Ще не були відомими остаточні результати виборів, як журналісти вже роздратували Миколу Азарова питанням про те, чи залишиться він керувати урядом. Учора це питання стало ще актуальнішим після того, як Президент підписав указ про відставку прем’єр-міністра.
Це стало наслідком відставки всього складу Кабінету Міністрів України. Звичайно, нині це суто технічні речі, адже багато міністрів за результатами виборів стали парламентарями.
Окремими указами Янукович звільнив віце-прем’єрів Бориса Колеснікова та Сергія Тігіпка, керівників Міносвіти Дмитра Табачника, Мін’юсту Олександра Лавриновича, Мінекономіки Петра Порошенка, Мінрегіону Анатолія Близнюка та МНС Віктора Балогу у зв’язку з обранням депутатами ВРУ. Тому вибір місця роботи триває. От тільки, як відомо, його роблять не “сумісники”, а президент Янукович.
Політика стабільності чи добробуту, яку понад два роки декларує уряд Азарова, зазнала краху, навіть не розпочавшись. Усі вагомі економічні ініціативи Кабміну викликали незадоволення у суспільстві, й навіть масові акції протесту.
Чого лише вартий “Податковий майдан”?!.. Не надто добрим словом Миколу Яновича згадують чи не усі “бюджетники”. Саме за урядування Азарова Партія регіонів почала втрачати підтримку навіть у своїх базових східних областях.
Та є одне “но”. Багато експертів говорить про те, що він збереже свою посаду, так, як звільнення “головного поліглота країни” нині означатиме визнання Януковичем провалу його команди. Нині такий крок буде сприйнятий саме так. Тож склад уряду може зазнати невеликих змін, а Микола Янович залишитись прем’єром. Зазначимо, що Азаров уже встановив своєрідний рекорд безперервно перебуваючи на посаді прем’єра впродовж 1000 днів. До нього такого не вдавалось нікому.
Та існує й інший сценарій. У спину старій гвардії дихає нове покоління, серед яких найближче оточення президента, представники так званої «сім’ї». Одним із головних претендентів на посаду прем’єра є нинішній голова Національного банку України Сергій Арбузов. Президент Янукович може призначити його прем’єром, заявивши про прагнення до реформ, особливо на тлі вимог Європейського Союзу. Та насправді це означатиме своєрідну “революцію” у Партії регіонів, оновлення кадрів. Адже доведеться змінювати і керівництво політсили. Якщо цього і не станеться ще цього року, то вже наступного можна очікувати подібних змін вже із набагато більшою ймовірністю.
Інтриги також додала вчорашня відмова від мандата нардепа секретаря РНБО Андрія Клюєва. Він також може повернутись до уряду, зокрема, за прогнозами експертів, на посаду першого віце-прем’єра. Та він і його бойовий товариш Борис Колесніков також претендують і на посаду прем’єр-міністра. Розвиток подій залежатиме від того, чи зможе Клюєв дотиснути групу Льовочкіна-Фірташа. Сам Клюєв учора високо оцінив шанси Азарова залишитись у прем’єрському кріслі.
Зазначимо, що окрім Азарова залишитись у Кабміні (принаймі наразі) великі шанси мають також Борис Колесніков і Дмитро Табачник.
Остаточно кандидатура прем’єр-міністра буде узгоджена до 12 грудня, тобто до першого засідання нового складу парламенту. Принаймні таку думку майже в унісон висловили нинішній спікер Володимр Литвин та лідер фракції ПР Олександр Єфремов.
За їхніми словами, залежно від того, як буде розвиватись ситуація після першого засідання ВРУ 7-го скликання, призначення нового уряду може відбутись уже 13-14 грудня.
Ще раніше Володимир Литвин, щоб зекономити час, пропонував депутатській робочій групі розглядати подання президента щодо призначення прем’єр-міністра. Нагадаємо, відповідно до Конституції, прем’єр-міністр призначається президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради. А вже персональний склад Кабміну призначається президентом за поданням прем’єра.
КОМЕНТАРІ | |
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти: |
Олексій Гарань, професор політології Національного університету "Києво-Могилянська академія": |
- Наразі це все технічні перестановки. Звичайно торги тривають. Варто згадати, що Азаров не лише прем'єр, але й голова Партії регіонів. І якщо зміна прем'єра відбудеться, то будуть і глобальні зміни в українському політикумі загалом.Якщо говорити про уряд, то, на мою думку, всі мають піти. Цифри економічних показників третього кварталу є очевидними для усіх. Навіть під час виборчої кампанії ця влада не змогла не те що здійснити економічні реформи, а навіть втримати той економічний розвиток, що був до цього.Питання є до усіх міністрів. Багато з них балотувались до парламенту по списку. Щодо них і будуть дискусії. А от ті, які були мажоритарниками, як Порошенко і Балога, точно ідуть у Верховну Раду. |
- Ми маємо розуміти, що Кабінет Міністрів повінстю підлеглий і підзвітний президенту. І президент може посилати цей уряд у відставку у будь-який час без згоди парламенту. Лише під час призначення прем'єр-міністра потрібна згода парламенту у 226 голосів. Тому те, що робить Віктор Янукович, викликане тактичними та іміджевими міркуваннями. Можливо це відбиватиме конкурентну боротьбу різних груп впливу навколо Банкової.Також, можливо, президент хоче послати сигнали про те, що в країні будуть зміни, адже соціально-економічна ситуація є складною. Тому він робитиме зміни у цьому Кабміні.Щодо того, чи залишиться Микола Азаров на своїй посаді, то я не виключаю такого варіанту. Хоча, виходячи з іміджевих міркувань, потрібна була б зміна Азарова. Але з тих кандидатур, які обговорюються, і Арбузов, і Клюєв, і Тігіпко мають як свої плюси, так і мінуси. Якщо це робитиметься все ж таки із урахуванням точки зору Заходу, тоді, можливо, вибір буде між Арбузовим і Тігіпком. Хоча ми маємо сумніви, що вони теж не є реформаторами. Просто на тлі Азарова майже будь-хто виглядатиме інноваційніше.Дуже важко прогнозувати, хто буде у Кабміні. В Європі склад уряду визначається домовленостями із парламентом, коаліційними домовленостями тощо. А в нас, ще раз повторюсь, все залежить від волі президента. Він бере до уваги певні речі, проте в кінцевому підсумку буде те, що відбувається у нього в голові. Це не залежить навіть від виборів. Того ж Табачника він міг зняти раніше чи відправити Азарова у відставку раніше. Все це він може робити за Конституцією.Відставка Табачника була б певною жертвою з боку президента, адже занадто одіозна фігура. Та наскільки мені відомо, Табачник не дуже хоче йти, бо все ж таки міністерство - це серйозні фінансові потоки. |