три законопроекти: один стосується автентичного тексту державного гімну, другий – змін до Закону “Про столицю України – місто-герой Київ”, третій – зазначення в свідоцтві про народження дитини її національності. Ці перші ініціативи нардеп декларує як виконання своїх передвиборчих обіцянок…
Також нагадаємо, що ще 26 листопада, під час підписання Угоди про співпрацю із місцевими радами Львівщини, ще один новообраний депутат Ірина Сех (ВО “Свобода”) розповіла, що в неї вже майже готовий законопроект про розширення повноважень місцевого самоврядування і вона пропонуватиме саме Львівську область для апробації такої ініціативи. Та поки що, про цей законопроект нічого більше не чути.
До слова нагадаємо, що Угоду про співпрацю підписали: від Львівської обласної ради – голова облради Петро Колодій, від Асоціації місцевих рад “Ради Львівщини” – уповноважений представник Ольга Шайдулліна, від Львівського відділення Асоціації міст України – голова відділення, мер Львова Андрій Садовий, від Львівської міської ради – секретар ради Василь Павлюк, від новообраних народних депутатів України від Львівщини – Степан Кубів (Об’єднана опозиція), Ірина Сех (“Свобода”), Ярослав Гінка (УДАР).
Нині ж опозиціонери говорять, що не мають доступу до розподілу бюджетних надходжень і не можуть вплинути на збільшення вливань в область. Та вони про це знали і місяць тому…
Тож, заявляючи про лобіювання інтересів Львівщини, варто було розробити певну концепцію втілення своїх обіцянок. Тепер маємо спостерігати за роботою обранців вже після створення парламентських комітетів. Чи вже традиційно обіцянки політиків залишаться пустими словами – покажуть наступні кілька місяців. “Пошта” уважно слідкуватиме за кроками львівських депутатів у ВРУ.