З першого дня роботи нового парламенту стало зрозуміло, що конфліктних ситуацій та бійок у ньому буде багато. Водночас голосування за керівництво Ради продемонструвало також і те, що домовленості між опозиційним та провладним таборами можливі.
У четвер депутати Верховної Ради України 250-ма голосами обрали “регіонала” Володимира Рибака спікером, першим віце-спікером комуніста Ігоря Калєтника (241 голос), а другим віце-спікером “свободівця” Руслана Кошулинського (305 голосів). Опозиція не голосувала за “регіонала” та комуніста, проте і не заважала, спокійно очікуючи своєї посади.
Зазначимо, що в усіх голосуваннях у цей день команді “регіоналів” та комуністів допомагали від шести до дванадцяти самовисуванців “тушок”. Більше того, навіть антигерой першого дня парламенту Олександр Табалов прийшов у зал і всівся поміж “регіоналів”. Щоправда опозиція не дозволила йому голосувати, і після чергового конфлікту Табалов передав свою картку в апарат Ради. Це була перша перемога опозиції.
А другою можна вважати вже згадану посаду заступника голови ВРУ. Проте це більш значний здобуток саме для ВО “Свобода”, аніж для опозиції загалом. Опозиціонери і так претендували на місце в президії, але його зайняв представник кількісно меншої, аніж в “Батьківщини” та УДАРу, партії. Отже маємо і “великий львівський слід” у президії ВРУ, адже Руслан Кошулинський до виборів був головою фракції ВО “Свобода” у Львівській міській раді.
Після цього “Свобода”, яка два дні фізично протистояла “регіоналам” заспокоїлась. Система компромісів і поступок дозволила 252 депутатам дати добро на призначення Миколи Азарова знову прем’єр-міністром України. Три опозиційні сили не дали жодного голосу, проте це вже нічого не вирішувало. Одразу ж у четвер президент Віктор Янукович зробив Азарова прем’єром, підписавши відповідний указ.
А все у четвер знову ж таки починалось із бійки. “Піаністи-регіонали” спровокували опозицію, яка відслідкувала, що біло-сині голосували за перехід до питання про розгляд кандидатури спікера карточками відсутніх депутатів. У бійці найбільше постраждав представник “Батьківщини” Олег Медуниця, якого одіозний “регіонал” Вадим Колесніченко разом із колегами бив під трибуною ногами. Пізніше і через самого Колесніченка сталась невелика сутичка, коли той з трибуни говорив російською мовою. Загалом зазначимо, що опозиціонери вимагають від усіх депутатів на засіданнях говорити виключно державною мовою. У четвер цього здебільшого дотримувались.
Та тут варто наголосити на тому, що депутати явно налаштовані на шоу. Зокрема, якщо говорити про цькування тушок, то опозиція при кожній нагоді не оминала це робити. Але ж поява “тушок” – провина Об’єднаної опозиції, а на їхньому вигнанні із залу піаряться усі опозиційні фракції. Тож якби Табалових не було, опозиції потрібно було б їх вигадати. Та якщо “тушок” побільшає, то буде вже не до публічних ігор
Опозиція бореться із “тушками”, пиляє паркани (зокрема “свободівці”), у прямому сенсі б’ється за персональне голосування. В той же час “регіонали” змогли добитись призначення спікера і прем’єра. Ось такий він новий парламент. Поки що опозиція завдяки “Свободі” стала сильнішою виключно у фізичному контексті. Проте вони не мають реальних інструментів для виконання передвиборчих обіцянок.
Зокрема опозиціонери обіцяли домогтися відставки прем’єра Азарова, а склалось так, що при них парламент на першому ж засіданні, без повної процедури обговорення в комітетах (на цій регламентній нормі опозиціонери наполягали дуже кволо, як і на присутності президента у Раді цього дня) дозволив його призначення.
“Швидше за все, він і далі буде працювати в такому шаленому режимі, у всякому разі, до президентських виборів. Ось ці два обличчя нової Верховної Ради, одне конфліктно-агресивне, а друге з хитрою усмішкою, яким допускаються конструктивні рішення при таємних домовленостях. Ми і те, і інше побачили”, – зауважує Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень “Пента”, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
До цього усього додамо, що опозиціонери із “Свободи” та “Батьківщини” активно включились у боротьбу за “телекартинку”, а тим часом “ударівці” поки що відчувають себе у стінах парламенту не надто комфортно.
Зауважимо, що і опозиція, і влада не можуть вести до кінця свою гру, тому змушені діяти відповідно до обставин. Партія регіонів навіть за допомогою фальсифікацій не здобула одноосібну більшість, на яку розраховувала. Та й збір під своє крило самовисуванців-мажоритарників пройшов не так гладко, як очікувалось. Із 50 позафракційних депутатів у фракцію ПР офіційно вступила рівно половина. При цьому наступного ж дня молодший брат в.о. очільника МНС Віктора Балоги Павло написав заяву про вихід. Такі впливові депутати як старший Балога та Петро Порошенко ще придивляються до ситуації.
“Регіоналам” у голосуваннях допомагали й інші депутати- самовисуванці, проте їхньої кількості замало, тому необхідно було звернутись до вже традиційних союзників із КПУ. (Важливо наголосити, що союз комуністів із ПР є нічим іншим як обманом виборців, котрі купились на дорогу рекламу. Комуністи перед виборами критикували “свій” же уряд і публічно обіцяли не голосувати за Азарова. Всі побачили, що слова комуністів варті незаконного визнання за ними статусу парламентської фракції, посади першого віце-спікера та, очевидно, кількох комітетів).
Тут ще варто зазначити, що і у самій Партії регіонів йде запекла боротьба за сфери впливу між різними групами. А призначення Рибака та Азарова може означати, що перерозподіл влади відкладається на деякий час. На думку низки експертів, ці призначення можуть мати перехідний характер. Віктору Януковичу потрібно готуватись до президентських виборів, а вже нині, у час важкої економічної ситуації, необхідно приймати непопулярні рішення. Тож весь вогонь критики на себе прийме стара гвардія, рівновіддалена від усіх груп впливу всередині партії. Вже перед 2015 роком можуть відбутись кардинальні зміни, коли Янукович на найвищі посади призначатиме молодих представників свого найближчого оточення. (Того ж Арбузова, якого експерти донедавна активно садили у прем’єрське крісло). Зазначимо, що президент так і не з’явився у парламент представити внесену ним кандидатуру прем’єра Азарова.
КОМЕНТАРІ | |
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти: | Віктор Небоженко, політолог, керівник соціологічної служби "Український барометр": |
- Щодо ситуації із призначенням керівництва парламенту, є два варіанти пояснення того, що відбулось. Перший, хороший, опозиція справді не могла вплинути на ці призначення, тому боролись правильно. Єдине, що вони могли відстояти - це особисте голосування депутатів, на цьому вони максимально наполягали.Є другий варіант. "Свобода" активно скористалась своїми партнерами із "Батьківщини" та УДАРу і пробила собі посаду віце-спікера. І всі ці торги закінчились після того, як віце-спікера обрали. Який із цих двох варіантів правильний, відомо лише тим, хто це робив. А зовні все виглядає так, що опозиція вже вкотре показує себе половинчасто. Заради особистих інтересів, коли треба, то можуть і битись, але коли ці інтереси хоча б частково задоволені, то можна вже і розслабитись.Щодо призначення Володимира Рибака головою ВРУ, то ми отримали те, що мали у парламенті минулого скликання. Є велика ймовірність того, що спікер не добуде кінця каденції. Згадаймо, що у ВРУ 6-го скликання спочатку спікером був Арсеній Яценюк, а потім ним став Володимир Литвин. У ВРУ 7-го скликання теж може відбутись зміна спікера. Зауважу, що для українських парламентів зміна голів по ходу каденції є вже традиційною. Таке було і у парламенті 1998-2002 років. Це вже нормально. |
- Зазначу, що Партія регіонів переграла "Свободу" через їх недосвідченість. Навіть незважаючи на їхню мужність та гонор. Партія влади використала принцип пакета, а галичани не знають, що це таке. Це ж означає, що ми зраджуємо своїх, а ви - своїх. І цей принцип спрацював. Якщо помітили, то Партія регіонів, найбільш жорстокі донецькі хлопці, які не лише ненавидять Україну, а ще й гордяться цим, сміливо проголосували за кандидата на заступника голови ВРУ від "Свободи", а самі "свободівці", принципові хлопці, після бійки спокійно дозволи обрати комуніста першим віце-спікером. Це перша і надзвичайно небезпечна для України річ: коли комуністи і націоналісти мають спільний інтерес за рахунок населення України."Свободі" зараз потрібно буде відмиватись від цієї змови із Партією регіонів і на наступних засіданнях парламенту ми побачимо чергові бійки, в яких "свободівці" будуть себе значно впевненіше почувати, аніж депутати із Об'єднаної опозиції чи УДАРу. "Свободівці" будуть задавати тон. Та це вже не відіграє із політичної точки зору важливої ролі. Найголовніше зроблено: пройшов обмін фігурами, комуністи і "свободівці" отримали по одній високій посаді. Думаю, що "Свобода" отримає ще й декілька парламентських комітетів. Проте в основному вона працюватиме на "телевізор".Щодо комуністів, то ще до початку виборчої кампанії вони запевнили Партію регіонів у співпраці у парламенті. І це дало змогу безперешкодно проводити виборчу кампанію по всій країні. Якщо б комуністи не співпрацювали із "регіоналами", то адмінресурс урізав би електоральний успіх КПУ у два рази. А так цього не відбулось. Перед нами змова двох старих політичних партнерів - КПУ і ПР. Такі домовленості часті по всьому світі.Якщо ж говорити про призначення спікера та прем'єра, то це дуже важкий компроміс усередині Партії регіонів. Тому що незадоволені всі: група Ахметова, група Клюєва, група Фірташа. Бачимо дуже незвичний варіант, коли Азаров вибрав спікером Рибака, а Рибак вибрав прем'єром Азарова. Вони друзі з дитинства, у них спільні інтереси та світосприйняття. Звичайно ж, для України те, що відбулось, є дуже великим кроком назад. Навіть не знаю, який період незалежної України можна порівняти із тим, що відбулось. Не можуть дві людини, які із відразою ставляться до українських цінностей та реформ займати одні із найвищих посад. |