Уже завтра, 12 грудня, після довгої та виснажливої парламентської кампанії в Україні, зможемо побачити, яким є наш вибір. ВРУ VII скликання буде воістину унікальною: наймасштабніше в історії представництво Львівщини, дві нові фракції та й загалом близько двох третин депутатів-новачків при загальному складі 445 народних обранців. Варто наголосити на тому, що вибори ще не закінчились, адже досі залишаються невідомими власники п’яти мандатів у мажоритарних округах.
Та перевибори в проблемних округах насправді є не найбільшою проблемою нового парламенту. Експерти заявляють про те, що обранці з першого дня роботи візьмуться за вибори президентські. Буде багато гри на публіку, самопіару, а наявність у стінах під омріяним куполом “комуністів” і “свободівців” лише посилить протистояння між владою та опозицією. Тож бійок у парламенті може бути більше, а користі ще менше, аніж від ВР попереднього скликання.
Завтра новообрані парламентарі з 8.50 вже зможуть проходити процедуру реєстрації у Раді. А о 10.00 розпочнуть урочисте засідання, на якому найстаріший народний депутат (таким у цьому скликанні є 79-річний “регіонал” Юхим Звягільський) зачитає текст присяги.
Після цього впродовж двох годин народні депутати підписуватимуть текст присяги і отримуватимуть посвідчення у сесійній залі. Згодом о 12.00 розпочнеться перше засідання ВРУ VII скликання.
На перше засідання нового парламенту запросять 300 осіб. Серед них – Президент, прем’єр-міністр і члени Кабінету Міністрів, голова Центральної виборчої комісії, голова та судді Конституційного суду України, голова Верховного Суду, генеральний прокурор, уповноважений з прав людини, голова Рахункової палати, народні депутати попереднього скликання.
Крім того, мають бути присутні всі президенти незалежної України, а також спікери ВР попередніх скликань. У списку запрошених є й керівник апарату Верховної Ради, глава Адміністрації Президента, глава Верховної Ради АРК, керівники Севастопольської міськради та облрад, представники дипломатичних місій та релігійних громад.
Нагадаємо, що за результатами виборів у парламент пройшло 185 представників Партії регіонів (зараз вони активно добирають депутатів для більшості, проте офіційно про плани вступу до фракції ПР заявив лише колишній соратник Луценка Давид Жванія; окрім того, Володимир Литвин своєю поведінкою доводить угоду з “регіоналами”), 101 представник Об’єднаної опозиції “Батьківщина”, 40 “ударівців” (до й без того “різношерстої” фракції ще мають вступити Олесь Доній та Ярослав Дубневич), 37 “свободівців”, 32 комуністи, 7 мажоритарників від інших партій (3 – “Єдиний центр”, 2 – Народна партія, 1 – “Радикальна партія” Ляшка та 1 – партія “Союз”) і 43 самовисуванці, які вже розбігаються по фракціях (вони також мають можливість утворити депутатську групу, чисельність якої повинна бути не меншою від найменш чисельної фракції).
Тут виникає важливий нюанс із комуністами, адже, відповідно до нового регламенту ВРУ, партія, яка пройшла за списком, але представники якої не перемагали в мажоритарних округах, не може утворити парламентську фракцію. У КПУ ж – усі виключно за списками.
Учора Володимир Литвин, голова депутатської групи, яка готує перше засідання ВРУ VII скликання, заявив, що для тлумачення цієї норми регламенту потрібне звернення до Конституційного суду із підписами 45 депутатів. Тож комуністам вже є над чим працювати…
В тимчасовій президії, яка засідатиме завтра, будуть представники всіх п’яти політичних партій, котрі перемогли на виборах за списками. Погоджено, що Партію регіонів у тимчасовій президії представлятиме Олександр Єфремов, “Батьківщину” – Андрій Кожем’якін, УДАР – Віталій Ковальчук, Комуністичну партію – Петро Симоненко, партію “Свобода” – Руслан Кошулинський. Крім того, згідно з регламентом, до складу тимчасової президії ввійде і керівник підготовчої групи Володимир Литвин.
Тимчасова президія працюватиме до обрання голови Верховної Ради. До того часу, відповідно до цього ж регламенту, члени президії вестимуть засідання по черзі, в алфавітному порядку. Тож перше засідання за такою нормою має вести “регіонал” Олександр Єфремов, який був лідером фракції ПР у ВРУ VI скликання.
Зазначимо, що у нього одні з найбільших шансів (разом із Олександром Лавриновичем та Володимиром Литвином) стати спікером нового парламенту. Понад те, він може офіційно очолити Раду вже завтра, адже “регіонали” мають намір обрати спікера і віце-спікерів одразу ж на першому засіданні. “При хорошому варіанті 12 числа може бути обраний голова ВР. Так має бути. А також віце-спікери”, – зазначив учора Олександр Єфремов, інформують УНН.
З остаточною кандидатурою на посаду голови ВРУ “регіонали” мають визначитись сьогодні. Зазначимо, що для голосування за “свою” кандидатуру спікера їм необхідно залучити інші політичні сили, зокрема комуністів. Принаймні, якщо говорити про голосування за прем’єра Азарова (це “біло-сині” також хочуть зробити завтра, а Литвин навіть планував на сьогоднішньому засіданні підготовчої групи внести відповідні зміни до порядку денного першого засідання), то у “регіоналів” немає необхідних 226 голосів навіть із самовисуванцями. Про це, зокрема, розповів, нардеп Володимир Рибак, заступник голови ПР, повідомляє “Комерсант-Україна”. Як буде зі спікером – побачимо. До того ж для “торгу” є ще й крісла заступників голови ВРУ.
Посада першого віце-спікера за традицією може перейти до комуністів (можна почути кандидатури досвідченого Адама Мартинюка або ж донедавна головного митника Ігоря Калєтніка). Водночас опозиціонери претендують на посаду віце-спікера і повинні домовитись та обрати одну кандидатуру з трьох партій.
У вихідні Олег Тягнибок заявив, що віце-спікером може стати львів’янин Руслан Кошулинський, який донедавна очолював фракцію “Свободи” у Львівській міській раді, а нині представляє партію в депутатській групі, яка готує першу сесію нового складу ВРУ.
Учора після засідання підготовчої групи стала відома й остаточна “розсадка” депутатів у залі парламенту. Попри багато варіантів і гострі суперечки, “регіонали” таки зуміли протиснути свій, лише з невеликою стратегічною зміною: перші місця біля трибуни (здебільшого правої частини залу) займуть самовисуванці, яких на підготовчій групі представляють вже згадані Давид Жванія і Григорій Калєтнік (нардеп від ПР у ВРУ VI скликання, батько Ігоря Калєтніка).
Відповідно крайню праву і крайню ліву частини залу займуть УДАР і КПУ. Партія регіонів – ліву частину, починаючи з другого ряду, “Батьківщина” – місця після шостого ряду з правого боку. “Свободу” розмістили майже під балконом правої частини залу.
Зазначимо, що насправді місця депутатів у сесійній залі мають велике значення: що ближче сидить депутат до трибуни, то швидше може у разі потреби заблокувати її та президію.
І хоча прийняті на минулому тижні зміни до регламенту забороняють це робити, навряд чи їх дотримуватимуться народні обранці в кризових ситуаціях. До того ж норма про заборону блокування у законі прив’язана до особистого голосування, чого партія влади зазвичай не додержує.
Крім того, наголосимо, що сьогодні підготовча група візьметься за кількість і розподіл парламентських комітетів.
КОМЕНТАРІ | |
Юрій Шведа, політолог, викладач політології ЛНУ ім. І. Франка: |
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти: |
- Навряд чи від парламенту VII скликання можна очікувати продуктивної роботи. Закладене дуже серйозне протиріччя між партією влади та опозицією. При цьому Партія регіонів не отримала від виборців належної підтримки на здійснення влади. Але з допомогою мажоритарників-самовисуванців посилила свій вплив. Тож маємо парадокс: втрачаючи підтримку населення, "регіонали" збільшують свою владу за рахунок маніпуляцій, адмінресурсу тощо.Значний вплив матиме й те, що склалась біполярна структура парламенту. Партії регіонів із контрольованими самовисуванцями протистоятиме структурована, досить серйозно представлена опозиція. Є ще псевдоопозиція - Комуністична партія. Нині під питанням, яку позицію займе КПУ щодо Партії регіонів. Традиційно комуністи нібито конкуренти, але кулуарно підтримували "біло-синіх".На цю Верховну Раду, безперечно, впливатиме і той факт, що йдеться про президентські вибори, які наближаються. Нині значна частина майбутніх кандидатів у президенти - це лідери певних політичних об'єднань, фракцій, представлених у парламенті. Тому вони намагатимуться використати трибуну Ради задля власної "розкрутки".Все це разом із тим, що до парламенту прийшла досить радикально налаштована "Свобода", дає підстави говорити, що очікувати від нього конструктивної роботи, спрямованої на покращення життя громадян, навряд чи доводиться. | - Робота парламенту не буде продуктивною, тому що він займатиметься президентськими виборами весь цей час. Думаю, замість того, аби вирішувати проблеми людей, нардепи та їх партії з'ясовуватимуть політичні стосунки. Вся логіка їхньої поведінки буде підв'язана не під здійснення реформ чи створення якісних законів, а під те, щоб зміцнювати рейтинг кандидатів у президенти.Протистояння між владою та опозицією у парламенті може доходити до найжорсткіших форм. Шоу не бракуватиме, театральності та різних ситуацій, спрямованих "на камеру", а не на якість законопроектної роботи, - також. Я не сумніваюся, що депутати керуватимуться принципом: шоу має бути. Будуть робитись найжорсткіші речі.Щодо потенційних спікерів, то все залежить від того, кого Віктор Янукович захоче бачити на цій посаді. Кого захоче - того й поставить. |