На цьому тижні експерти громадської ініціативи “Звідки?” оприлюднили фінальні результати моніторингу фінансових витрат кандидатів у народні депутати. Дослідження проводили з 20 серпня по 28 жовтня 2012 року у трьох виборчих округах (222 – Київ, 73 – Закарпатська область та 42 – Донецька область), які, зі слів експертів, показали реальну картину фінансування виборів в Україні. Нікого не здивувало, що реальні витрати перевищили навіть офіційно декларовані політиками заробітки.
“Всі без винятку кандидати витратили в декілька разів більше коштів, ніж задекларували прибутків за 2011 рік. Крім того, жоден із них не організовував широкомасштабних кампаній збору коштів з населення на кампанію, тому походження фінансів є вкрай непрозорим та корупціогенним у політичній перспективі для народних депутатів. На жаль, фінансування кампаній усіх кандидатів та партій залишається у тіньовому секторі економіки”, – зазначає Ольга Айвазовська, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА.
Особливу увагу експерти приділили використанню кандидатами ЗМІ у виборчій кампанії, адже однією з найбільших статей виборчого бюджету є витрати на рекламу в медіа. Зокрема, загальна вартість реклами суб’єктів моніторингу у трьох округах Донецька, Ужгорода та Києва в друкованих ЗМІ сягнула 185 тис. грн, а з урахуванням коефіцієнта “політичної джинси” (1,2) – 222 тис. грн. На телебаченні цифри ще більші – 5 млн грн, а з урахуванням коефіцієнта “політичної джинси” – близько 6 млн 300 тис. грн. Про це розповів Олександр Чекмишев, голова Комітету “Рівність можливостей”.
Організатори дослідження стверджують, що тенденція приховування реальних витрат триватиме, доки фінансування виборчих кампаній не буде врегульовано юридично. Адже нині кандидати жодним чином не несуть відповідальності за недостовірні дані про витрати на кампанію, які вони надавали у підсумкових деклараціях ЦВК.
“Ми вважаємо, що джерела фінансування виборчих кампаній кандидатів мають бути хоча б настільки прозорими й відкритими, як і фінансово-матеріальний стан кандидатів та їх автобіографії. Закритість джерел фінансування політичних кампаній спричиняє необмежену політичну корупцію”, – прокоментував результати дослідження Костянтин Квурт, голова правління “Інтерньюз-Україна”.
Зазначимо, що до складу громадської ініціативи “Звідки?” входять Громадянська мережа ОПОРА, Комітет “Рівність можливостей”, МГО “Інтерньюз-Україна”, КВУ, Лабораторія законодавчих ініціатив під керівництвом Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).