Україна дочекалася свого часу. 6-7 грудня в Дубліні під час 19-го засідання Ради міністрів ОБСЄ Ірландія передасть право керувати організацією саме нашій державі. Проте масштабність такої політичної події затьмарена постійною критикою щодо України з боку світового співтовариства, особливо європейського.
Зокрема, місія спостереження за виборами ОБСЄ/БДІПЛ попередньо оцінила парламентську кампанію в Україні як “крок назад, порівняно з минулими виборами”. Глава місії Вальбурга Габсбург Дуглас заявила, що цьогорічні вибори минули нечесно.
Проте й до цього чи не щотижня ОБСЄ заявляла про занепад демократії в Україні. Серйозним каменем спотикання у взаємовідносинах нашої держави та світової спільноти стало ув’язнення лідерів опозиції. Тож нині, як пише “Дзеркало тижня”, Україна забезпечила собі найгірші стартові умови для головування в ОБСЄ. “Головування ризикує перетворитися на буденний дипломатично-бюрократичний захід без великої перспективи, націлений швидше на внутрішньополітичні дивіденди, ніж на стратегічні зовнішньополітичні досягнення”, – зазначає видання.
А починалось все дуже добре. Вперше про намір головувати в ОБСЄ у 2013 році Україна офіційно заявила на засіданні Ради міністрів ОБСЄ в Любляні у грудні 2005 року після Помаранчевої революції. Відповідне рішення було ухвалене вже в листопаді 2010 року за зовсім іншої влади. Тепер ми досягли того, що Україна таки очолила ОБСЄ, проте зробила це, маючи імідж авторитарної країни із політичними в’язнями. Нагадаємо, навіть традиційний щорічний саміт Україна-ЄС не відбувся цього року, а розмови про асоціацію з ЄС видаються все смішнішими.
У свою чергу, Генсек ОБСЄ Ламберто Заньєр в інтерв’ю ВВС розповів, що тепер увага до України стане ще пильнішою і назвав головування в організації шансом для країни. Та не забув він і про критику виборів, визначивши початок українського головування як “особливий” час.
А от наша влада продовжує інформаційно розкручувати головування в ОБСЄ як своєрідну перемогу. Зазначимо, що очільник зовнішньополітичного відомства Костянтин Грищенко неодноразово заявляв: Україна віддана подальшому зміцненню організації, підтримці збалансованості в усіх галузях її діяльності та підвищенню ефективності ОБСЄ у вирішенні конфліктів. Щодо дій під час головування, то він у Вашингтоні на зустрічі з членом Палати представників Конгресу США, головою Комісії з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсинської комісії США) Крісом Смітом, заявив, що Україна активно використовуватиме своє головування в ОБСЄ у 2013 році для боротьби з торгівлею людьми.
Нагадаємо, заради головування в ОБСЄ Україна перенесла головування в СНД із 2013 на 2014 рік.
ОБСЄ (Організація з питань безпеки та співробітництва в Європі) – об’єднання, метою якого є забезпечення стабільного миру та безпеки на континенті, погоджене вирішення проблем роззброєння та співробітництва між державами. Заснована у 1973 році як політичний консультативний орган, а в 1995 році набула статусу міжнародної організації.
Членами ОБСЄ нині є 56 країн Європи, Центральної Азії та Північної Америки, а також 11 країн-партнерів зі співпраці в Африці та Південно-Східній Азії.