Його “сім’я”

Президент укріпив свої позиції у новому Кабінеті Mіністрів, зробивши уряд ручним

Президент укріпив свої позиції у новому Кабінеті Mіністрів, зробивши уряд ручним

Учора Президент затвердив склад вісімнадцятого Кабінету Міністрів в історії країни. Посади у ньому зберегли лише шестеро міністрів, а восьмеро – полишили уряд Азарова назавжди: хтось від безнадії, хтось через необхідність.

Кабінет Міністрів став ближчим до “сім’ї”. Ключові посади у ньому – передусім силовий та економічний блоки – дісталися людям, близьким або до Януковича-президента, або до його старшого сина Олександра. Окрім “старих” імен (Юрій Колобов, Микола Присяжнюк, Віталій Захарченко, Едуард Ставицький) тут згадують і Леоніда Кожару, і Володимира Козака, і Олега Проскурякова, Ігоря Прасолова, Павла Лєбєдєва, Михайла Болотських. Утім найбільш впевнено просувається до верху Сергій Арбузов, якого вже віддавна називають наступним прем’єром. Оскільки “розрулювати” в економіці залишили Азарова, то говорити про це ще передчасно. 

Але показово, що у новому Кабміні немає впливових Клюєва та Хорошковського. Власне, Арбузова й підсадили на місце останнього, то ж він тепер контролюватиме усі економічні підрозділи (аграрну та соціальну політику, торгівлю, сфери фінансів, доходів, зборів та економічного розвитку).

Примітно, що Янукович підкоригував і положення “Про міністра Кабінету Міністрів України”. Там з’явився малопомітний пункт: міністр особисто несе відповідальність перед Президентом за виконання покладених на нього завдань, повноважень та функцій. 

Змінив Янукович і структуру Кабміну. З’явилися два нові міністерства: промислової політики, місце в якому поки залишається вакантним, а також відомство із промовистою назвою – Міністерство доходів і зборів. Останнє утворили із податкової та митної служб. Очолить його донедавна головний податківець Олександр Клименко. Ще одна серйозна зміна – утворення Держслужби із надзвичайних ситуацій на базі Міністерства надзвичайних ситуацій та Держінспекції техногенної безпеки.

У другому уряді Азарова врешті з’явився міністр Кабінету Міністрів. Ним стане Олена Лукаш, яка до цього часу була представником Президента у Конституційному Суді. Тепер її обов’язки полягатимуть у керуванні загальною роботою секретаріату Кабміну. 

Також у новому уряді розмежували посади міністрів та віце-прем’єр-міністрів. Останніх троє: Юрій Бойко (займатиметься питаннями екології, природних ресурсів, енергетики, вугільної промисловості та промислової політики), Олександр Вілкул (займатиметься питаннями інфраструктури, регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства) та Костянтин Грищенко, якого залишили без конкретної сфери.

Не донецькими єдиними кріпне “сім’я”. Поява в уряді Олександра Вілкула та його заступника в Дніпропетровській облдержадміністрації Геннадія Темника теж знакова подія. За які заслуги – невідомо: під час цьогорічних виборів Партія регіонів показала у Дніпропетровській області гірші результати, аніж п’ять років назад.

Можливо, Вілкул добрав балів за ревну боротьбу проти бабусі із котом. Але найбільше здивувала у новому Кабміні поява Наталії Королевської, яка ще не так давно була першою соратницею Юлії Тимошенко, а зовсім нещодавно – палкою прихильницею відставки Президента.

Міністри вже встигли роззнайомитися і отримати директиви. Виплатити зарплати, “розігнати” економіку до росту у 3% (за підсумками цього року можливий мінус), написати програму дій на 2013-2014 роки. Втім, в оцінці реформаторських потуг нового уряду думка експертів – чекати позитивних змін, не варто. Уряд – орган “сім’ї”

ДО ТЕМИ 

Як стало відомо учора, замість Миколи Азарова, Леоніда Кожари, Дмитра Табачника, Олександра Лавриновича та Ігоря Прасолова у Верховну Раду зайдуть Василь Поляков, Юрій Поляченко, Олександр Зац, Юрій Благодир та Іван Мирний. В окрузі № 224, де переміг призначений міністром Павло Лєбєдєв, відповідно до закону, повинні провести ще одні вибори.

 

КОМЕНТАРІ

Анатолій Романюк, політолог

Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби "Український барометр":

- Ми наразі отримали уряд, який є одночасно і новим, і старим. Очікувати від нього реформ не варто. Та оцінка, що прозвучала у близькому до президента експертному середовищі, мовляв, після парламентських виборів можемо побачити нового Януковича, новий підхід до розвитку економіки, так і не реалізована. Цей склад уряду не працюватиме на реформи, він швидше буде безпечним для президента. З іншого боку бачимо, що частина людей, які були на ключових позиціях у минулому уряді, відійшли. Це може призвести до певних змін. Відсутність Тігіпка, Клюєва і ще цілого ряду людей також говорить про те, що уряд працюватиме виключно над завданнями, які ставитиме президент. Показовою є зміна міністра закордонних справ. Про попереднього ми не могли говорити, що він є прозахідний, але він намагався витримувати баланс і був досить відомим у дипломатичному середовищі. Сьогодні, коли ми отримали міністра із Партії регіонів, годі очікувати проривів у євроінтеграційному плані. Наскільки цей уряд буде тривалим, прогнозувати важко. Згадаймо, протягом усього періоду існування попереднього уряду одним із основних питань було, коли ж цей уряд відправлять у відставку. Але він так і не пішов у відставку - Цей Кабінет Mіністрів тимчасовий. І перед Азаровим, і перед Арбузовим поставлено завдання зібрати із населення України гроші, аби віддати борг МВФ. Звісно, цього не відбудеться, хоча б із тієї причини, що уряд сформований таким чином, що у ньому можливі конфлікти. Зокрема нічого так і не дісталося Азарову.Окрім того, у нього практично немає своїх людей у цьому Кабміні, він немає ким керувати. Там люди, які представляють різні фінансово-промислові групи, і відповідають вони перед своїми хазяїнами, а не перед Азаровим. Це Кабмін, в якому міністри виконуватимуть конкретні фінансові завдання своїх груп і тільки в останню чергу думатимуть про загальнодержавні інтереси. На жаль, це один із найбільш сатиричних і найпечальніших Kабмінів в історії України.Із Клюєвим взагалі трагічна ситуація, адже він зробив усе, аби будь-якою ціною сформувати більшість Партії регіонів у Верховній Раді, але при цьому не отримав ані посади голови ВР, ані поста міністра, ані навіть першого віце-прем'єра. Йому сказали ще трішки почекати і тепер він зайняв чергу навіть не за Азаровим, а за Арбузовим. Загалом новий Кабмін дуже нерівний. Оскільки там мало людей Фірташа і багато людей Ахметова, то можемо говорити, що у нас є ще одна група "погорільців" - "РосУкрЕнерго".Призначення нового міністра оборони це, швидше, вимога Кремля - так само, як і збереження Табачником своєї посади. Останній виконуватиме дуже важливу роль: створюватиме майданчик для розгортання політичної перспективи "Свободи". Можна не сумніватися, що весною українська молодь буде простимульована "Свободою" до боротьби із Табачником. І всім добре: Табачник виглядатиме як захисник російських інтересів, а "Свобода" отримає додаткову соціальну-політичну допомогу від студентів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4874 / 1.62MB / SQL:{query_count}